Butikový hotel – láska na první poskládání | Matyho kostky

Butikový hotel – láska na první poskládání

V úvodu mé nedávné recenze Přírodovědného muzea jsem zmiňoval, že přestože modulární budovy sbírám prakticky od jejich počátku, nepatřím těm sběratelům, kteří musí nutně mít vše, co v dané řadě vyjde. Jednak by to bylo finančně docela náročné (zdravím Cafe Corner a jeho aktuální průměrnou cenu na BrickLinku okolo 60 000 Kč 😀 ) a jednak bych se tím nutil do koupě něčeho, co mne třeba po estetické či stavební stránce příliš nezaujalo. Sběratelství modulárních domů je totiž podle mě docela individuální záležitost a záleží tak na architektonickém vkusu každého stavitele, co si do svého města pořídí, a co ne.

Ve výše zmíněné recenzi jsem také zmínil, že základním rozhodovacím kritériem pro mě je kontinent, jehož architekturou je daná budova inspirována (Evropa x Amerika). Snažím se totiž, aby mé město bylo co nejblíže české realitě a tak je pochopitelné, že třeba Restaurace v centru města by mi do něj příliš nezapadla. V té stejné recenzi jste se také mohli dozvědět, že ani toto rozdělení pro mě není definitivní a že, když se mi set zkrátka nelíbí, pořizovat si jej nebudu. Do této kategorie jsem nakonec zařadil i to Přírodovědné muzeum, které si v mých očích svou vysokou cenovku 7 599 Kč zkrátka neospravedlnilo. Dnes se ale podíváme, jak v tomto testu obstála jedna ze starších modulárních budov – 10297 Butikový hotel.

Balení a návod

Dodnes si pamatuju ten den, kdy byl Butikový hotel v prosinci 2021 odhalen a já měl hned tehdy jasno, že tohle bude můj další modular. Už na první pohled totiž splňoval všechny mé požadavky – architektura jako by vypadla z náměstí kteréhokoliv českého města stejně jako jeho barevná kombinace. A ta nádherná secesní zdobnost společně se zajímavým tvarem budovy byly už jen třešničkou na dortu.

Když jsem jej konečně rozbalil, všiml jsem si, že oproti Muzeu bylo v krabici více pytlíčků s dílky se stejným číslem. To podle mě může někoho, kdo měl posledních 10 let pauzu ve stavění jako já, trochu zmást (ano, opravdu mne popadlo zděšení, že mi chybí TOLIK kostek 😀). Ze zkušenosti z letošních setů je však zřejmé, že LEGO Group od této praxe již upustila. Již standardem je pak návod a baseplate v samostatné pevné papírové obálce.

Butikový hotel byl uveden do prodeje 1. ledna 2022, tedy skoro 15 let poté, co byla na trh uvedena vůbec první modularní budova Cafe Corner legendárního designera Jamieho Berarda. Tomuto výročí je také věnována úvodní dvojstrana v návodu, která mimochodem zdůvodňuje, že byl jako výroční set vybrán právě hotel, protože se jednalo o jednu z budov, které se fanoušci dožadovali vůbec nejvíce. To je doplněno fotografií všech 17 do té doby vyšlých budov společně se 7 designery, kteří na mnohých z nich pracovali. A k tomu jako bonus budete v průběhu celé stavby odhalovat mnoho odkazů na předcházející stavebnice série.

17 modulárních budov a někteří z jejich designérů.

Exteriér

Jak už jsem zmínil v úvodu, budova vás na první pohled ohromí svými detaily i barevnou kombinací. Z architektonických prvků si zmínku určitě zaslouží nádherně zpracovaná kopule s věžičkou a vlastně i celkové zpracování rohu budovy do podoby kruhového výklenku, opravdu skvělý nápad. Krásným detailem je také brána nad schody k baru na terase, jejíž centrální prvek tvoří dílek s pouty a která neskrytě odkazuje na podobný prvek z Market Street. A když jsme u těch odkazů, znalci jistě odhalí, že stánek s kávou svou barevnou kombinací nápadně připomíná již několikrát zmíněný Cafe Corner. 😉

Samostatnou kapitolou je tvar budovy. Je to totiž vůbec poprvé, co půdorys stavby není tvořen stěnami v pravém úhlu, nýbrž je jedna z nich „šikmá“. Tato „fičura“ Hotelu dodává na unikátnosti a já jsem během stavby jen zíral jak i přes tak atypický prvek do sebe vše zapadá a působí tak nějak přirozeně – jak jednotlivá patra hotelu, tak galerie i bar a schodiště k němu. Právě to je krásný příklad onoho překvapení během stavby, který, jak jsem zmiňoval v našem Podcastu v kostce, mi u stavby Přírodovědného muzea tak moc chyběl. V důsledku toho ani nevím, jak dlouho mi stavba Hotelu trvala, protože jsem se prostě celou dobu bavil.

S exteriérem souvisí také dva prvky, které mi na celé stavbě vyloženě vadí. Shodou okolností se v obou případech jedná o dekorativní zeleň, konkrétně o palmu na terase baru a květenu na balkoně v 2. patře. Na jednu stranu rozumím, že palma dodává jakýsi pocit kompletnosti, aby dům na krabici a obrázcích nevypadal příliš malý a zároveň aby při spojení s ostatními domy nebyla příliš viditelná mezera mezi nimi. Na tu druhou si však myslím, že by to šlo vyřešit decentněji, minimálně změnou barvy listů z křiklavé limetkové na méně výrazný odstín zelené.

I přes zajímavě řešený kmen mi palma k hotelu (nebo jakékoli jiné modulární budově) moc nesedí.

Má druhá výtka je pak spíše technického rázu – pakticky pokaždé, když s budovou nějak manipuluji, dříve nebo později zavadím o zeleň na balkoně v 2. patře a ta i při sebemenším dotyku okamžitě odpadává. To je způsobeno tím že je Bracket 1×2 – 2×2 s Plate 1×2 na vnitřní straně balkonu spojena pouze zelenou Round Plate 2×2, která ji zkrátka nedrží dostatečně pevně. 

Tato „květena“ vám bude při každé manipulaci odpadávat.

Interiér

Začnu nejprve tím nejvíce zarážejícím místem v celém hotelu – lobby v přízemí. U modulárních domů rád obdivuju, když je designer schopen na tak omezeném prostoru vytvořit co nejdokonalejší imitaci reálné předlohy včetně maximálního množství různých místností a zařízení, které jsou pro daný typ budovy typické. Na lobby vidím snahu autora zachovat jej prostorné, jako je tomu typické u honosných velkých hotelů, avšak myslím, že většina z nás by se spokojila i s výrazně menším prostorem, který je podle mého názoru pro butikové hotely mnohem více typický. Ušetřený prostor by pak mohl být, třeba společně s tím, který obývá sousední galerie, využit pro restauraci, která mi v setu chybí asi vůbec nejvíce.

Velmi prostorné přízemí.

Pokud modulární domy sbíráte již delší dobu, můžete chybějící restauraci suplovat Pařížskou restaurací, na kterou i najdete reklamu na nástěnce. Osobně mne hned po postavení setu napadlo možné propojení zahrádky Pařížské restaurace a barem Butikového hotelu, jelikož se obě části nacházejí téměř ve stejné výšce.

Hotelový bar a zahrádka Pařížské restaurace si říkají o spojení.

A když je řeč o nástěnce, znalci jistě poznají, že svou reklamu na nástěnku umístilo mnohem více podniků z předcházejících budov – detektiv Ace Brickman a kadeřnictví z Kanceláře detektiva, boxerský ring z Restaurace v centru města, malíř ze Zverimexu, obchod s potravinami z Green Groceru a Andy Sax, majitel obchodu s hudebninami ze Shromáždění na náměstí.

Nástěnka s odkazy na další modulary.

Ve zbytku je ale přízemí úchvatné s krásným koženým gaučem, recepcí s chytře vymyšleným držákem na klíče (které na stěně visí 4, ale hotel má jen 3 pokoje 🤔) a obrazem, který je prý dílem umělce žijícího nad Pařížskou restaurací.

Galerie pak dokonale využívá veškerý a velmi omezený prostor, který má k dispozici. Díky tomu se do ní vlezlo hned 5 uměleckých děl včetně busty pocházející od stejného sochaře jako bílá busta v Radnici a nádherného „skleněného“ díla, které je takovým památníčkem v době vydání setu končící řady Creator Expert.

Kubistická galerie ukrývá také plastiku loga LEGO Creator Expert a bustu vytvořenou stejným umělcem, který podobné dílo vytvořil pro Radnici.

Zábava ze stavby však nekončí ani jakmile se dostanete ke stavbě vrchních pater hotelu. V prvním patře najdete dva pokoje, každý je vybaven postelí, skříní a psacím stolem a každý má tak trochu jiný design interiéru. Mě asi nejvíce zaujala stolní lampička v jednom z nich, která, ač postavena jen ze 4 dílků, vzdává hold ikonické bankéřské lampě.

V nejvyšším patře najdete samozřejmě luxusní apartmán, který má i vlastní maličkou a dokonale vybavenou koupelnu (kam se chodí koupat asi i hosté z pokojů v nižším patře, protože ty žádnou nemají), obrovskou postel (s lampičkami z cupcaků LEGO Friends), nádhernou historickou televizi, masivní skříň a krásné kožené křeslo. Zde mi nic nechybí ani nepřebývá, zkrátka nádhera. 🙂

Minifigurky

Ve stavebnici najdete celkem 6 minifigurek – dva zaměstnance hotelu (pikolík, jehož obličej připomínající Armonda z Bílého lotosu nemůže být náhoda 😃, a recepční), kurátorku galerie, kavárníka u stánku a tři hotelové hosty – mladší turistku, starší elegantní cestovatelku a bankéře, zaměstnaného v Bance z kostek, na pracovní cestě. Stává se výjimečně, že by mi nějaká minifigurka nebo role v setu chyběla, ale myslím si, že hotelu takové kvality chybí uklízecí personál včetně třeba takového typického vozíku s čistícími prostředky.

Verdikt

Tuto stavebnici jsem stavěl jen pár dnů poté, co jsem dokončil Přírodovědné muzeum, a tak jsem se nemohl ubránit srovnání právě těchto dvou budov. Tak trochu jsem čekal, už jen podle obrázku setu na krabici, že zážitek s Hotelem bude lepší, ale v žádném případě by mne nenapadlo, že až tak moc. Zatímco s Muzeem jsem strávil dlouhá dvě odpoledne a až na několik momentů (brachiosaurus, model sluneční soustavy a střecha) jsem se víceméně po celou dobu stavby nudil a chtěl ji mít co nejdříve za sebou, stavba Hotelu utekla jako voda a já si ji maximálně užíval. Nejprve vás baví způsob, jakým je vyřešen netradiční tvar budovy a přilehlá galerie, pak žasnete nad krásnými dobovými prvky interiéru a nádherně zpracovanou střechou. Po celou dobu stavby navíc objevujete opravdu velké množství easter eggů v podobě odkazů na starší budovy a stavbu symbolicky zakončíte stánkem s kávou odkazujícím na vůbec první modular.

Po dokončení navíc získáte nádhernou secesní budovu, která se bezesporu stane klenotem každého LEGO města. Jedinou větší výtku mám k rušivé palmě v „LEGO Friends“ barvách, vše ostatní jsem Hotelu odpustil hned jak jsem jej spojil s Pařížskou restaurací a dalšími domy.

Stavebnici tedy hodnotím 9,5 body z 10.

10297
Butikový hotel
💰  Doporučená cena: 5 899 Kč
🧱  3 066 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2022
🔗  LEGO

0 %

PS: Kdyby vás náhodou hotel již po nějaké době začal nudit, můžete si na Rebrickable mého oblíbeného stavitele Brickative koupit návod na neméně nádhernou galerii. Budete potřebovat jen 16 kostek navíc.

Galerie – alternativní model od Brickative.

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama