McLaren MP4/4 a Ayrton Senna: Červená, bílá a růžová | Matyho kostky

McLaren MP4/4 a Ayrton Senna: Červená, bílá a růžová

Když jsem byl malý, s celou rodinou jsme neděli co neděli sedávali před televizní obrazovkou a bedlivě sledovali, jak závodní vozy sviští po okruzích v rámci seriálu závodů Formule 1. Přestože dnes už tento motorsport vůbec nesleduji, pohled na závodní auta mi tyto chvíle vždy připomene. To platí i pro novinku mezi LEGO vozy, set 10330 McLaren MP4/4 a Ayrton Senna.

Úvod

McLaren MP4/4 (někdy také McLaren-Honda MP4/4) je jedním z historicky nejúspěšnějších vozů Formule 1. V sezóně 1988 se jezdcům Alainu Prostovi a Ayrtonu Sennovi podařilo zvítězit v 15 ze 16 závodů. Kromě ceny pro nejlepšího jezdce si tak McLaren v tomto roce odnesl i pohár konstruktérů. „Empéčtyřku“ pohání 1,5 litrový šestiválec s turbem a váží pouhých 540 kilogramů.

Důležitou součástí nové stavebnice – ostatně se dostal i do názvu – je legendární pilot Ayrton Senna. Brazilský závodník (1960–1994) zvítězil celkem v 41 Velkých cenách a 65krát získal pole position. Stejně jako mnoho jiných jezdců, začínal na motokárách a vypracoval se až do nejvyšší ligy. Kariéru ve Formuli 1 zahájil v roce 1984 a o 4 roky později přišlo, právě s vozem McLaren MP4/4, první celkové vítězství v sezóně. Zářnou budoucnost ukončila tragická nehoda v italské Imole roku 1994.

McLaren MP4/4, Alain Prost, Ayrton Senna.

Historické okénko máme za sebou, teď je na řadě stavebnice samotná. Její balení je docela strohé a nevyčnívá z řady dalších setů série Icons určené dospělým stavitelům. Přední strana nabídne jen fotografii hotového modelu, zadní pak doplní ještě několik detailnějších snímků. Krabice má rozměry 38 x 26 x 6,5. Uvnitř se ukrývá 6 plastových pytlíků s dílky, návod, volně uložené pneumatiky a samolepky. Ty byly v mém případě trochu zohýbané, ale nebylo to tak špatné, aby mi to bránilo model dokončit.

Stavba

Manuál na stavbu začíná podobně, jako jsem já zahájil tento článek – historickým okénkem o vozu, jeho řidiči a vývoji stavebnice. To všechno doplňují pečlivě vybrané fotografie. Formule by bez svého pilota nebyla ničím, a tak celou stavbu odstartuje exkluzivní minifigurkou Ayrtona Senny. Ta má moc pěkný potisk na hrudi i zádech. Nechybí helma, opět potisknutá, a pohár pro vítěze. Figurka má vlastní pódium, které doplňuje plaketa se Sennovým citátem, podpisem a černobílou fotografií. Grafiku tvoří samolepka na destičce 4×4.

Popsat stavbu samotné formule je pro mě trochu složitější, protože nejsem právě odborník na automobilovou techniku. Každopádně můžu říct, že od prvních chvil je model plný detailů. Na základní desku se neustále vrství všemožná interní vedení, mechanismy a další prvky důležité pro provoz závodního vozu. Nakonec z toho všeho vznikne kompletní motor. Po něm přichází na řadu zavěšení kol. LEGO pro tuto stavebnici připravilo zcela nový díl, který velmi pěkně imituje reálnou součást formule. Řízení je funkční a ovládá se samozřejmě volantem z místa řidiče. Použité pneumatiky jsou mimochodem v LEGO světě také novinkou.

Na závěr přichází kapota kryjící všechnu tu nadupanou techniku. Autorům se krásně podařilo zachytit ladné tvary formule, včetně barevného provedení. Pořád se ale bavíme o LEGO setu, takže tu určité kompromisy jsou. Já osobně je vidím hlavně na „čumáku“ vozu. Zatímco u reálného stroje špička ladně klesá k asfaltu, v LEGO verzi je zalomená, a navíc jí chybí zaoblení. A to výrobce přišel s úplně novým klínovitým dílem. Zmínit musím ještě možnost kapotu nad motorem odebrat a podívat se blíže na motor s 675 koňmi.

Vzhled dotváří loga a jména sponzorů, které jsou tvořeny kombinací potisku a samolepek. Grafický tým se celkově držel předlohy, ale k určitým úpravám dojít muselo. Na modelu tak chybí třeba logo známého výrobce produktů obsahujících nikotin, či dodavatele pneumatik. Nahradilo je jméno závodní stáje. Právě na tomto místě musím zmínit největší nedostatek celé stavebnice. Bilý potisk na červených dílech jednoduše nevypadá dobře. Jasná bílá barva se mění v růžovou a hodně kazí celkový dojem. Na fotografiích to tak nevypadá, ale ve skutečnosti je to značně vidět, a to mě štve. Jinak vlastně nemá vzhled modelu chybu.

Formuli si můžete vystavit klasicky na všech čtyřech kolech, ale výrobce nám do krabice přibalil i pár dílů na sestavení docela povedeného stojánku. Vůz se díky němu vznáší kousek nad zemí a je více nakloněn k pozorovateli. Navíc se na jeho základně našlo další místo na plaketu s technickými a historickými detaily. Je fajn, že podstavec v šedé barvě neruší vzhled modelu. Ve mně tato barva evokuje povrch závodních okruhů.

Stavebnice se skládá z 693 kostek. Finální rozměry formule jsou 32 cm na délku, 17 cm na šířku a 12 cm do výšky.

Závěr

Formule McLaren MP4/4 vypadá ve své LEGO verzi velmi dobře. Nechybí žádný podstatný detail, naopak nám výrobce přidal bonus v podobě podstavce, pódia, a hlavně unikátní minifigurky. Dobře zvolený mix potisku a samolepek dodává potřebné detaily a zároveň stavitele zbytečně nestresuje nadměrným lepením. Bohužel nemohu odpustit nepovedený bílý tisk na červeném podkladu, který prostě nevypadá dobře a kazí mi celkově velice dobrý dojem. Na druhou stranu chápu, že umístit samolepku na díl zkosený do několika stran by bylo velice obtížné. Možná by prostě bylo lepší počkat až se tiskařská technologie ještě o kousek vyvine.

10330
McLaren MP4/4 a Ayrton Senna
💰  Doporučená cena: 1 949 Kč
🧱  3 066 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama