10 produktů, kterými LEGO reagovalo na konkurenční značky – 2. část | Matyho kostky

10 produktů, kterými LEGO reagovalo na konkurenční značky – 2. část

Minulý týden jsem zveřejnil první část dvoudílné minisérie o produktech, kterými se LEGO inspirovalo u konkurence. Nyní je na čase desetibodový výčet dokončit.

6.

EXPLORE – LeapFrog, Fisher-Price

LEGO DUPLO je tu s námi už více než 50 let, věděli jste ale, že během této doby došlo dvakrát k zásadní změně jména? V roce 1977 se z něj stalo LEGO Preschool (Předškolní). Tento nepříliš inspirativní název naštěstí vydržel jen dva roky. Další změna nastala dva roky po začátku nového tisíciletí, kdy kostky pro nejmenší stavitele dostaly jméno EXPLORE. LEGO chtělo tímto krokem ještě více upozornit na spojení stavění z kostek a dětského učení. Celkem pod hlavičkou EXPLORE vzniklo 128 výrobků. Náhledem do jejich galerie si můžete všimnout zajímavé věci. Většina produktů se téměř neliší od současných DUPLO stavebnic, některé ale nápadně připomínají hračky pro kojence a vůbec neobsahují dílky k sestavování.

Právě těmi LEGO reagovalo na značky Fisher-Price, či LeapFrog, tradiční výrobce hraček pro ty nejmenší děti. A když říkám “tradiční”, myslím to vážně. Společnost Fisher-Price vznikla již v roce 1930 a od té doby nezměnila oblast svého působení. LeapFrog je mladší, založena byla roku 1994. LEGO EXPLORE ke standardním kostkám a větším dílcům přidalo látkové produkty i další hračky rozvíjející motoriku a logické myšlení. Snaha uzmout část prodejů zavedeným značkám se příliš nedařila, a tak se LEGO navrátilo o dva roky později k tomu, co umí nejlépe – stavebnicím.

7.

Games – deskové hry

Deskové hry jsou podobným fenoménem jako LEGO stavebnice. Ta nejstarší na světě vznikla přibližně před 4 600 lety v Mezopotámii. Celosvětovou nejpopulárnější deskovou hrou jsou nepřekvapivě šachy. LEGO se rozhodlo, že zkombinovat stavební možnosti s deskovými hrami je dobrý nápad a v roce 2009 představilo zbrusu novou řadu LEGO Games. Během 4 let její existence výrobce uvedl na trh 48 her a doplňků k nim. Z počátku LEGO využívalo pouze své vlastní tematické řady, ale v pozdějších letech přešlo i k licencím. Vznikly tak hry s vizuálem Harryho Pottera, Hobbita nebo Star Wars. Osobně dodnes vzpomínám hlavně na hrací kostku s pogumovanými hranami a vyměnitelnými bočními panely, která byla součástí drtivé většiny her. Několik let jsem ji nosil jako přívěšek na klíčích. Nápad na deskové hry z LEGO kostek není úplně marný, možnost měnit hrací pole dle potřeby je u některých typů her k nezaplacení. I přesto se návrhářům z LEGO Group nepodařilo myšlenku přetavit do úspěšné produktové řady a ta tak skončila v propadlišti dějin.

8.

ZNAP – K’nex

K’Nex je americká hračka založená na principu spojování plastových tyček. Vymyslel ji Joel Glickman, když si na jedné svatbě hrál znuděný s brčky a přemýšlel, jak je pospojovat. Společně se svým bratrem Bobem značku uvedli na trh v roce 1992. K’Nex je dodnes populární zejména ve Spojených státech amerických, ale prodává se i jinde.

Prakticky s totožným stavebním systémem přišlo LEGO v roce 1998, tedy v době vlastních finančních problémů. Dodnes se říká, že právě LEGO ZNAP byla řada, která v té době, díky svému obřímu neúspěchu, málem položila celou společnost. Za dva roky života série ZNAP vzniklo 19 setů, které ani s přimhouřením obou očí nelze považovat za povedené. Většina zákazníků je ani nepovažovala za pravé LEGO, či LEGO vůbec. Jedinou výhodou ZNAPu, proti tehdy již zaběhlému Technicu, byla možnost stavět obloukové struktury. Tím však výčet pozitiv končí a s ním i celá produktová řada. 

9.

Jack Stone – G.I. Joe/Action Man

Action Man vstoupil do akce roku 1966, kdy ho, jako licencovaný produkt, začala vyrábět a prodávat britská společnost Palitoy. Jeho původ je však v USA, kde byl představen jako G. I. Joe již o dva roky dříve firmou Hasbro. Palitoy byl až do svého uzavření v roce 1984 jedním z největších výrobců hraček ve Velké Británii. Figurka akčního hrdiny se během svého života dočkala nespočtu variant a její producent výrobu licencoval i dalším společnostem po celém světě. Vznikla i celá řada více či méně povedených kopií. Od roku 1980 byla každá krabice obsahující Action Mana označena nápisem “Hračka desetiletí”, kterou si postavička vysloužila během 70. let. G. I. Joe společně s Action Manem a jejich deriváty se stali synonymem pro akční figurku a jsou ve výrobě dodnes.

LEGO se na vlnu popularity akčních figurek pokusilo naskočit pomocí řady Jack Stone v letech 2001 a 2002. Hlavní hrdina Jack Stone se v jednotlivých setech stylizoval do různých profesí. Byl například hasičem, policistou, záchranářem, nebo pilotem. Všechny stavebnice měly společný znak, kterým byly velké jednoúčelové díly. Většina vozidel se skládala doslova z jednotek kusů kostek, čím LEGO cílilo na malé děti ve věku 4+. Koncept se úspěchu nedočkal, a tak vzniklo pouhých 25 stavebnic. Jack Stone si sympatie dětí nezískal, ale LEGO myšlenku stavebnic pro děti 4+ v roce 2003 zmodernizovalo a dodnes vydává stavebnice s tímto označením.

10.

LEGO videohry

v první části této minisérie jsem zmiňoval hru LEGO Dimensions, která tak trochu ukradla svou ideu u Disney. Unikátním prvkem u ní bylo alespoň propojení fyzického světa s tím virtuálním. Dnes se podíváme na několik dalších příkladů LEGO videoher, které se očividně inspirovaly u konkurence. LEGO her je mnoho a každá se svým způsobem někde inspirovala, vybral jsem, dle mého názoru, ty nejzajímavější příklady.

Už v roce 1998 uvedlo LEGO hru LEGO LOCO. Ta myšlenkově vychází z veleoblíbeného simulátoru budování města SimCity, které se poprvé objevilo na trhu již v revolučním roce 1989. Musím však uznat, že LEGO se ve svém titulu primárně zaměřuje na železniční dopravu, což se dostalo i do názvu celé hry.

LEGO Brawls je platformová bojová hra pro z roku 2019, která se veze na úspěchu dalších podobných titulů. Nejvíce však připomíná Super Smash Bros., hru z roku 1999, která se dočkala nespočtu pokračování. Rozdíl mezi hrami je v tom, že v LEGO verzi proti sobě bojují dva týmy o 4 hráčích a cílem je ovládnout střed hrací arény. Hra LEGO Brawls byla velmi kladně přijata a od září roku 2022 je kromě iOS dostupná i pro PC, Nintendo Switch, Xbox i Playstation. A když už jsme u hry, kde je hlavní postavou italský instalatér Mario, nemůžeme nezmínit Super Mario Kart z roku 1992. LEGO si hru upravilo dle svého a 6 let poté vydalo vlastní závodní hru LEGO Racers.

World of Warcraft je světově známá MMO hra z roku 2004. Cílem hry je prozkoumávat virtuální svět a bojovat s ostatními hráči i nehratelnými postavami a také plnit úkoly. Co když ale vyměníte 13 ras z Word od Warcraft za LEGO postavičky? Vznikne hra LEGO Universe. Vyšla v roce 2010 a obsahovala celkem 9 různých světů k prozkoumání. Servery, na kterých hra běžela, byly definitivně vypnuty 30. ledna 2012. LEGO se pokusilo s podobným konceptem prorazit ještě o 3 roky později s hrou LEGO Minifigures Online, tu ale potkal stejný osud jako jejího předchůdce hned následující rok.

