Vánoce jsou (už zase) tady! | Matyho kostky

Vánoce jsou (už zase) tady!

Tak přesně tohle byla moje první myšlenka, když nám LEGO doručilo tiskovou zprávu a fotografie k letošní zimní novince. Je to téměř přesně rok, kdy jsem psal o setu 10308 Vánoce na hlavní ulici, a už tu máme stavebnici, která vás naladí na rychlým krokem se blížící svátky klidu a míru. Opět je zařazena do série Icons a určena primárně dospělým stavitelům. Nový zimní set dostal jméno 10325 Chata v Alpách.

Loni nás LEGO přeneslo na slavnostně nazdobenou hlavní městskou ulici, poskytlo dvě budovy, pár menších struktur a jako zlatý hřeb krásnou tramvaj. Letos nás návrháři stavebnice vezmou mezi alpské vrcholky do jedné, zato však o něco větší, stavby a k tomu přidají ještě pár doplňujících stavbiček. V balení se skrývá 1 517 kostek (+3 oproti loňsku), hotová hlavní část má rozměry 24 cm na šířku, 16 cm na šířku a 21 cm do výšky.

Horská chata slouží jako penzion „U Dvou borovic“ a doslova láká k pobytu. Vnější vzhled se jasně inspiroval alpskými stavbami. Fasádu tvoří kamení v dolní části a spousta dřeva v té horní. Zprava přiléhá k budově masivní komín. Celá chata plná pěkných detailů je náležitě vyzdobena na právě probíhající svátky. To samé samozřejmě platí i pro interiér třípatrové stavby. V jejím přízemí se nachází hlavní společný prostor pro hosty vybavený krbem, posezením a místem pro přípravu teplých nápojů. Chybět nemůže ani vánoční stromek. O patro výš je pak docela stroze vybavený dvoulůžkový pokoj obohacený alespoň o vlastní balkon a úplně nahoře pod zasněženou střechou se vyspí ještě jeden host. Jak už bývá tradicí, zadní strana penzionu je odkrytá pro lepší herní možnosti.

To se bude hodit, protože v balení najdeme hned 5 minifigurek (a jednu kočku), které mohou potřebovat místo, kde se alespoň na chvíli zahřát. Zdá se, že dvě starší postavičky znázorňují majitele penzionu. Dále je k dispozici sportovně naladěný skialpinista, dětská postavička hokejového nadšence, a ještě jedna ženská postava turistky. Všechny figurky mají moc pěkně potisknutá torza v zimním stylu a také svoje příslušenství.

Kromě hlavní budovy nám designéři přichystali ještě několik vedlejších staveb. Větší z nich představuje náznak zamrzlého rybníka s půjčovnou bruslí, menší pak neomylně znázorňuje kadibudku. Je to docela vtipný detail, ale já spíš lituju hosty penzionu, když zjistí, že musí na toaletu ven do mrazu. Poslední částí celého modelu je sněžný skútr s přívěsným vozíkem, na kterém je naložený právě poražený stromek. Určitě musím ocenit, že LEGO ani tento rok nezapomnělo do hlavního vánočního setu přidat dopravní prostředek, ale skútr je opravdu jen chabým nástupcem loňské skvělé tramvaje. Trochu více propracovaná rolba, nebo třeba dodávka s pásy místo kol, by mě prostě potěšila více.

I když v mých očích letošní novinka loňské Vánoce na hlavní ulici rozhodně nepřekonává, pořád jde o krásnou stavebnici, která určitě výborně doplní všechna zimní dioráma a vánoční vesničky vášnivých sběratelů.

Set 10325 Chata v Alpách obsahuje 1 517 kostek a bude v prodeji od 4. října 2023 za doporučenou cenu 2 499 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama