Jednoho večera v Billundu chtěl Godtfred Kirk Christiansen postavit z kostek LEGO model nového domu, který se právě stavěl v areálu společnosti. Ke svému údivu přišel na to, že to není možné! Kostka LEGO 1×1 totiž měla poměr stran 6:5:5, díky čemuž nebylo možné postavit v měřítku dům postavený z evropských standardních stavebních modulů.
Godtfredova touha po přesném modelu zašla až tak daleko, že dal svým zaměstnancům pokyn, aby mu vyrobili ty správné kostky, pomocí kterých mohl stavět přesně podle stavebních plánů. Tyto kostky měly v rozložení 1×1 tvar krychle o délce hrany 5 mm, díky čemuž bylo mnohem lépe možné stavět v měřítku 1:20 (jedna kostka 1×1 tedy znamenala 10 cm ve skutečnosti – odtud také pochází název systému „Module X“). Jedna kostka 2×4 tak symbolizovala typický kus cihlové zdi o šířce 20 cm. Poté, co Godtfred úspěšně dokončil stavbu svého modelu, jej napadlo, jak by mohly tyto kostky podstatně usnadnit práci architektům, stavebním inženýrům nebo urbanistům, kteří nad výrobou modelů svých návrhů tráví i několik dnů. Díky tomu se v rámci LEGO Group v roce 1963 ve spolupráci s dánským průmyslovým designérem Janem Trägårdhem zrodila zcela nová produktová řada Modulex, jejíž stavebnice byly určeny pro dospělé profesionály.
Prvním produktem této řady byl Systém M20, který, jak název napovídá, byl určen pro stavbu modelů v měřítku 1:20. Ihned od začátku byla v tomto systému dostupná celá řada základních i specializovaných kostek (například kostky s písmeny nebo kostky bez studu nahoře). Upravena byla také paleta nabízených barev – pestré a syté odstíny kostek LEGO nahradily mnohem realističtější zemitější tóny, vůbec poprvé tak byly společností LEGO vyrobeny kostky například v béžové nebo olivově zelené barvě. Oproti LEGO Systému stavebnice Modulex od počátku počítaly s tím, že si je jejich uživatelé budou dále upravovat podle svých potřeb – ploché dílky se vyráběly pouze o délce 16 studů, pokud jste potřebovali plates o měnší délce, bylo nutné je na požadovanou délku uříznout a stavebnice dokonce obsahovaly nádobky s lepidlem pro zpevnění modelů.
Kostky Modulex (zdroj: New Elementary)
Systém M20 se ale bohužel u architektů příliš neuchytil, v 60. letech, době aerodynamických tvarů a betonových či ocelových konstrukcí, zkrátka nebyl příliš flexibilní a nenabídl dostatečnou různorodost potřebných dílů (např. pro zaoblené nebo zkosené stěny pod různými úhly). Snad jedinou výjimkou byl architekt Eero Saarinen, který s tvorbou Modulexu Godtfredovi pomáhal a sám jej využíval pro prototypy svých staveb.
I přesto ale kostky Modulex na trhu našly své využití, i když ne zcela tak, jak si Godtfred na počátku představoval. Některé společnosti jej využivaly jako jednoduchý nástroj k prezentaci svých představ architektům, jiné zase jako nástroj pro plánování inženýrských sítí v továrnách nebo továren samotných včetně miniatur strojů. A několik dánských škol dokonce tento systém využívalo k plánování rozvrhů hodin.
Plánování továren a sítí prostřednictvím stavebnice Modulex.
A právě posledně zmíněné využití zřejmě vedlo k vydání specializované stavebnice s názvem „Modulex Planning System“ v roce 1967. Tento set byl díky mnoha dílkům s písmeny a číslicemi využíván nejen k rozvrhům hodin, ale také plánování práce v kancelářích a firmách – jednalo se tedy o jakousi primitivní offline verzi Excelu v době, kdy počítače měly velikost skříní. Neskončilo to ale jen u plánovacích tabulek – v některých budovách byl Modulex Planning System využíván i jako nástroj pro flexibilní systém navigačních cedulek!
Modulex Planning System.
Výroba písmen a číslic se stala něčím, co zformovalo osud společnosti Modulex na další desetiletí. V roce 1974 totiž tato společnost, inspirována kostkami, pomocí kterých lze tvořit text, přichází se systémem Modulex Interior 10, který již s kostkami LEGO nemá příliš společného – jednalo se o modulový systém interiérových cedulí. Za tento systém společnost získala designové ocenění ID za rok 1974 a díky jeho mezinárodnímu komerčnímu úspěchu se společnost Modulex vývoji nových cedulových systému věnovala i nadále. Postupně tak výroba cedulí, ke kterým se v roce 1979 přidal také systém pro cedule exteriérové, stala primárním zájmem společnosti a dnes je Modulex největším výrobcem architektonických cedulových a dalších navigačních systémů na světě s pobočkami ve více než 45 zemích.
Historie společnosti Modulex.
A jaký byl osud plánovacího systému založeném na kostkách LEGO? V 80. letech se již společnost Modulex soustředila čistě na výrobu cedulí, což také znamenalo konec úspěšného Modulex Planning Systému. Původní kostky v modulexovém měřítku však společnost produkovala až do roku 2004 ve formě stavebnic Plancopy, jejichž využití bylo prakticky totožné.
Samotný stavební systém Modulex M20 zažil velmi krátký comeback na konci roku 2014, kdy práva k tomuto stavebnímu systému zakoupil Anders Kirk Johansen – vnuk Godtfreda Kirka Christiansena a synovec současného majoritního vlastníka LEGO Group Kjelda Kirka Kristiansena. Po koupi práv Anders založil společnost Modulex Bricks A/S, která na své facebookové stránce oznámila návrat stavebnicového systému Modulex M20 včetně fotek prvních testovacích výlisků. Po pouhých 5 měsících slibného vývoje se však na stejné stránce projektu objevilo krátké oznámení o tom, že společnost odkoupila LEGO Group, která oproti dosavadním plánům s opětovnou výrobou stavebnic Modulex M20 v budoucnosti nepočítá.
Jaký je váš názor na Modulex? Vlastníte jej někdo? A najde se mezi čtenáři nějaký architekt, který by jej i dnes při stavbě modelu přivítal?