Ohromně populární hru Minecraft z roku 2011 se LEGO pokusilo napodobit o 6 let později svým pokusem s názvem LEGO Worlds. V tomto případě však dokonce probíhaly debaty o tom, že by se na vývoji podíleli přímo lidé stojící za Minecraftem. Tvůrce hry Markus Persson se dokonce nikdy netajil tím, že právě stavění z LEGO kostek pro něj bylo inspirací. Po dlouhých vyjednáváních se však cesty LEGO Group a vývojářů z Mojang Studios rozešly. I přesto, že ze spolupráce nevznikl opravdový “Brickcraft”, Minecraft se stal teprve druhou videohrou, která má svou vlastní LEGO produktovou řadu. Tou první byl Princ z Persie: Písky času. Hra LEGO Worlds sklidila mírně nadprůměrná hodnocení a je spíš nudnějším sourozencem Minecraftu. Z osobní zkušenosti můžu říct, že jsem po prvních pár desítkách minut hraní ani neměl chuť pokračovat a hru odinstaloval.

Na závěr jsem si nechal svou oblíbenou hru Roller Coaster Tycoon. První díl vyšel sice už v roce 1999, ale já si ji stále čas od času zahraju a vůbec nemám chuť zkoušet díly následující. Hned v roce 2000 přispěchalo LEGO se svou hrou s celkem předvídatelným názvem Legoland. Moudří už tuší, že cílem hry je vybudovat fungující zábavní park Legoland. Oproti Roller Coaster Tycoon byl Legoland přizpůsoben pro mladší publikum a hra byla celkově o něco jednodušší.

Pokud se chcete ponořit ještě do dalších zajímavostí LEGO historie, můžete pokračovat článkem, který ukáže, že vlastně i samotné kostky jsou inspirované produktem jiného výrobce, nebo se podívat na další kontroverzní momenty.

Napadají vás ještě nějaké produkty LEGO Group, u kterých se firma inspirovala konkurencí? Napište do komentářů.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Emmet BrickHacker
Emmet BrickHacker
před 11 měsíci

Ad LEGO Znap: Zkoušel jsem jak stavebnici K’NEX, tak jsem zkoumal dílky Znap. A musím říct, že oproti Technicu mají obě stavebnice jednu nezmíněnou výhodu: mnohem snadněji se mění směr spojování. Pravděpodobně si toho je vědomé i LEGO a v posledních dvou letech do Technicku začlenilo tzv. flip-flop beams, které střídají směr otvorů na piny, čímž nabídly poměrně efektivní cestu, jak tuto slabinu kompenzovat (byť to bylo asi pod vlivem konkurence, která tento typ nosníků používá velmi dlouho)

Ad LEGO Prince of Persia: Sands of Time: Prohlásit, že tato řada byla podle počítačové hry je poněkud zavádějící. Ve skutečnosti dané stavebnice měli filmovou licenci, čemuž odpovídaly i náměty stavebnic. To, že film byl podle počítačové hry je pravda, ovšem, nevím, jakou roli to hrálo v ději – i když musím uznat, že film obsahoval několik arkádových scén, které byly jasnou referencí na hraní hry (množná spíš na typ těchto her obecně)

Ad LEGO Worlds: Pro mě je tahle hra srdcovka, byla to první počítačová LEGO hra, kterou jsem si pořídil a dodneška považuji opuštění jejího vývoje za velkou zradu na hráčích. Bohužel nebyl dokončen survival, který sliboval mnohem zajímavější příběh než adventure mode. A také rozhodně chyběl nějaký ekvivalent crafting systému z minecraftu, takže nakonec hra nabízela jen stavění zdola nahoru, bez možnosti nějakých funkčních prvků. Což je škoda, protože by se hodila nějaká možnost vytváření vlastních miniher – pro vytváření zajímavých závodních drah měla hra nástrojů dostatek.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama