Mistr stavitel: Italský umělec Andrea Lattanzio | Matyho kostky

Mistr stavitel: Italský umělec Andrea Lattanzio

Už tuto sobotu (4. 2. 2023) bude zahájen prodej nejnovější stavebnice z řady Ideas. Půjde tedy o set, který navrhnul někdo z komunity LEGO fanoušků z celého světa. V tomto případě se jedná o Chatu „Áčko“ od AFOLa Andrey Lattanzia, nad jehož díly musí zaplesat srdce snad každého, kdo někdy složil alespoň pár kostek dohromady. Není divu, že jeho výtvory pravidelně sdílíme na našem Facebookovém profilu. Dnes si tohoto mistra stavitele představíme trochu blíže. 

Originální návrh a výsledná podoba Chaty "Áčko"

Andrea Lattanzio, v LEGO komunitě vystupující pod přezdívkou Norton74, se narodil 4. května 1974, letos tedy oslaví 49. narozeniny. Aktuálně žije v italském Milánu a pracuje jako fundraiser pro velkou neziskovou organizaci. V rámci zaměstnání se mu podařilo navázat spolupráci i s Nadací LEGO, která byla založena právě na pomoc potřebným. Mezi jeho koníčky patří, kromě plastových kostek, klasické automobily a motocykly.  

Ke své LEGO historii uvedl, že si již od útlého dětství hrál s bratrovými kostkami a od 6. narozenin pravidelně dostával své stavebnice. Jeho úplně prvním setem byl legendární žlutý hrad číslo 375. Mezi své vůbec nejoblíbenější stavebnice řadí právě tento hrad a 12V vlak 7740 Inter-City Passenger Train. Kromě nesporného úspěchu v podobě vydání setu podle vlastního návrhu, se Andrea může pochlubit i tím, že jeho modely byly vystaveny v tzv. Masterpiece Gallery přímo v LEGO House v dánském Billundu. Tam svá díla představují jen ti nejlepší stavitelé planety. 

Kjeld Kirk Kristiansen a Andrea Lattanzio u vystavovaných modelů v LEGO House

Italský umělec se ve svých stavbách často vrací do minulosti a jeho modely mívají silný retro nádech. Kromě toho se vyznačují neuvěřitelným smyslem pro ty nejmenší detaily. I přesto, že Andrea v rozhovoru pro LEGO Ideas zmínil, že z kostek má nejraději hladké tiles, dílům rozhodně textura nechybí. Jeho polorozpadlé chaty a boudy jsou prostě geniální a áčková chata je toho důkazem. V minulosti z kostek ztvárňoval zejména starší vozy, kterých je velkým milovníkem, v posledních letech ale přesedlal na budovy. Podle mého názoru nejpovedenější stavby si můžete prohlédnout v galerii níže. Více z Andreova portfolia pak najdete na jeho Flickrovém účtu, případně na Instagramu. Práci Andrey Lattanzia určitě budu s radostí sledovat i dál a osobně bych se vůbec nedivil, kdyby v budoucnu uspěl i s dalším svým návrhem. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama