Obchodní centrum v městečku Heartlake: Na eskalátorech pozor! | Matyho kostky

Obchodní centrum v městečku Heartlake: Na eskalátorech pozor!

Nakupování je nedílnou součástí dnešní konzumní společnosti, ale osobně si nejsem úplně jistý, zda je třeba ho ještě více vtloukat do malých dětí skrze stavebnici obchodního centra. Svět nabízí tolik různých inspirativních momentů, tak proč se spokojit s tím, co je na každém rohu.  Ať už máte na tuhle problematiku názor jakýkoliv, pojďte se mnou prozkoumat novinku pro rok 2024 s názvem 42604 Obchodní centrum v městečku Heartlake. 

Úvod

Nakupování je evidentně oblíbeným způsobem trávení volného času obyvatel městečka Heartlake. První obchodní centrum vyrostlo v metropoli obklopující jezero ve tvaru srdce již v roce 2014, tedy pouhé dva roky po představení řady Friends. Set dostal jméno 41058 Obchodní zóna Heartlake. Trvalo pak dalších 7 let, než se nabídka obchodů rozrostla o 41450 Nákupní centrum v městečku Heartlake. Životní úroveň obyvatel Heartlake nejspíš raketově roste, a tak stačily už jen tři roky a máme tu další obchoďák. 

Postavíte jej z 1 237 kostek dodávaných v krabici měřící 47,5 x 37 x 9 centimetru. Uvnitř balení se nachází 11 očíslovaných pytlíků, návod a štítek se samolepkami schovaný v papírové obálce, volně uložená kánoe a větší základový plate. Já našel v krabici několik volně pohozených kostek, které bych za normální okolností očekával uvnitř plastového sáčku. Všechny pytlíky jsem zkontroloval a žádný z nich nebyl poškozen, ani otevřen. Předpokládám, že tento omyl vznikl v procesu balení a byl již vyřešen. Naštěstí žádný dílek nechyběl. Naopak až během přepravy vzniklo poškrábání některých skel, která nejsou zabalena separátně. Není to nic hrozného, ale stalo se.  

Stavba

Stejně jako budova samotná je rozdělena na tři křídla, i návod na její stavbu je složen ze tří samostatných sešitů. Nikoho ze zkušenějších stavitelů asi nepřekvapí fakt, že proces stavby nezačíná tím hlavním, tedy obchodním centrem, ale malou vedlejší stavbičkou – zmrzlinovým stánkem. Neříkám, že není fajn ho mít, ale jako fanda homogenních struktur bych ho raději viděl připojený k boku centrální budovy, nebo dokonce její součástí. Kromě omezené nabídky příchutí, mu není co vytknout.  

A teď už jdeme na nákupní galerii. Jako první se před vámi zhmotní přízemí pravého křídla, ve kterém má své místo obchod s vybavením pro outdoorové sporty a pobyt v přírodě. Bohatá nabídka produktů zahrnuje paddle board, kánoi, snowboard, helmu, plovací vestu, ale i termosku, dalekohled či plynový hořák. Kánoi autoři chytře umístili na stěnu, a tak se do omezeného prostoru vešlo i tohle velké figurkové příslušenství. V přízemním podlaží této části budovy zbylo místo už jen na jedinou toaletu sumyvadlem v celém nákupáku 

O patro výš je umístěno maličkaté květinářství nabízející jak řezané, tak živé květiny. Velikost tohoto obchůdku je značně limitována přítomností jezdících schodů v jeho sousedství. Jsou to právě funkční eskalátory, které ve mně vzbuzují nadšení i velké zklamání zároveň. Považuji za skvělý krok, že nám tvůrci nabízí podobné funkční prvky i v řadě Friends. Schody se pohybují pomocí docela složitého (na poměry série) mechanismu a jejich chod je naprosto plynulý. ALE! Na jejich začátku i konci je velká mezera, která by rozhodně neprošla bezpečnostní inspekcí. Mnohem horší je ale nemožnost nějak smysluplně figurky na eskalátor umístit. Vlastně to ani nedává smysl, protože vyjet nahoru trvá pár otočení, tedy déle než na první schod minidoll naaranžovat tak, aby po prvním pohybu nespadla. Jezdící schody dopraví nakupující na střechu centra, kde se nachází asijská restaurace. K té si více řekneme za okamžik. 

Střední část obchodního centra okupuje bankomat ve spodním patře a obchod pro hráče v patře. Kvůli zajímavé geometrii budovy vznikla okolo celé této partie hluchá místa. To je zcela pochopitelné, ale jsem si jist, že by do těchto prostor bylo při troše snahy možné umístit třeba úklidovou komoru, nebo alespoň nějaký vtípek. Obchod s videohrami, konzolemi a sběratelskými předměty nabízí, jako jediný, alespoň nějakým způsobem detailnější ztvárnění podlahy – je na ní jasně žlutý blesk. Na úplném vrcholu leží další část střešní restaurace. 

Levé křídlo nabízí v přízemí parfumerii/kosmetický salon. Úplně nevím, jak to funguje, ale tenhle obchod nemá klasický platební terminál, nýbrž pouze velký dotykový displej s náznakem něčeho, co připomíná e-shop. Zbytek spodního patra opět zabírá eskalátor. Ten je zcela totožný, jako jeho kolega na druhé straně centra, jen zrcadlově otočený. Návštěvníky obchoďáku vyveze o poschodí výše, kde je hračkárna. V tomhle obchůdku pro změnu nezaplatíte kartou vůbec, má jen klasickou pokladnu. Sortiment hračkářství není příliš široký a je škoda, že, až na jednu výjimku v podobě letošní LEGO Friends rakety, neodkazuje na produkty samotné LEGO Group.  

Nyní se konečně dostáváme k opakovaně zmíněné restauraci na střeše nákupního centra. Jak už jsem uvedl, tady se vaří asijské pokrmy. Objednávací a výdejní okénko bylo zjednodušeno, jak jen to šlo. Nabízí jen pultík s platebním terminálem a bokem jednu plotýnku na vaření. Podnik pohostí celkem 4 jedlíky naráz. Právě na tomto místě nejvíce vynikne jeden z hlavních nedostatků figurek – minidolls. Na rozdíl od klasických minifigurek je nelze při sezení připnout na stud a nejsou tak stabilní. Při jídle tak stačí jakékoliv drcnutí do modelu a postavičky se zřítí ze střechy dolů. 

Z obrázků už je vám to určitě jasné, ale přece jen zmíním, že celé prostřední podlaží propojuje venkovní galerie. Bohužel v některých místech je tak těsná, že na ni lze figurky umístit jen tak tak. Stejně jako v reálném životě, i v LEGO světě mám rád, když je grafické ztvárnění a celková atmosféra obchodních center jednotná a neliší se obchod od obchodu. To se autorům téhle stavebnice podařilo. V žádném moderním nákupním prostoru nemůže chybět bohatá zeleň, a i to je splněno. Třešničkou na dortu je vodopád plynoucí do jezírka s koi kapry. 

Výsledný model měří přes 46 cm na šířku, 21 cm do hloubky a 25 cm na výšku. 

Úplně přesně nevím, na jakém základě jsou voleny figurky do stavebnic, ale v tomto případě bylo tak nějak zapomenuto na genderovou vyváženost. Ze sedmi figurek je jen jedna mužského pohlaví – Petch. Zato má však protetickou nohu. Maminka Michelle zašla na oběd s dcerou Victorií, Irene si jde koupit novou hru a bez cíle se po centru poflakují Nova, Aliya a Liann. Každá z postav má svůj originální styl oblékání. Jeho detaily mě nepřestávají udivovat. Klasicky musím zmínit vlasy minidolls odpadávající snad i po trochu přísnějším pohledu. Tenhle otravný problém řadě Friends snad nikdy neodpustím. 

Závěr

Obecné výhrady k obchodnímu centru ve světě LEGO Friends jsem zmínil už v úplně prvním odstavci, opakovat je tu nehodlám. Když tohle pominu, je set 42604 Obchodní centrum v městečku Heartlake vlastně docela povedený. Jen ta hvězda večera, na kterou vás naláká obal, nakonec nepřijde. Mluvím samozřejmě o jezdících schodech. V současné podobě bych byl snad raději, kdyby v setu vůbec nebyly. Vzhledem k tomu, že LEGO v posledních letech klade velký důraz na inkluzi, větší smysl by mi dával výtah (jako má nedávno recenzovaná nemocnice), přístupný i lidem používajícím invalidní vozík, v kombinaci s obyčejnými schody.  

Za zvážení by stálo i rozšíření galerie v patře alespoň o pár studů, aby se tam dalo s figurkami lépe hrát. Také asi nemusím připomínat, že drobnější a grafické detaily tvoří samolepky. Je jich vážně mnoho, tedy nic pro odpůrce lepení. Bez nich by byl však výsledek poloviční.  

42604
Obchodní centrum v městečku Heartlake
💰  Doporučená cena: 2 999 Kč
🧱  1 234 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.  

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama