Karavan na pozorování hvězd: Spojení na Mars | Matyho kostky

Karavan na pozorování hvězd: Spojení na Mars

Vesmírné téma jede letos v LEGO Group na plný plyn a rozpíná se přes mnoho produktových řad, včetně Friends. V polovině prosince loňského roku jsem se podíval na set 42605 Základna na Marsu a raketa, který nás vzal na rudou planetu. V dnešní recenzi setu 42603 Karavan na pozorování hvězd zůstaneme na Zemi, ale to neznamená, že nás autoři stavebnice o něco ochudili. Vybalte teleskopy, jdeme na to. 

Úvod

V prosincové recenzi jsem upozornil na společné prvky stavebnic zařazených do tématu Vesmír (Space). Jde hlavně o design krabice se stříbrným trojúhelníkem v pravém horním rohu, modernizované logo odkazující na klasický vesmír a nápis SPACE. Už teď je jasné, že ne všechny takto označené stavebnice musí nutně obsahovat modely vesmírné techniky, ale spojení může být trochu volnější. Dobrým příkladem je třeba set 42179 Planeta Země a Měsíc na oběžné dráze z řady Technic, který ukazuje oběh planety Země a Měsíce okolo Slunce. Podobně je na tom Karavan na pozorování hvězd. 

Recenzovaná stavebnice je určena pro věkovou skupinu 7+ a skládá se z 364 kostek. Všechny přichází zabaleny v krabici o rozměrech 35 x 19 x 6,5 centimetru. Díly jsou umístěny ve 3 plastových pytlících a v krabici je doplňují dva sešitky s návodem a arch se samolepkami. V sáčku číslo 3 se nachází ještě papírová obálka s úhledně uloženou plachtou na střešní stan. 

Stavba

Do cíle vede celkem 170 stavebních kroků. Ty úvodní vás provedou výstavbou pozadí s hvězdnou oblohou a náznakem krajiny. Na podložce se nachází malý kopeček ukrývající ježčí noru (ano, ježka dostanete v balení) a malá skalka. Na zbytku plochy si hvězdné pozorovatelky uspořádaly piknik. Do přírody si přivezly deku i stoleček na občerstvení. Zde se opět na plno projeví nevýhoda figurek typu minidoll. Kvůli absenci možnosti postavy pevně usadit, je lze na deku jen volně „pohodit“, aniž by na podložce držely. To nejzajímavější je však hvězdná obloha, kterou lze přizpůsobit dle vašich preferencí. Stavebnice nabízí hned několik kulatých tiles 2×2 a 3×3 a k nim příslušné samolepky několika planet a dalších vesmírných těles. K tomu ještě mnoho dílků ve tvaru hvězd. To vše lze umístit na vertikální pozadí a výhled upravit dle přání. 

Tou zajímavější částí stavebnice je za mě rozhodně terénní auto s přívěsným vozíkem. Vozidlo má na šířku 8 studů a pojme obě dodávané postavy i jejich psa s kolečky u zadních končetin. V zadní části zbylo místo ještě na chladící box. Vozík je o 2 study užší. Hvězdou celého setu je bezesporu skládací stan na střeše auta. Lze ho použít takto ve výšce, ale i odebrat ze střechy a umístit na zem. Složení a rozložení probíhá velmi hladce. LEGO má svá omezení, a tak se nepodařilo úplně vše ztvárnit zcela realisticky. Ve skutečnosti se u většiny střešních stanů jejich plachta ukryje po složení dovnitř. V tomto případě zůstává na vnější straně a je přiklopena žebříkem. Po přiklopení poloviny podlahy navíc vznikne na jedné stranu stanu velká díra dovnitř. V rámci LEGO světa jsou to ale drobnosti, které nemohu návrhářům úplně vyčítat. Sám nevím, jak lépe by šlo věc vyřešit. 

Přívěsný vozík si zaslouží samostatný odstavec. Právě on nese prvky nejvíce spojující stavebnici s vesmírem. Na jeho bocích se nachází klipy, do kterých je možné umístit stativ a tělo teleskopu na pozorování noční oblohy. Zadní část lze otevřít. Uvnitř se nachází obrazovka a klávesnice. Na displeji je jasně vidět, že právě probíhá meziplanetární videohovor. Pozemské pozorovatelky jsou ve spojení se základnou na Marsu ze setu 42605 Základna na Marsu a raketa. To vše díky malému satelitu na střeše vozíku. Drobný úložný prostor nabídne místo pro baterku a dalekohled. 

V balení se nachází celkem 4 „živé“ bytosti. Dvě lidské postavy Alyia a Nova a již zmíněná zvířata – bezejmenný ježek a pes jménem Pickle. Jako obvykle mají obě figurky velmi podařený potisk, Nova dokonce nosí tričko s logem vesmírných stavebnic. Protože u minidolls nelze natisknout alternativní obličej na druhou stranu hlavy jako u klasických minifigurek, výrobce do balení přidal pro Alyiu celou druhou hlavu s jiným výrazem. Snad už ani nemá cenu připomínat nejhorší vlastnost všech minidolls, jejich neustále padající vlasy. 

Závěr

42603 Karavan na pozorování hvězd je celkově velmi povedený set, kterému lze jen těžko něco vytknout. Líbí se mi, že navazuje na vesmírné téma, ale přináší ho na zem (nebo Zem?), blíže obyčejným lidem. Samozřejmě ne každý má komunikační zařízení pro videohovory na cizí planety, ale já si příběh představují tak, že jsou Alyia a Nova vědkyně, které mají k podobnému zařízení přístup díky své práci. Tento scénář navíc podporuje mladé stavitele, aby se dali na vědeckou dráhu. 

I přes drobné výtky k realističnosti stanu, jde pořád o skvělý funkční prvek, který perfektně propojuje celý herní scénář. Terénní vůz je další z řady velmi podařených vozidel série Friends. Je skvělé, že dokáže odvézt obě postavy. Paradoxně mi pozadí s hvězdnou oblohou přijde jako nejslabší část celé stavebnice. Na druhou stranu rozumím tomu, že bez něj by bylo, zvlášť pro děti, uchopení celé scény poněkud obtížnější. 

42603
Karavan na pozorování hvězd
💰  Doporučená cena: 699 Kč
🧱  3 066 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama