Učíme se s kostkami, aneb jak využít LEGO ve vzdělávání | Matyho kostky

Učíme se s kostkami, aneb jak využít LEGO ve vzdělávání

Nedávno jsem při brouzdání po Instagramu narazil na příspěvek učitele, který využíval LEGO jako učební pomůcku. To mě inspirovalo k tomu, abych se pokusil vyhledat možné způsoby, jak naši oblíbenou stavebnici právě tímto způsobem použít a třeba tak inspiroval pedagogické pracovníky mezi našimi čtenáři.

LEGO nabízí vlastní vzdělávací řady Education a k ní mnoho studijních materiálů, ale její pořízení je poměrně nákladné a osobně v ní nevidím nic, co by se nedalo zvládnout s obyčejnými, nebo Technic díly.

Jazyky a vyjadřovací schopnosti

Základním způsobem, jak kostky využít, je jejich skládání do tvaru písmen. Čím menší dílky, tím jemněji lze písmena vytvořit. Počet slabik ve slově lze vyjádřit například příslušným množstvím kostek na sobě. Když trochu pokročíme, lze při výuce větné skladby slovní druhy reprezentovat různě barevnými kostkami. Jednotlivé barvy se poté přiřazují pod větu vytisknutou na proužku papíru a připnutou na LEGO podložku.

Kdo z nás nemá v živé paměti psaní slohových prací na všemožná abstraktní zadání? Proč ale nepostavit z kostek nějaký zajímavý model a nechat žáky popsat, co vidí. Zadání se dá obměnit tím, že před studenty postavíme tři scény – úvod, zápletku, závěr – a dáme jim za úkol rozvinout celý příběh. I samotná figurka může svým vzhledem a příběhem být pěkným slohovým tématem.

Různorodé výrazy minifigurek lze použít jako pomůcku pro rozšiřování slovní zásoby a také při komunikaci s dětmi, ale vlastně i dospělými, trpícími poruchami vyjadřování, psychickým anebo mentálním hendikepem. Pomocí figurek mohou takto znevýhodněné osoby vyjádřit své pocity či vnímání světa.

Výrazy minifigurek, jejich ošacení a příběh, to jsou možná témata debaty, nebo slohové práce.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Matematika

Počítání kostek, nebo studů, to vás asi napadne jako první. Co ale takové zlomky, statistika, násobení nebo geometrie? I tohle všechno lze za pomoci kostek vyučovat. Všichni známe základní kostku 2×4 a když tato čísla vynásobíme mezi sebou, hned víme, že má tenhle dílek na sobě 8 studů. Pomocí barevných kostek lze znázornit různé části celku během výuky zlomků, nebo vystavět sloupcový, či koláčový graf. Stejně tak můžeme stavět nejrůznější geometrické útvary, a to dokonce i prostorově. Pomocí dvou hromádek kostek, lze děti naučit také odhad a porovnávání (hromádka modrých kostek je přibližně 2x větší, než hromádka červených kostek)

Ostatní předměty

Z kostek se dá postavit opravdu téměř vše. V přírodovědě příbytky různých zvířat, v zeměpisu vlajky států, ve výtvarce třeba mozaika a v chemii prostorový model sloučeniny. Vliv gravitace a působení sil na model budovy z LEGO kostek se může hodit třeba ve fyzice. Představivosti se meze nekladou.

Předchozí tipy a obrázky jsem čerpal z webu Teaching Ideas a rozhodně jsem je nevyčerpal všechny. Jestli se mezi vámi najde někdo, kdo již LEGO ve vzdělávání využívá, nebo na základě tohoto článku využije, budu rád za zpětnou vazbu.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama