LEGO koza: Koza se vrací | Matyho kostky

LEGO koza: Koza se vrací

Je tomu téměř rok, co jsem zahájil sérii o zvířatech v LEGO světě. Od té doby jsem psal o psech, koních, žralocích a nedávno také o žábách. Úvodní, obecný článek o historii LEGO fauny doprovázel titulní obrázek kozy, a právě na tohle rohaté zvíře se zajímavým příběhem se dnes zaměříme.

Asi se nelze divit, že vůbec první koza z LEGO produkce byla dřevěná. Na svět přišla v roce 1936 v podobě tahací hračky. Osedlal si ji nemotorný Hans, postava z pohádky Hanse Christiana Andersena. Kromě první kozy si tato hračka připisuje ještě další prvenství – je vůbec prvním produktem společnosti LEGO znázorňujícím lidskou postavu. Dalších 43 let muselo uplynout, než se na scéně objevilo další ztvárnění oblíbeného domácího přežvýkavce, i když si nejsem vůbec jist, zda do tohoto článku patří. Jedná se totiž o zoomorfní postavy z řady Fabuland. Ta první, se šedou srstí, modrým tričkem a žlutými kalhoty, se uvedla hned v prvním roce vydání série. Druhá, celošedá, zamečela roku 1983 a získala i vlastní jméno a povolání. Byla to malířka Gertrude.

Rok 1987 znamenal rozšíření sudokopytníka do řady DUPLO. Možná budete překvapeni, že tehdy nevznikla postavička, ale pouze mozaika, nebo chcete-li puzzle, s obrázkem několika koz. Plnohodnotná LEGO DUPLO koza přiběhla až v novém tisíciletí. Konkrétně se tak stalo v roce 2013. Koza tehdy byla celá hnědá. O dva roky později přibyla do stáda její bílá příbuzná s hnědými fleky. Mléko dávající zvíře se od té doby dočkalo pouze jedné změny – místo hranatého potisku oka má od roku 2018 DUPLO koza oko půlkulaté. Loni přibylo i roztomilé kůzle ve žlutém oblečku. Tentokrát však do řady Friends. Ta letos doručí i další mládě, tentokrát šedé s fleky.

Nemá cenu vás déle napínat. Všichni znalci už jistě netrpělivě čekají na legendární kozu z roku 2011 fungující s klasickými minifigurkami. Objevila se pouze v jediné stavebnici s názvem 7189 Nájezd na středověký mlýn a poté se po ni slehla zem. Legenda (a LEGO návrhář Austin Carlson) praví, že forma na výrobu koz prostě musela uvolnit místo jiným, potřebnějším formám. A protože nebyla používána dlouhé roky, prostě se ztratila, či byla zničena. Osobně bych se spíše přikláněl k tomu, že koza jednoduše nebyla potřeba a nevyplatilo se ji vyrábět pro omezený počet stavebnic. Jak tomu bylo doopravdy se asi nikdy nedozvíme. Právě kvůli limitovanému počtu těchto koz na trhu, se aktuálně jeden kus v dobrém stavu prodává za cenu přibližně 1 750 Kč.

Dobrou zprávou je, že KOZA SE VRACÍ! Na návrat přežvýkavce nalákal už set 71799 Trhy v NINJAGO City z loňského roku, ve kterém, se objevil plakát upozorňující na ztracenou kozu. Velký návrat se koná od 1. ledna letošního roku, a to díky 25. sérii sběratelských minifigurek. Jedna z postaviček – pasák koz – má k sobě modernizovanou verzi zvířete. Ta se od své předchůdkyně na první pohled liší absencí hnědých fleků na srsti a mírně odlišným odstínem rohů. A že výrobce opravdu nepoužil původní formu, dokazují kruhy na spodní straně kopyt, které se u LEGO zvířat objevují až v posledních letech. Věřím, že koza se nevrací pouze na omezený čas, ale dočkáme se jí i ve standardních setech.

Takhle obě verze koz nafotili kolegové z Bricksetu.

Koza se v LEGO světě objevuje i v jiných formách. Minecraft přinesl hned dvě verze koz postavených z kostek (liší se počtem studů na hřbetu) a set 76208 Loď s kozím spřežením z roku 2022 doručil také dvojici sudokopytníků. Každý má jinou barvu, odlišný výraz v obličeji a jiné rohy. Stavitel s přezdívkou pezzz dokonce navrhl „maxikozu“ jako poctu té původní z roku 2011 a svůj nápad vystavil na platformě LEGO Ideas.

Vlastníte původní LEGO kozu? Pochlubte se svým kozím příběhem!

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama