Popelářský vůz z LEGO Technic – konečně! | Matyho kostky

Popelářský vůz z LEGO Technic – konečně!

Je překvapující, že teprve letos jsme se dočkali prvního setu v řadě LEGO Technic, jehož titulním modelem je popelářský vůz. Člověk by si myslel, že když popeláři vychází pravidelně v řadě City, tak v Technicu si svou premiéru odbyli už dávno. Ve skutečnosti se dosud objevili jen jednou v roce 2018 jako alternativní model k setu 42078. I v tomto případě se jednalo o licencovaný set americkou značkou Mack s na naše poměry neobvyklým způsobem vyprazdňování popelnic.

Model ze setu 42078

Krabice obsahuje čtyři očíslované papírové sáčky s kostkami, návod a aršík samolepek. Stejně jako u setů Creator, na něž jsem dělal recenzi dříve, jsou kostky zabalené v papírových pytlících, ale některé vnitřní sáčky s menšími dílky jsou stále ještě plastové. Pokud očekáváte v návodu nějaké informace o předloze, skutečném popelářském vozu značky Mack, tak vás zklamu. Ačkoliv se jedná o licencovaný set, v celém návodu je jediná fotografie skutečného vozu a to je vše.

Model a krabice.
Obsah setu.

Pojďme se pustit do stavby. Podle očekávání začínáme podvozkem a záhy přidáváme přední nápravu s jednoduchým zatáčecím mechanismem. Vzhledem k malému měřítku modelu je zatáčení sestrojené bez použití ozubených kol a „hřebenu“. V zadní části je vidět pákový mechanismus pro vyklápění zásobníku s odpadem.

Podvozek se zatáčením.

Přidáme ještě sedačky a máme použité všechny kostky ze sáčku s číslem 1.

Se sáčkem s číslem 2 pokračujeme ve stavbě kabiny a mechanismu pro vysypání popelnice. Všechno dobře odsýpá od ruky, jen jsem narazil na drobný problém s béžovými úkosovými ozubenými koly. Ozubené kolečko stěží drží na konci osy a při manipulaci s rozestavěnou částí neustále sklouzává z osičky. Co si pamatuju ze starších stavebnic, tak tam se mi toto nestávalo a ozubené kolo dobře drželo i na konci osy.

Stavbu se sáčkem 3 otevíráme sestavením násypky složené výhradně z klasických kostek s čudlíky.

Sestavená násypka.

Poté dokončíme střední část vozu s mechanismem pro vyprazdňování popelnic a přidáme kola.

Dílky posledního, čtvrtého, sáčku jsou určené ke stavbě zásobníku na odpadky a jednoduché hranaté popelnice s několika barevnými kostkami reprezentujícími odpadky.

Hotový model.

Hotový model je poměrně malý, o něco větší než je měřítko náklaďáků v řadě LEGO City. Jestli vám na něm něco chybí, tak máte dobrý postřeh. Úmyslně jsem na model nenalepil samolepky, protože je nemám rád. Nicméně i bez nich vypadá popelářské auto dobře, jen mu chybí detaily na přední masce. Pokud chcete vidět model se samolepkami, tak se podívejte na oficiální obrázky například na stránkách Lega. Z hlediska funkcí tu máme zatáčení přední nápravy, vyprazdňování popelnice, sklápění zásobníku na odpadky a otevírání dveří kabiny. Zatáčení má slušný rejd a je ovládané ozubeným kolem na střeše kabiny. Vzhledem k velikosti mých rukou a stísněnému prostoru na střeše kabiny se mi s vozem moc dobře nezatáčelo. Preferoval bych ozubené kolo alespoň o kousek zvednout, aby více vyčnívalo a dalo se lépe chytnout.

Sklopený zásobník.

Vyprazdňování popelnic má na starosti chytrý mechanismus, který kombinuje dva pohyby ovládané jedním ozubeným kolem na boku vozu. Otočením ozubeného kola dojde nejprve k uchopení popelnice drapákem vybaveným dvěma „gumídky“ (gumové spojky pro osičky) zamezujícími vyklouznutí popelnice z drapáku. Při dalším otáčení je popelnice zvednuta a vysypána do otvoru násypky nad drapákem. Posloupnost jednotlivých akcí hlídá gumička, díky které je nutné pro vysypání popelnice použít trochu více síly. Jakmile je popelnice vysypána do násypky, měly by se odpadky samospádem skutálet do zásobníku. Záměrně říkám „měly“, protože vždy se něco zasekne v násypce. Buď by to chtělo větší spád, nebo jiný druh „odpadu“, který by se lépe kutálel.

Chytnutí popelnice.
Vysypání poplenice.

A nakonec tu máme vysypávání zásobníku na odpadky ovládané oranžovou páčkou na boku vozu. Při vyklopení se působením gravitace otevře zadní víko zásobníku a všechny odpadky by opět měly (víte, jak to myslím) vypadnout ven. S přiloženým smetím (celkem 6 kusů + 2 náhradní) to až na nějaké to zaseknutí funguje celkem dobře.

Sklopený zásobník.

O modelu jsme si řekli dost, pojďme se nyní podívat na kostky. Na první pohled překvapí velké množství klasických kostek spojovaných pomocí čudlíků a malý výběr Technic panelů.

Seznam dílů.

Stavebnice obsahuje jeden zbrusu nový dílek nebo spíše zbrusu novou modifikaci starého dílku. Mluvím tu o tzv. „knob wheelu“ (masivní ozubené kolo se čtyřmi „zuby“) s křížovou dírou, která je oproti původnímu dílu pootočená o 45°. Tato drobná úprava otevírá nové možnosti konstrukcí především všemožných drapáků. Obě ramena nyní mohou mít zrcadlově stejný úhel vůči základně a pohybovat se perfektně proti sobě. Tohoto doposud nebylo možno docílit pomocí ozubených kol, protože úhly ramen se vždy lišily o úhel odpovídající půlce zubu (čím více zubů měla ozubená kola, tím méně byl tento rozdíl patrný). Na následující fotce tak můžete vidět oba knob wheely vedle sebe se zvýrazněnou polohou osiček pomocí barevných kostek. Černá jsou stará ozubená kola a šedé je to nové s pootočenou dírou pro osičku. Pro srovnání jsem zařadil ještě druhé černé ozubené kolo pro ilustraci toho, jak to vypadá, když dáte dvě stejná ozubená kole za sebe.

Ozubená kola.

Dále máme ve stavebnici poněkud nezvyklou kombinaci dílů. Je tu hodně klasických Technic nosníků, slušné množství těchto nosníků s prostřídanými dírami (včetně jednoho nosníku do L s prostřídanými dírami) a neskutečně málo konektorů (spojek s dírami do různých stran). Na této fotce jsou úplně všechny konektory obsažené ve stavebnici s více než 500 dílky. Obvykle jich u takto velkého setu bývají desítky.

Konektory.

Stavebnice nemá žádný oficiální alternativní model a přiznám se, že při stavbě toho vlastního jsem se hodně zapotil. Malá kola jsou fajn pro stavbu náklaďáku, ale pokud je chcete použít na něco jiného, vaše možnosti to hodně omezuje, případně vás to nutí k velmi malému měřítku výsledného modelu. Prvním, co mě napadlo, bylo postavit letadlo a velké obdélníkové panely použít na křídla. Je to o hodně jiné než náklaďák a malá kolečka se perfektně hodí na podvozek. Nevýhodou u letadla je málo funkcí. Napadl mě tedy ještě vysokozdvižný vozík, který též mívá malá kola. Z pohledu funkcí zajímavý stroj, ale po několika nepovedených pokusech jsem to vzdal a vrátil se zpět k letadlu.

Letadlo zepředu.

Letadlo má udělaný převod z kol na vrtuli, takže když s ním jedete po stole, točí se mu vrtule. Kromě toho to není jen tak ledajaké letadlo, ale dvouplošník. Návod k jeho stavbě naleznete již brzy na webu www.buildinst.cz.

buildinst

Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.

Letadlo zezadu.

A jak si tato stavebnice stojí v mých očích? Řekl bych, že to je výborný set pro ty, co s Legem Technic začínají. Stavba popelářského vozu je celkem jednoduchá a výsledný model má hodně funkcí. Na druhou stranu pro náročnější stavitele, kteří chtějí použít kostky na stavbu něčeho vlastního, to není zrovna ideální Technic set. Má totiž velké množství klasických „ne-Technic“ kostek, malá kola a omezený výběr Technic dílů.

42167
Popelářský vůz Mack® LR Electric
💰  Doporučená cena: 799 Kč
🧱  503 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024

0 %

Tomáš Vít

Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama