Deset nejužitečnějších LEGO webů | Matyho kostky

Deset nejužitečnějších LEGO webů

Internet je plný nástrojů, které vám vaše LEGO sběratelství podstatně usnadní, ať už hledáte konkrétní set, jeho návod nebo ho třeba chcete prodat. Níže jsem proto sepsal seznam webových stránek, které mi nejenže usnadňují stavění, sbírání a nakupování LEGO setů, ale i tvorbu tohoto webu. Věřím, že spoustě nejen nových AFOLů příjde vhod 🙂.

Brickset

Brickset je takovou základnou, od které se můžete v začátcích svého AFOLství odpíchnout. Jeho nejpoužívanější funkcí je bezpochyby rozsáhlý katalog setů, minifigurek i dílů. Naleznete na něm ale i mnohem více:

Jedná se jednoduše o různé tématicky laděné seznamy setů. Vytvořit si jej může každý, k těm nejzajímavějším ale patří komentované seznamy designérů stavebnic, kteří si takto evidují sety, které navrhli.

Na Bricksetu si můžete evidovat také svou sbírku, načež vám web vygeneruje zajímavé grafy i další statistiky. 

V knihovně si můžete prohlédnout různé zahraniční LEGO katalogy, knihy nápadů a další zajímavé materiály z historie LEGO Group. Pokud si ale chcete prohlédnout české katalogy, najdete je přímo zde na mém webu v sekci Katalogy 🙂.

Brickset slouží také jako blog a podobně jako na Matyho kostkách i zde najdete aktuální novinky, recenze i různé zajímavosti týkající se setů, AFOLů nebo historie společnosti LEGO.

💡

K Bricksetu mám ještě malý tip: pokud vás trápí obrovské množství reklam, kterými je web zahlcen, stačí se zde zaregistrovat a po přihlášení všechny zmizí.

Kostky.org

Kostky stály úplně na počátku českého AFOLství – toto diskusní fórum vzniklo už v roce 2004! Vedle mého blogu se jedná o další zajímavý zdroj novinek ze světa LEGO v češtině, naleznete zde ale také detailní informace o aktuálních LEGO výstavách u nás, spoustu MOCů od českých autorů i rad pro AFOLy začátečníky. A jelikož se jedná o diskusní fórum, nic vám samozřejmě nebrání se do diskuse zapojit také 🙂.

Eurobricks

I zde jedná o diskusní fórum, toto je však v angličtině a díky tomu je tak tím největším na světě. Obsah je podobný jako na českém fóru, jen v celosvětovém měřítku. Ať už tedy máte jakýkoliv LEGO problém nebo otázku, je vysoce pravděpodobné, že je někdo před vámi řešil právě zde, nebojte se tedy zkusit vyhledávat!

Rebrickable

Podobně jako v případě stránek výše i na Rebrickable naleznete diskusní fórum, články, databázi setů nebo možnost evidovat si svou sbírku. Do tohoto seznamu jsem ale tento web zařadil kvůli jiné, unikátní funkci – databázi MOCů a alternativních modelů. Ta nejlépe funguje v kombinaci s vaší sbírkou, kterou si můžete importovat třeba z Bricksetu. Na jejím základě si totiž můžete zobrazit, jaké všechny MOCy, alternativní modely k setům i samotné sety si můžete z vašich kostek postavit. Samozřejmostí je i dostupnost návodů, některé jsou k dispozici zdarma, ty velmi propracované je ale většinou nutné zakoupit – návrh, stavba i tvorba návodu k velkým modelům je přeci jen časově náročnou činností.

BrickLink

Tento web slouží především jako internetové tržiště s LEGO dílky, této funkci se ale věnuje jiný článek. Do tohoto seznamu jsem BrickLink zařadil z jiného důvodu – podobně jako spousta dalších webů disponuje i tento rozsáhlým katalogem setů, minifigurek i dílků, díky své povaze jako internetové tržiště má však oproti ostatním jednu důležitou funkci navíc – Price Guide. Pomocí této funkce můžete rychle zjistit, jakou má vámi vybraný set, figurka nebo dílek cenu, a to jak mezi aktuálními nabídkami, tak mezi prodanými jednotkami v uplynulých šesti měsících. Jedná se tak o velmi užitečný nástroj, který vám příjde vhod, když nechcete za svůj vytoužený set zbytečně přeplatit spoustu peněz, nebo jej naopak nechcete prodat pod cenou.

New Elementary

Zejména pro stavitele MOCů bude určitě užitečný blog New Elementary, který se, jak už název napovídá, věnuje zejména LEGO dílům. Přináší tak pravidelně soupisy nových dílů, recenze setů zaměřené na ně, alternativní stavby a nápady i MOCy, které obsahují jejich zajímavé využití (NPU). Často je to právě tento blog, kde objevuji nové stavební techniky, které by mne asi jinak nikdy nenapadly 🙂.

Brickipedia

Myslím, že již z názvu je jasné, čím se tento web zabývá – vším. Tato LEGO encyklopedie obsahuje informace o setech, sériích, videohrách nebo historii společnosti. Najdete zde zkrátka cokoliv, ať už vás zajímá Johnny Thunder, Black Falconi, Monorail nebo kompletní příběh LEGO BIONICLE.

BrickEconomy

Pokud patříte mezi ty, kteří LEGO sety kupují jako investici, bude se vám hodit server BrickEconomy, který pomocí strojového učení a umělé inteligence sleduje a zaznamenává vývoj trhu s novými sety (ceny použitých setů zatím neobsahuje). Na web si tak můžete jednoduše nahrát své sety a pak už jen sledovat jak jejich cena postupně roste 🙂.

Návody na LEGO.cz

Pokud návody často ztrácíte, nebo je skladujete v jedné nepřehledné hromadě jako já, bude se vám hodit služba dostupná přímo na oficiálních stránkách společnosti LEGO, díky které si můžete stáhnout návody v PDF. Dostupná je také šikovná aplikace.

Brickfactory

Přestože se databáze návodů na LEGO.cz neustále rozšiřuje, naleznete zde pouze sety vydané od roku 1996. Pokud hledáte starší návody, určitě oceníte web The Brickfactory, kde mimo jiné najdete kvanta starých návodů. Vyhledávat je nejjednodušší podle čísla, kdy si nejprve musíte vybrat dané rozhraní a až pak konkrétní set.

Bonus: Blockheads

Ačkoliv je dominantní platformou, skrze kterou AFOLové sdílejí MOCy, stále Flickr, nedávno se na internetu objevil nový web Blockheads. Oproti Flickru je zaměřený pouze na LEGO stavby a navíc má velmi přívětivé a přehledné uživatelské rozhraní, proto si myslím, že určitě stojí za zkoušku 🙂.

A jaké weby nejčastěji při stavění a sbírání používáte vy? Existuje web, který jsem vynechal, a určitě by měl podle vás v seznamu zaznít? Ostatní čtenáři určitě ocení, když jej zmíníte v komentářích!

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama