Rok 2021 znamenal pro řadu LEGO City snad nejkontroverznější změnu v jeho novodobé historii – po více než 40 letech byl totiž opuštěn systém silnic založený na potištěných baseplates a jako jejich náhradu jsme dostali systém, který je tvořen „kostkami“ o velikosti 16×16 a 8×16 studů. V celé komunitě AFOLů zaznamenala tato změna ohromnou spoustu reakcí, ať už pozitivních, nebo negativních. Rozhodl jsem se proto, že silnice sám otestuju, abych objevil všechna jejich pro a proti.
Po otevření stránky se všemi novými City sety jsem však byl z těch, které obsahovaly nové silnice, poměrně dost zklamán. Největší set 60292 Centrum města mne zaujal prakticky jen budovou pizzerie, která je sice hezky zpracovaná, ale neskutečně malá, myčka Octan je naopak na můj vkus až příliš velká a svým vzhledem mi připomíná sety Town Jr. z přelomu století. Byl bych tedy mnohem radši, kdyby namísto myčky set například obsahoval ještě jeden dům podobný pizzerii. Samozřejmě chápu, že se jedná primárně o hračku určenou dětem a myčka setu přidává na nezbytné hratelnosti, pro mne jako AFOLa ale set za doporučenou cenu 2599 Kč nestál. A nezachránilo to ani 9 minifigurek včetně nové nevidomé figurky s vodicím psem.
Nové sety s budovami a silnicemi.
Sety 60290 Skatepark a 60291 Rodinný dům hezky demonstrují možnosti nového silnicového systému, který nemusí vždy sloužit jako silnice, ale je možné na něm uchytit třeba branky pro pouliční hokej nebo se mohou stát základnou pro skatepark. Podobně jako u 60292 mne ale ani zde nepřesvědčil vzhled přiložených doplňků – vyloženě nemám rád, když mají domy i vozidla okna v barvě Transparent Light Blue.
Ze všech setů mi tedy zbyl 60306 Ulice s obchůdky, který mne oslovil hned několika prvky – cyklostezkou, moc hezky zpracovanými vozidly i pěknými (i když stále malými) dvěma obchody. Pojďme se na něj tedy podívat!
➡️
Upozornění:
Set 60306 je mým prvním větším City setem za téměř 10 let, je tedy možné, že se v recenzi podivuji nad věcmi, které jsou v LEGO setech už roky běžné, jen pro mne jsou nové.
Reklama
60306 Ulice s obchůdky
Set obsahuje celkem 533 dílů za doporučenou cenu 1699 Kč, jeden díl vás tedy vyjde na 3,18 Kč. Jeho součástí je černo-žlutý sporťák, červeno-bílý opravářský pickup, obchod s koly, pekárna, veřejná posilovna a silnice složená ze dvou částí o velikosti 16×16 studů, jedné o velikosti 8×16 studů s potiskem přechodu a čtyř nájezdových ramp.
Můj první dojem ze setu byl velmi pozitivní, po dlouhé době zde máme set, který působí přirozeně jako skutečná ulice, ve které nechybí spousta malých detailů, které podtrhují její reálné vzezření. Na atraktivitě setu přidávají také líbivé barevné kombinace, díky kterým k sobě jednotlivé části hezky sedí.
Stavebnice, které obsahovaly silnice a utvářely tak souvislou ulici byly v minulosti v produkci LEGO Group spíše výjimkou.
Uvnitř krabice naleznete celkem 6 sáčků s díly a k nim 5 návodů, silnice a podložky k budovám jsou totiž zabaleny do samostatného sáčku. Set obsahuje celkem 6 minifigurek, díky kterým můžete s tímto jediným setem vymyslet nespočet příběhů. U ženských figurek mne velmi příjemně překvapily vlasy s čepicí a helmou, je skvělé, že pohlaví figurek s čepicí v moderním LEGO City už nemusíte rozeznávat podle toho, jestli mají rtěnku, nebo ne. 🙂
Sporťák
Tento sympatický kabriolet v „bumblebee“ nátěru je dle mého názoru vůbec nejhezčím osobním autem letošního LEGO City. Auto nepůsobí přeplácaně a moc se mi líbí jeho zaoblené křivky. A ačkoliv mám rád v mém městě spíše běžnější vozidla, tenhle sporťák v něm určitě nebude chybět!
Ihned po otevření návodu mne příjemně překvapil QR kód s odkazem do aplikace „Návody“, pomocí nějž si jej můžete pohodlně otevřít třeba na vašem iPadu. Podobně mne v návodu zaujal návod na používání Brick Separatoru, jako malý jsem totiž zdaleka neznal všechny možnosti jeho využití a takováto krátká instruktáž tedy určitě přijde nejen začátečníkům vhod.
Ze stavby samotné mne zaujaly zejména kola, která dnes vypadají mnohem lépe než cca před deseti lety, kdy jsem asi stavěl své poslední LEGO City auto. Vedle toho jsem taky velmi rád za čelní sklo v barvě Transparent Black a čirá průhledná přední světla, auta totiž vypadají mnohem reálněji, když nemají tyto díly modré (jako v případě setů 60305, 60291, 60290 nebo 60288). Podle návodu máte na boční strany auta nalepit nálepky s černými pruhy, tento krok jsem vynechal. Auto vypadá skvěle i bez nich a osobně se snažím samolepkám, které nejsou pro set nezbytné, vyhýbat.
Silnice
Druhým krokem při stavbě je samotná rozporuplná silnice. Upřímně musím s několikadenním odstupem, kdy jsem měl set sestavený na stole a neustále na něj koukal a hrál si s ním, řict, že se mi líbí. Hlavním plusem silnic je, že zapadají do LEGO systému, oproti baseplate silnicím je tak můžete přicvaknout na kostky i ze spodní části. Moc se mi také líbí možnost něco napevno umístit doprostřed silnice. Jak už bylo zmíněno, v setu 60291 se jedná o hokejové branky, v setu 60290 pak o skate park. V rámci recenzovaného setu jsou na silnici umístěny čtyři žluté „retardéry“, které ale považuji za nejhorší prvek celého setu, jelikož při šířce čtyř studů se pro přiložená šestistudová vozidla stávají poněkud nefunkčními. Žlutý sporťák po nich navíc kvůli své nízké světlé výšce pouze „proklouže“ podvozkem, zatímco kola se retardérů ani nedotknou. Naopak skvělým doplňkem je pak vůbec první cyklostezka v historii LEGO City. Moc se mi líbí její barva, která odráží barvu stezek v Dánsku i tile 2×4 s potisknutým piktogramem kola. Škoda jen, že je stezka tak úzká a přiložené nákladní kolo na ní vypadá spíše komicky.
Pozitivně vnímám i integraci silnic přímo do setů, jak už bylo řečeno, v případě recenzovaného setu působí ulice velmi přirozeně a zvyšuje se i hratelnost, kdy v jednom balení dostanete pár budov (i když malých), aut i silnici, po které můžete jezdit. Nic víc už tak nemusíte přikupovat a s každým dalším setem se tak vaše město rozšíří i o nové kusy silnic. Vyloženě mi vadily sety typu 60271 Hlavní náměstí, které obsahovaly několik samostatných prvků, které na sebe ale nijak nenavazovaly a neobsahovaly žádný jednotící prvek. Upřímně se už moc těším jaké nové nápady s těmito silnicemi přinesou další vlny setů v budoucnu. Uvítal bych například modul, který by konečně umožnil integraci tramvajové tratě.
Silnice mají ale i pár poměrně zásadních negativ. Nový flexibilní systém funguje tak, že jeden modul může sloužit jako rovná cesta, křižovatka ve tvaru T i křižovatka podle toho, jak jej sestavíte. To je na první pohled skvělé vylepšení dosavadního systému, dokud nezjistíte, že prostě nemáte jak postavit zatáčku. Už ze zatáček v předchozích baseplate silnicích jsem nebyl nadšen, protože oproti svým předchůdcům neměly plnou středovou čáru, to jsem však netušil, že se dočkáme systému, který zatáčky vůbec neřeší.
Neméně důležitým problémem je připojení nových silnic k modulárním budovám, které jsou postaveny na standardních baseplates. Tyto podložky totiž, jak už bylo řečeno, nezapadají do LEGO systému, což kromě toho, že je nelze ze spodní strany k ničemu připojit, znamená, že mají podivnou tloušťku o cca poloviční velikosti standardní plate. To ve zkratce znamená, že se vám nikdy nepodaří připojit modulární dům na baseplate k těmto novým silnicím, protože budou vždy v jiné výšce. Výška nových silnic o velikosti dvou plate navíc komplikuje reálné stavění i v případě budov, které jsou k nim přiloženy. Jejich chodník je totiž níže, než jsou silnice, v případě vydláždění pomocí tiles je chodník srovnán s výškou silnice. Ani jedna situace ale není ideální a pro dosažení efektu reálného chodníku je tedy nutné podložky pod budovami ještě podložit pomocí dalších plates.
Když bych tedy měl nové silnice shrnout, vnímám je z pohledu cílové skupiny, tedy dětí ve věku 6-12 let, pozitivně. Nabízejí mnohem větší flexibilitu, ohromně zvyšují hratelnost setů s budovami a navíc nevypadají vůbecšpatně. Jen třešničkou na dortu je pak možnost všemožných úprav díky tomu, že silnice zkrátka zapadají do LEGO Systému hry. Na druhou stranu však jako AFOL negativně hodnotím jejich nepropojitelnost s modulárními domy a baseplates celkově. Tato výtka by ale asi spíše měla být směřována k nesystémovým baseplates než novým silnicím. Co je však na nových silnicích vyloženě špatně, je jejich výška, kvůli které je nutné, aby podklad pod chodníkem byl ve výšce dvou plates, a v neposlední řadě také absence zatáček.
Nový systém umožňuje kreativnější pojetí silnic – pruhy můžete rozdělit pásem zeleně nebo ostrůvkem a přidáním dalšího pásu silnic můžete postavit třeba parkoviště nebo tříproudovou dálnici.
K druhé části stavby patří kromě silnice také malá veřejná posilovna. Jedná se o reálnou stavbu, kterou známe z mnoha měst, a velmi se mi líbí, jak je povedená i přesto, na jak malém prostoru je postavena – zdařilý je plot, lavička s lahví na vodu i hydrant. K tomu jsou zde pěkné detaily jako hovínko na trávníku nebo modrá průhledná round tile 1×1 symbolizující kapající hydrant. U silnice pak naleznete lampu veřejného osvětlení, jejíž „žárovku“ tvoří fosforeskující plate 1×2, tu bych asi radši ocenil například v průhledném čirém provedení, jelikož v 99 % času tyto kostky stejně svítit nebudou. Naopak se mi líbí potisk se solárními panely na hřbetu lampy.
Pekárna a Bike Shop
Pekárna je navrhnuta v moc pěkné barevné kombinaci zelené, hnědé a béžové a je pro mne od počátku nejhezčím prvkem celého setu. Malá zahrádka pěkně zapadá do ulice i s černou cedulí s nabídkou, nejvíce si mne ale získal designový stojan na kola vedle výdejního okénka. Je vytvořen pomocí čtyř kostek a přitom vypadá tak skvěle! Tento nápad určitě okopíruju do svého města. 🙂
Interiér pekárny při šířce pouhých tří studů nabízí jen skutečně základní sortiment – nalezneme zde bedýnku s bagetami, stojan s preclíky a za pokladnou pak malý kávovar.
Mezi pekárnou a obchodem s koly se nachází malá ulička s popelnicí. Tento krok jsem příliš nepochopil a raději bych byl pro rozšíření modrého obchodu tak, aby mohl mít plnohodnotnou pokladnu.
Bike shop má rovněž povedený exteriér, kterému vévodí moc pěkně postavené pohoří s horským kolem jako vývěsním štítem. Uvnitř nalezneme opět jen nejnutnější vybavení – na prodej zde je jen jedno kolo, zato ale v unikátní barvě (mimochodem, všechna tři kola vyskytující se v tomto setu jsou vyrobena v dosud neviděné barevné variantě) a dvě přilby. Zajímavým detailem je otočná podesta kola ve výloze, avšak praktičtější by bylo, kdyby se dala otáčet například z vnější strany obchodu.
Ač velmi malé, jsou obchody mile zpracovány a jako rozumný základ ulice pro hru s městem dle mého názoru plně dostačují. Oba dohromady navíc mohou sloužit jako moc pěkné přízemí většího modulárního domu dle vašeho vlastního návrhu!
Opravářský pickup
Tento hezky a robustně zpracovaný automobil je poslední stavbou tohoto setu a já ho hodnotím na výbornou! Nadšen jsem z pěkné barevné kombinace, dveří, zpětných zrcátek i čirého (ne modrého! 😃) čelního skla. Vozidlu skutečně nemám co vytknout a patří dle mého k těm nejlepším, které za poslední roky LEGO City vidělo. Milovníky osmdesátkového LEGOLAND města si navíc jistě získá roztomilý odkaz na set 6671 v podobě barevné kombinace a loga se žlutým bleskem.
Reklama
Shrnutí
Nové silnice jako hračku pro děti vnímám pozitivně – vypadají hezky, mají spoustu nových možností a rozšiřují hratelnost setů s budovami. Nicméně bych byl rád, kdyby zůstaly zachovány i samostatné větší budovy typu nemocnice, které nebudou zmenšeny na úkor přidání silnic a zachování přijatelné ceny. Sety jako 60306 nebo 60292 jistě poslouží skvěle jako základ každého nového města, to je ale dle mého názoru třeba doplnit i většími sety.
Jako AFOL bych je však do svého města asi nezakomponoval, a to především kvůli nekompatibilitě s baseplates a absenci smysluplnějších zatáček. Sám se ve svém cestě vydám cestou dosavadních baseplate silnic, případně cest postavených z kostek, a pekárnu s Bike Shopem snad zužitkuji v některém z mých MOCů. I přesto jsem ale zvědavý, jakým směrem se bude nový systém vyvíjet v budoucnu a že se třeba dočkáme dalších zajímavých nápadů a vylepšení, která nový silnicový systém udělají použitelnějším.
I po sestavení setu jsem přesvědčen, že 60306 je to nejlepší, co si můžete z letošního line-upu nových City setů se silnicemi zakoupit. Vozidla jsou krásná a budovy, ač poměrně malé, k nim pěkně ladí. Ulice má navíc spoustu hezkých malých detailů, které spolu skvěle fungují a set tak na mne skutečně působí dojmem hezké (malo)městské ulice.
Skvělá recenze! Pod většinu věcí bych se podepsal. Tenhle set jsem taky zvažoval, ale nakonec jsem koupil ten 60291 Rodinný dům. Vyšší výška mi nevadí, prostě se baráky podloží, to není takovej průser jako absence zatáček. Vyšší výška tam asi musela být, pokud chtěli mít tu funkci volitelných doplňků – retardéry, květináče, cokoliv + pevné připojení shora k chodníkům/budovám.
Moje miniměsto nemá zatáčky, je to jen ulice ve tvaru H, ale že bych přemýšlel o náhradě silnic, to zatím nepřemýšlím. To by museli dovyrobit i nějaké velké podložky ve standardní výšce, aby nahradili tu nesmyslnou minivýšku nejen u silnic, ale i u všech větších podložek staveb, na kterých mi celé město stojí. Sestavovat to z menších plate podložek by bylo docela nestabilní a plývání užitečnýma kostkama.
Ahoj, díky za pochvalu a komentář! Mně na tom podložení vadí, že je to takové “neLEGO” řešení, tedy že na sobě leží dvě podložky, které do sebe nezapadají. Ale jak zmiňuji v článku, to je spíše problém těch podložek, které od počátku nejsou plně zakomponovány do LEGO systému. Teď se objevují zprávy, že by měly skončit i ty tradiční podložky, tak uvidíme, co LEGO vymyslí jako náhradu, pravděpodobně to bude něco na způsob těch silnic a vše pak bude dávat větší smysl. Co se týče zatáček, tak stále doufám, že to není finální stav a něčeho se dočkáme.
PS: Gratuluji ke spuštění blogu! Odebírám Čtvrtečník, tak jeho vývoj sleduju od počátku 🙂
Souhlasím.
Když jsem četl, že “zde je jen jedno kolo, zato ale v unikátní barvě”, hned jsem si vzpomněl na růžová kola ze setů “Telekom Race Team” (čísla setů 1197, 1198, 1199). Ta měla ale asi trochu svetlejší odstín…?
Ahoj Jakube, ano je tomu skutečně tak, kola v promosetech Team Telekom byla rovněž unikátní v tom, že se pouze zde objevila v barvě „Dark Pink”. Tato barva je ale přesně jak říkáš světlejší a „růžovější” než barva „Magenta”, kterou má kolo v recenzovaném setu a která je spíše více do fialova. ?
Na tyto silnice jsem si udělal jasný obrázek: 1) Zda-li bych chtěl město postavené celé na baseplates, musel bych nakoupit spoustu dalších baseplates i pod samotné silnice. Tady bych také rád napsal narážku na barvu zelených 32 x 32 baseplates. Dříve se prodávaly normální „green“ baseplates. Těď prodávají už jen „bright green“ baseplates, které podle mě vypadají převážně hůře než ty staré PS PROSÍM napiště článek na toto téma (jestli jste tak ještě neučinil) a za 2) Jak jste sám zmiňoval, je tu úplná absence zatáček. 2. PS Také budu uvažovat nákup Lego silnic z dob World City, těch se zelenými okraji. Vypadají moc hezky. ?
Já jsem klukovi koupil nemocnici hasiče a policajty tři cesty a udělali jsme spolu krásné město..