Z hranatých kostek kulatý glóbus – již 40. set LEGO Ideas odhalen | Matyho kostky

Z hranatých kostek kulatý glóbus – již 40. set LEGO Ideas odhalen

Vůbec prvním setem odhaleným v novém roce 2022 se v úterý stal 21322 Glóbus. Podobně jako 39 setů před ním, byl i tento navržen fanouškem LEGO v rámci platformy LEGO Ideas. Na tu můžete i vy nahrát svou LEGO stavbu nebo model a pokud získá hlas alespoň deseti tisíc uživatelů, dostane šanci stát se sériově vyráběnou stavebnicí. 

Tuto konkrétní stavebnici navrhl fanoušek z Francie jménem Guillaume Roussel a k rozhodnutí postavit zrovna glóbus jej inspirovaly příběhy Julese Vernea. Model je nejen funkční (dá se s ním skutečně otáčet), ale esteticky velmi povedený a podle mě díky tomu zapadne jako dekorace do nejednoho interiéru. 

Na první pohled snad každého zaujme tvar modelu, tedy jak je vůbec možné z hranatých kostek postavit kouli? Samotného mne to zajímalo, proto jsem nakoukl do recenze stavebnice na Bricksetu a jedná se o skutečně sofistikovanou kombinaci klasických LEGO dílků a systému LEGO Technic. Celým glóbem samozřejmě prochází také osa, která je uchycena v hnědém stojánku a modelem tak díky tomu můžete pohodlně otáčet. 

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Povrch zeměkoule je pak tvořen různě zkosenými plates, které dohromady utvářejí obrysy jednotlivých kontinentů. Jak již bylo zmíněno ve skupině na Facebooku, měřítko glóbu umožnilo krásné vyobrazení velkých světadílů, malá Evropa si však bohužel příliš podobná není. 

Moc hezkým detailem jsou pak popisky světadílů a oceánů, které jsou však vyrobeny z fosforeskujícího materiálu. Upřímně nejsem příliš fanda kostek svítících ve tmě, protože zkrátka prostě příliš nesvítí. Tento typ kostek nefunguje efektivně ani v setech určených pro děti (viz má recenze setu 60306 Ulice s obchůdky) a na tak elegantním setu, jakým glóbus bezesporu je, působí spíše lacině. 

Stavebnice 21332 Glóbus obsahuje 2 585 kostek a bude dostupná od 1. 2. 2022 za 5 299 Kč.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama