LEGO jako terapeutický nástroj | Matyho kostky

LEGO jako terapeutický nástroj

Znáte ten pocit, když po náročném pracovním dni usednete za stůl a začnete vrstvit kostky na sebe? Ten skvělý pocit, kdy problémy přestanou existovat a neřešíte nic jiného než sami sebe a jaký dílek je na řadě. Pokud ano, tak to na vás LEGO působí svou terapeutickou mocí. Věděli jste však, že samotný výrobce tuto schopnost kostek propaguje, a dokonce existuje terapeutický program založený na stavění si s LEGO kostkami? O tom všem se dnes rozepíšu.

Pro mě osobně je vždy stavění malým svátkem. Počkám až dcera usne, sklidím věci ze stolu, poklidím ve svém okolí, pustím hudbu, podcast, nebo nějaký televizní pořad jako podkres, a pak teprve mohu v klidu zaplout do LEGO světa. Během stavebního procesu se dokonale zklidním (pokud mi samozřejmě nechybí nějaký dílek ukrytý pod stolem, nebo v už vyhozeném pytlíku) a nemyslím na nic jiného. Až do loňského října mě nenapadlo zamyslet se nad tím, že LEGO má podobné účinky i na ostatní a může pomoci nejen se stresem či úzkostmi. Můj pohled na věc změnilo až několikadenní otevření experimentální kavárny v irském Dublinu. Stalo se tak v říjnu 2022 u příležitosti Světového dne duševního zdraví. Kavárna nabídla, kromě nápojů a občerstvení, hlavně prostor pro hru a kreativitu. Návštěvníci si tam mohli stavět z dostupných kostek a na chvíli tak zapomenout na problémy všedních dní. Od té doby mám toto téma v hledáčku, ale až teď jsem se odvážil ho zpracovat.

LEGO Group si je terapeutického efektu svých stavebnic dobře vědoma, a proto má na svém webu i sekci věnovanou této problematice. Tam nabízí rady a postupy, jak navodit vědomé vnímání přítomného okamžiku, tzv. mindfulness, a přitom si ještě něco pěkného postavit. LEGO samotné vybízí na webu k volnému stavění bez návodu, ale mně osobně naopak vyhovuje stavba podle instrukcí, protože přemýšlet sám za sebe musím celý den v práci. Někdy mě zase přepadne nával kreativity a návod nechci ani vidět. Genevieve Capa Cruz, současná vedoucí produktové řady pro dospělé ve společnosti LEGO, v roce 2020 uvedla: „Dospělí, kteří pracují pod velkým tlakem, nám říkají, že používají LEGO, aby se odreagovali během hektického dne. Hledají relaxační, uklidňující zážitek – a mají rádi stavění podle manuálu, protože to je to, co jim pomáhá se soustředit a být u stavění šťastnými.“ Je fakt, že v dnešní rychlé době musíme často rozdělit svou pozornost mezi několik věcí a je skvělé ji u stavění soustředit pouze na jednu aktivitu.

Výrobce dokonce spojil své síly s autorkou knih o seberozvoji Abbie Headdon a společně vydali knihu s příhodným názvem „Build Yourself Happy: The Joy of LEGO play“, která nabídne 50 aktivit vedoucích k nalezení vnitřní rovnováhy, relaxaci a zlepšení spánku. Když společnost tuto britskou autorku oslovila, sama se kostek nedotkla po dvě dekády. Zadání se však nezalekla, nakoupila kostky a dala se do práce. Sama autorka říká: „Jedna z nejlepších věcí na Legu je, že nic neriskujete. Vždycky ho můžete rozložit a začít znovu.“ To je benefit, který ne každý ve své práci má.

Kniha nevyšla v českém jazyce, ale podle několika stránek věřím, že si s ní poradí i mírně pokročilí angličtináři.

Opravdu vědecky k LEGO kostkám přistoupil americký dětský psycholog Daniel LeGoff (ne, to jméno jsem si nevymyslel). V polovině 90. let 20. století přišel s tzv. LEGO-based therapy (Terapií založenou na Legu). K celé myšlence ho přivedla interakce dvou pacientů s poruchou autistického spektra (PAS) v čekárně jeho ordinace. Zatímco si hráli s kostkami u nich pozoroval do té doby nevídané interakce. Pro děti s PAS je obvykle obtížné porozumět tomu, co se od nich očekává při interakci s dalšími lidmi. Zvlášť pokud není takto aktivita strukturovaná. Právě proto má každý z účastníků (3 nebo 4 děti podobného věku a schopností) LEGO-based therapy přesně danou roli a ví předem, co se od něj očekává. Role jsou:

Tyto aktivity dětem s PAS pomáhají v rozvoji komunikačních schopností, spolupráce, sdílení a společného řešení problémů. Přestože byla tato terapie původně zaměřena výhradně na děti s poruchami autistického spektra, postupem času byla uzpůsobena i pro nezletilé s celou řadou různých komunikačních a sociálních obtíží. Pokud vás tato terapie zaujala, detailní postup hry si můžete přečíst třeba na stránkách australské neziskové organizace Therapy Focus.

Podobné efekty má stavění z LEGO kostek i u běžné populace. Kreativita, trpělivost a zvládání agrese, řešení problémů, prostorová orientace, jemná motorika i spojení s dalšími fanoušky dánské stavebnice – to jsou jen některé oblasti, které LEGO kostky rozvíjí.

Podle průzkumu pojišťovny NN jsou na tom Češi relativně dobře. Ve stresu se, dle jeho výsledků, často ocitá jen přibližně třetina obyvatel. Když jsme ve stresu, je pro nás obtížné soustředit se a v klidu myslet. Mohou za to látky katecholaminy ovlivňující naši prefrontální mozkovou kůru. Ta je zodpovědná mimo jiné také za kreativitu. Skládání kostek odvede naše myšlenky od problémů a ulevuje tak i od stresu. Jako bonus je do našeho mozku doručen dopamin, tedy jeden z tzv. hormonů štěstí, když se nám podaří sestavit nějaký obzvlášť složitý model, nebo přijít s povedenou vlastní stavbou. Jak vidíte, i věda stojí na straně stavění LEGO setů. Až tedy bude příště vaše polovička nadávat, že už zase utrácíte za stavebnice, můžete se odvolat na své duševní zdraví.

Loni na podzim jsem psal o tom, jak lze LEGO využít při školní výuce a jeho využití v terapii je další level této úžasné stavebnice. Pokud máte s podobným použitím kostek nějaké zkušenosti, budu velice rád, když se s nimi podělíte. 

Má na vás LEGO podobné účinky jako na mě? Dejte vědět v komentářích.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama