Oddělovač kostek – užitečný pomocník každého stavitele | Matyho kostky

Oddělovač kostek – užitečný pomocník každého stavitele

Buďme upřímní, kdo si nikdy nezlámal při oddělování kostek nehty, nebo do dílků neotiskl svůj chrup, jako by ani nebyl správným fanouškem LEGO stavebnic. Již více než 20 let však existuje možnost, jak omezit opotřebení nejen svého těla, ale hlavně plastových kostek. Tou je tzv. oddělovač kostek, či v originále brick separator. Kdy vznikl, existuje více typů a jak jej správně používat? To všechno se dozvíte v tomto článku.

Originální oddělovač se poprvé objevil roku 1990 a jeho produkce probíhala bez jediné změny až do roku 2011. Byl vůbec prvním LEGO produktem speciálně určeným k rozdělování kostek. Za svou 21letou kariéru byl k dispozici pouze ve dvou barvách – běžné tmavě šedé a vzácnější zelené. Celkem byly obě barevné varianty dohromady obsaženy v 81 setech, ale oddělovač bylo možné zakoupit i samostatně.

První verzi nahradil roku 2012 oddělovač kostek, který známe dodnes. Oproti svému předchůdci je kompaktnější, má navíc výstupek ve tvaru LEGO Technic osy a dají se s ním oddělit i jumper plates. Díky své menší velikosti se s ním lépe dostanete do stísněných částí LEGO stavby. Vylepšená verze existuje ve 3 různých barvách a celkem se objevila v 978 setech. Tou vůbec nejobvyklejší je oranžová, následuje tmavě tyrkysová a nejvzácnější je zelená. Oddělovač kostek v zelené barvě byl součástí pouze dvou setů z roku 2013. Konkrétně šlo o 10233 Horizon Express a 10232 Palace Cinema. Správný způsob použití prezentuje LEGO přímo na svém webu. V LEGO e-shopu je možné oranžový oddělovač zakoupit samostatně za 59 Kč a zahlédl jsem ho i v nově otevřeném oficiálním obchodě v Praze.

Před dvěma lety byl standardní oddělovač doplněn větším sourozencem o šířce 4 studů. Ten je určen speciálně pro sety řady Art, které obsahují velké množství malých 1×1 plates a tiles. Jak tento větší separátor používat vám poradí samo LEGO.

První verze, druhá verze a oddělovač řady Art

Všechny způsoby použití oddělovače kostek pěkně ukázal ve svém videu bývalý LEGO návrhář a velmi šikovný stavitel Tiago Catarino.

Vybrané stavebnice sérií Art a DOTS navíc nabízí dílky ve tvaru klíče se zploštělým hrotem určené pro oddělování tiles. Jako oddělovač kostek lze ale pohotovostně využít i některé nástroje určené jako doplňky minifigurek. Dobře poslouží páčidlo, či klíč s plochým koncem.

Kromě jeho původního určení, lze separátor použít i pro stavění. V představivosti se meze nekladou a někteří stavitelé se opravdu překonávají. Posuďte sami.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Více o autorech blogu i o tom, kdo je Maty, zjistíš zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama