10 produktů, kterými LEGO reagovalo na konkurenční značky – 1. část | Matyho kostky

10 produktů, kterými LEGO reagovalo na konkurenční značky – 1. část

LEGO přišlo během své historie s mnoha originálními nápady, kterými zaujalo děti i dospělé po celém světě. V několika případech se však očividně nechalo inspirovat svou konkurencí a vytvořilo produkty, jejichž pouť většinou skončila neslavně. Několika sériím se ale naštěstí prorazit podařilo. Ve dvoudílném seriálu se podíváme na to, kterým se dařilo a jaké skončily v propadlišti dějin. 

1.

Scala – Barbie

Světoznámá panenka Barbie, celým jménem Barbara Millicent Roberts, byla představena na veletrhu hraček začátkem března roku 1959. Od té doby se stala obrovským fenoménem a je jím do dnešních dní. Panenka se během svého života dočkala mnoha podob a vykonávala nespočet různých zaměstnání i koníčků. Není divu, že je Barbie vůbec nejprodávanější hračkou v historii s více něž miliardou prodaných kusů. 

LEGO se pokusilo ukousnout si z prodejů Barbie řadou Scala, která byla primárně určena mladým dívkám. První sety se objevily v roce 1979, tedy až 20 let po uvedení panenky Barbie na trh. Úvodní vlna vydržela pouze do následujícího roku. Až v roce 1997 přišlo LEGO s pokračováním, tentokrát mělo trvání 4 roky. Celkově vzniklo pod hlavičkou Scala 73 setů, mnoho z nich však byly pouze doplňky pro figurky, jejichž vzhled se snažil právě “bárbínkám” přiblížit. Více než klasické stavebnice připomínaly stavby v této řadě domky pro panenky sestavené z větších segmentů. Mezi lety 1997 a 1998 dokonce nebyly všechny Scala díly ani plně kompatibilní s těmi běžnými. To bylo napraveno již o rok později.  

LEGO Group se v tomto případě příliš nepodařilo svézt se na vlně úspěchu Barbie, a tak na rozdíl od ní již řada Scala zanikla. 

2.

Tiny Turbos – Hot Wheels

Pamatujete na Tiny Turbos z McDonald’s? Řeč je o malých závodních autíčkách v micro měřítku z několika kostek vydávaných v letech 2005-2011. Pár z nich se objevilo jako hračka ke známému Happy Mealu v největším fastfoodovém řetězci na světě. Řada Tiny Turbos vznikla jako podsérie série Racers. Celkem za 6 let LEGO vyrobilo 71 stavebnic z této řady. Některé z nich obsahovaly pouze autíčko, jiné však měly celé zázemí závodního týmu, nebo různé překážkové dráhy, či triky. 

LEGO svými Tiny Turbos samozřejmě chtělo konkurovat v té době již velmi dobře zavedeným autíčkům od Hot Wheels. Ta se na trhu objevila prvně v roce 1968 a dodnes jsou prakticky synonymem pro malé modely aut, tzv. angličáky. Dánskému výrobci plastových kostek se sice nepodařilo v prodejích amerického konkurenta překonat, ale řada Racers, včetně Tiny Turbos, se stala základem pro dnešní veleúspěšnou sérii Speed Champions.  

3.

Galidor, figurky z kostek – akční figurky

Série Galidor měla pouze jednoroční trvání. Do obchodů přišla v roce 2002 jako doprovodný produkt ke stejnojmennému dětskému seriálu, který vysílala stanice Fox Kids. I tak ale LEGO stihlo vyprodukovat úctyhodných 20 stavebnic, nebo lépe řečeno figurek. Ty byly poměrně dost zjednodušené a využívaly některých prvků a principů řady Bionicle, která vznikla o rok dříve. 

LEGO se touto řadou snažilo zavděčit nejen fanouškům seriálu, ale také dětem toužícím spíše po hraní si s akčními figurkami než po zážitku ze stavění. Částečně se s tímto přístupem můžeme setkat i v současné době, kdy LEGO nabízí hned několik sestavitelných figurek a využívá pro ně zakoupené licence. Krásným příkladem je set 76256 Sestavitelná figurka: Ant-Man. Naštěstí pro nás stavitele už však výrobce ustoupil od hodně zjednodušených technik.  

4.

BrickHeadz – Funko Pop!

Funko je americká společnost zaměřující se na výrobu sběratelských předmětů odkazujících na ikony pop kultury. Jejím pravděpodobně nejznámějším produktem jsou figurky Pop! s obřími hranatými hlavami vycházející z japonského stylu chibi. Řada těchto produktů byla veřejnosti představena v roce 2011 a množství figurek se neustále rozšiřuje s každým novým filmem, seriálem, nebo populární osobností. Funko vlastní mnoho licencí a nebojí se je využít. Nechybí mezi nimi Doctor Who, Marvel, DC, Disney, Star Wars, Wizarding World, či Dragon Ball. 

Sběratelství LEGO minifigurek je velká věc, ne každý chce však poličky plnit těmito malými postavičkami. Navíc mít kompletní sbírku všech vyrobených minifigurek, nebo i jen jediného tématu, je často velmi složité a nákladné. LEGO na Funko Pop! zareagovalo v roce 2016 představením tzv. BrickHeadz. To jsou postavičky sestavené z kostek, typické svými hranatými tvary. I v tomto případě výrobce využívá nakoupených licencí a dodnes nás zasypává novinkami ze všech možných světů. Nyní existuje již 146 setů ve stylu BrickHeadz, figurek je však mnohem více. Je to tím, že někdy LEGO balí figurky po dvojicích, nebo dokonce v celé skupině (viz 40548 Pocta Spice Girls). V tomto případě se v Dánsku trefili do černého. Ačkoliv se říkalo, že BrickHeadz jsou mrtví a série skončí již v roce 2019, stále vychází nové stavebnice a osobně mám pocit, že jejich obliba jen roste. A to neříkám jen proto, že jsem hrdým majitelem všech Star Wars Brickheadz stavebnic. 

5.

LEGO Dimension – Disney Infinity

LEGO si dobře uvědomuje, že děti mají i jiné zájmy než pouze fyzické hraní s reálnými předměty. Samozřejmě mluvím o počítačích, mobilech a internetu. Již od roku 1995 proto kromě klasických stavebnic vyrábí i videohry. Některé na základě vlastních nápadů, jiné založené na licenci. Co ale propojit oba světy dohromady? Právě to umožňuje hra LEGO Dimension, která vyšla v září 2015. Ke hře vzniklo v následujících dvou letech celkem 68 fyzických produktů-stavebnic. Základem pro fungovaní je tzv. starter pack. Nejedná se o nic jiného než podložku s NFC čtečkou ve stylu multidimenzionálního portálu, která se připojí USB kabelem k podporovaným konzolím. Jednotlivé postavičky mají ve svém podstavci naopak NFC čip. Po jeho načtení přiložením na podložku se postava objeví ve hře a s ní se odemkne i určitý obsah. 

Na stejném principu fungovala i videohra Disney Infinity z roku 2013. Životní cyklus obou her trval pouhé dva roky. LEGO Dimensions oficiálně zaniklo v říjnu roku 2017, Disney Infinity potkal stejný osud v srpnu 2015, kdy vyšla poslední aktualizace. LEGO svou hru tedy vydalo pouhý měsíc po tom, co Disney tu svou neoficiálně ukončilo. Osobně naprosto rozumím tomu, proč LEGO chtělo hru právě s tímto způsobem užívání. V teorii je to dobrý nápad, jak uspokojit moderní děti a zároveň vydělat na produktu, který už vyrábím. V praxi mi ale připadá přikládání figurek na podložku jako zbytečný krok zdržující od herního zážitku, což mohlo mnoho hráčů odradit.

V druhé části této minisérie se podíváme na dalších 5 LEGO produktů inspirovaných výrobky konkurence. Máte raději originální verze zmíněných produktů, nebo jsou vám bližší jejich LEGO verze? Napište nám do komentářů.  

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama