LEGO a NASA: Partnerství na světelné roky | Matyho kostky

LEGO a NASA: Partnerství na světelné roky

Pokud patříte k obdivovatelům vesmírných letů, techniky a stavebnic z Dánska, určitě vám nemusím představovat celou sérii produktů, které vznikly ve spolupráci americké vesmírné agentury NASA a společnosti LEGO. Já mezi milovníky vesmíru a stavění rozhodně patřím, a tak mám doma docela slušnou sbírku setů z této kolaborace. Dnes se společně podíváme do historie vztahů zmíněných aktérů, na to, co ze spolupráce vzniklo a kam se bude ubírat dál. Vzhůru ke hvězdám!

Jak LEGO a NASA ke spolupráci přišli

Vesmírná agentura NASA i LEGO Group mají silný vztah ke vzdělávání dětí a mládeže. Obě organizace již po dlouhá léta nabízí mnoho různých programů podporujících rozvoj zájmu o vědu a techniku. Dá se říct, že přelomem v této oblasti bylo odhalení řady Technic v druhé polovině 70. let. Název série dává už svým názvem jasně najevo, že jde o produkty více zaměřené na technickou a funkční stránku věci. V roce 1984 majitel společnosti LEGO Kjeld Kirk Kristiansen zaznamenal v televizním vysílání pořad, ve kterém vystupoval profesor Seymour Papert z proslulé univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT). Vědec v televizi demonstroval svůj programovací jazyk LOGO určený především dětem. Systém učení skrze hru K. K. Kristiansena na první pohled zaujal, protože vykazoval podobné prvky jako LEGO. Slovo dalo slovo a dánský výrobce spojil své síly s MIT.

Seymour Papert zemřel v roce 2016 ve věku 88 let.

Na základě této spolupráce vznikla speciální řada produktů s názvem LEGO Technic Control. Šlo o programovatelnou hračku a asi vás nepřekvapí, že jako programovací jazyk bylo zvoleno právě Papertovo LOGO, i když v upravené verzi. Více o této spolupráci si můžete přečíst v sekci HistorieUltimátním výsledkem kolaborace byla produktová řada LEGO Mindstorms z roku 1998. To jsme trochu odbočili od NASA, ale nebojte, už se vracíme na správnou trajektorii. LEGO a NASA se společně setkali právě na půdě americké univerzity MIT, a to v rámci soutěže robotů. Na východním pobřeží USA tak došlo k zahájení dodnes trvající úspěšné spolupráce.

Co společně LEGO a NASA udělali

Dva roky po začátku nového milénia NASA vyhlásila soutěž na pojmenování dvou chystaných marsovských vozítek. Z 10 000 tisíc návrhů byla vybrána jména Spirit a Opportunity. LEGO přiložilo ruku k dílu, když pomáhalo propagovat možnost nechat své jméno vyslat na CD na rudou planetu společně s rovery. Zapsat se nechalo na 4 miliony lidí. Společně s diskem se na dalekou cestu vydalo i několik kostek. Tohle všechno je sice pěkné, ale nás zajímají hlavně stavebnice. Rok 2003 jich přinesl hned 6. Ve všech případech jde opravdu o sety vzniklé na základě modelů dodaných NASA, ale obaly na sobě mají jen logo televizní stanice Discovery Channel. Ta chtěla společně s LEGO Group připomenout vesmírné úspěchy kosmické agentury. Po jednom roce a 6 setech byla však spolupráce ukončena. V následujícím roce LEGO darovalo model roveru v životní velikosti postavený z kostek Kennedyho vesmírnému centru, kde je vystaven dodnes.

Po roce 2004 spolupráce takříkajíc usnula. Z hibernace se probrala až o 6 let později, kdy LEGO vydalo stavebnice inspirované cestami do vesmíru v sérii City. V roce 2012 se na Mezinárodní vesmírnou stanici dostal její model z LEGO kostek, ale ve fázi rozkladu. Dohromady ho dali ve stavu beztíže sami astronauti. Záběry z vesmíru byly přenášeny na zem, kde společně s astronauty stavěly i děti po celých Spojených státech amerických. V srpnu roku 2011 se na svou pouť k Jupiteru vydala sonda Juno. Na jejím povrchu našly své místo maličkaté LEGO figurky římského boha Jupitera, jeho ženy Juno a objevitele Galilea Galilei. Vyšel také set 10231 Vesmírná expedice, ten však nenese branding NASA.

Od roku 2013 se píše historie, kterou znám osobně i já, skrze mé stavebnice na poličce. Tehdy se v limitovaném počtu dostala do prodeje LEGO podoba vozítka Curiosity, jehož opravdová verze byla tou dobou již pár měsíců na povrchu rudé planety. Stavebnice vzešla z předchůdce platformy Ideas, který tehdy nesl jméno CUUSOO. Návrh na set tam vložila přímo firma vyrábějící rovery. V roce 2015 vylétl ke hvězdám první dánský astronaut Andreas Mogensen, který vzal s sebou na palubu také 26 unikátních LEGO minifigurek. Ve stejné době vyšel v rámci řady City raketoplán.

Rok 2017 přinesl jeden z nejvíce ikonických setů založených na vesmírné technice od NASA. Původně fanouškovský návrh modelu rakety Saturn V na platformě Ideas se vrátil na pulty obchodů ještě o 3 roky později jako reedice. Na podzim téhož roku jsme zavzpomínali na ženy v NASA. Další léta se nesla v duchu oslav 50 let programu Apollo. K této příležitosti proběhlo mnoho společných akcí zaměřených na inspiraci budoucích generací k cestování vesmírem. Bohužel se téměř všechny aktivity (a hlavně ty nejzajímavější, jako například společné stavění s astronauty) odehrávaly v USA. V roce 2019 LEGO přišlo s nápadem vytáhnout ze šuplíku některé neúspěšné návrhy z LEGO Ideas, které v tuto dobu slavilo 10 let fungování, a dát jim druhou šanci. Z fanouškovského hlasování úspěšně vyšel model Mezinárodní vesmírné stanice. O rok později byl již v prodeji.

Ani další roky nebyly na vesmírné stavebnice ve spolupráci s NASA skoupé, jen už nebylo propojení značek tak viditelné. V roce 2021 jsme si nádhernou stavebnicí opět připomněli misi STS-31 raketoplánu Discovery, který vynesl na oblohu Hubbleův vesmírný dalekohled. A třeba letos v květnu se do kosmu podívalo hned 1000 minifigurek. V rámci soutěže je bylo možné získat v Česku a na Slovensku a podle toho, co jsem viděl na internetu, je má doma mnoho z vás.

Vzhledem k domovině NASA v USA jsou a byly téměř všechny opravdu zajímavé aktivity určeny právě tamním stavitelům a milovníkům vědy. Důkazem je, že stránka k těmto programům existuje pouze v angličtině. To je docela škoda, protože i v Evropě je třeba vzdělávat mládež v tzv. oborech STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics/Věda, Technika, Inženýrství, Matematika). LEGO produktů s vesmírnou tematikou vzniklo za posledních několik dekád opravdu mnoho, ale ne všechny v přímé spolupráci s NASA. Předchozí text je rozhodně nevyjmenovává všechny. Zmínku si ale určitě zaslouží set 41713 Olivie a vesmírná akademie, díky kterému se vesmírné téma podívalo i do série Friends.

Co nás čeká dál

Letos jsme novým setem řady Technic zavzpomínali na rover Perseverance, který od února 2021 velmi úspěšně brázdí povrch Marsu i se svým pomocníkem vrtulníčkem Ingenuity. Až v březnu příštího roku přijde ta pravá paráda v podobě 4 Technic stavebnic, které se přímo chlubí kolaborací s NASA. Jsou inspirovány koncepty vesmírných vozítek a podíváme se s nimi do budoucnosti vesmírné techniky. Dle mého názoru jsou velmi povedené.

Nejen tyto novinky dostanou dílek propojující několik produktových řad. Díky němu bude možné spojit stavebnice Friends, Technic, City a údajně i DUPLO. Nejen různé věkové skupiny, ale i milovníci různých sérií, tak budou moci společně vytvořit velké vesmírné základny. Tento geniální tah rozšiřuje herní možnosti a má i potenciál přivést k vědě a technice novou generaci.

Co se týká vesmírného programu, minimálně ve veřejnosti známé oblasti, se toho v NASA moc neděje. Národní úřad pro letectví a vesmír se nechal v marketingu naprosto převálcovat soukromými společnostmi SpaceX a Blue Origin, ale to neznamená, že byl neměl světu co nabídnout. Desítky různých fanouškovských návrhů na platformě Ideas ostatně dokazují, že i milovníci LEGO stavebnic mají rádi vesmír a vše s ním spojené. To neznámé tajemno a život ohrožující prostředí tam v dáli přitahuje lidi všeho věku. Je to prostě atraktivní téma, které je, i díky soukromým firmám a investorům, vidět. Já tak mohu alespoň doufat, že svou sbírku již brzy rozšířím o nějakou tu sondu nebo raketu.

Je nějaký kus vesmírné techniky, který byste rádi viděli v LEGO podobě? Napište do komentářů.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama