Concorde: Nadzvukový stavební zážitek | Matyho kostky

Concorde: Nadzvukový stavební zážitek

Není neobvyklé, že ihned po představení toužím nějaký set přidat do své sbírky. Někdy je touha slabší a dokážu vysvětlit svému mozku, že ve skutečnosti na tom, zda si stavebnici pořídím, nebo ne, nezávisí můj život. V případě setu 10318 Concorde se mi to však (naštěstí) nepodařilo a já měl okamžitě jasno, že dříve nebo později ho přidám do nákupního košíku. Možnost nakoupit v zaměstnaneckém obchodě, přímo v sídle LEGO Group, za zvýhodněnou cenu už byla jen posledním hřebíčkem do mého bankovního účtu. Pojďme se společně podívat, zda stál tenhle nákup za to.

Úvod

Concorde, celým názvem Aérospatiale-BAC Concorde 101/102, je nadzvukový letoun, který byl ve službě mezi lety 1976 až 2003. Šlo o společný britsko-francouzský projekt. Slovo „concorde“ vychází z latinského Concordia – jednota. Tento název byl vybrán jako symbol ukončení rivality mezi oběma zeměmi. Na palubu letadla se vešlo 100 pasažérů, kteří si mohli užít cestovní rychlost převyšující dvojnásobek rychlosti zvuku. Concorde v roce 1995 získal rekord za nejrychlejší oblet světa a dodnes drží rekord za nerychlejší přelet Atlantiku v civilním letadle. Na trase Londýn – New York to zvládl v čase 2 hodiny 52 minut a 59 sekund. Celkem bylo vyrobeno 20 kusů. Poměrně úspěšnou kariéru stroje ukončila, mimo jiné, tragická nehoda z roku 2000, při níž krátce po startu Concorde havaroval a zemřeli všichni cestující na palubě. Mnohá geniální technická řešení však z Concordu udělala legendu letectví.

Po krátkém shrnutí historie reálného letounu se vrhneme na jeho LEGO verzi. Všech 2 083 dílků výrobce zabalil do krabice o rozměrech 58,2 cm na šířku, 48 cm na výšku a 9 cm do hloubky. Set byl zařazen do série Icons a tomu odpovídá i relativně strohá grafika balení zaměřená na dospělé stavitele. Čelní straně dominuje fotografie modelu v letové pozici, na opačné straně pak najdeme letoun zachycený na stojánku ve fázi vzletu/přistání s vysunutým podvozkem a sklopeným nosem. Na několika doplňujících snímcích pak nalezneme zajímavé detaily ze stavby modelu, které jsou jinak po jeho dokončení skryty. Uvnitř přepravního balení najdeme celkem 21 plastových sáčků s díly, 1 papírový pytlík chránící čelní sklo před poškrábáním a také papírovou obálku s instrukcemi.

Stavba

Co by to bylo za set určený dospělým, kdyby na začátku manuálu nebylo alespoň několik stran věnováno historii opravdové předlohy a pár slovům od týmu návrhářů. Oproti jiným stavebnicím je tento nezbytný úvod poměrně stručný, vystačí si s 6 stranami. Nevím, jak to máte vy, ale já se vždy vrhám nejprve na stavbu a čtení si nechávám na konec, kdy se společně s ním kochám i postaveným modelem. Do finále v tomto případě vede 548 stavebních kroků, doprovázených různými fakty a technickými detaily.

Prvních 115 kroků zabírá stavba křídel s ikonickým tvarem. Aby se docílilo hladkých ploch na obou stranách křídel a jejich tenkého profilu, ve velké míře se používá pouze vrstvení standardních kostek a platů na sebe. Tyto běžné dílky jsou na koncích doplněny o šikminy, které vytvářejí ten správný profil při pohledu shora či zdola. I když jsem se vážně snažil kostky co nejvíce přimačkávat k sobě, křídlo má tak velkou plochu, že se mezi nimi občas nějaká mezírka ukáže. Co mě rozčiluje mnohem více, je několik dílů s mírně odlišnou barvou. Stále jde o bílé kostky, ale jejich odstín se od ostatních mírně liší. Na fotografiích to vidět není, ale na vlastní oči je rozdílná barevnost patrná.

Možná už jste zažili, že vás u některých složitějších modelů nechá návod použít několik kostek jako podpěru a o několik kroků dále je zase odeberete a použijete na jinou část stavebnice. I v případě Concordu se tyto opěrné konstrukce objevují, zajišťují vertikální postavení křídla při stavbě. Nemusíte se tak bát, že by se vám rozestavěný model převrhnul a máte obě ruce volné na stavění. Zajímavostí je, že díly na podpůrné konstrukce už nikde jinde neupotřebíte a na konci vám zbydou. Všechny mají jasně oranžovou barvu odkazující na části využité při stavbě opravdového letadla.

Jedna z podpor, které po dokončení letadla zbydou a pohled na křídlo přímo shora.

Je až neuvěřitelné, jak se návrhářům podařilo docílit vysoké pevnosti Concordu. I přes útlé tvary stroje se nemusíte bát, že by se vám snad rozpadl v rukou. Veškeré části jsou chytře propojeny Technic piny. Ostatně další díly známé z řady Technic tvoří mechanismus vyklápění podvozku. Ten prochází celým trupem letadla a umožňuje současný pohyb přední i zadní nápravy. Za naprosto geniální mohu označit umístění ovládacího prvku podvozku na úplnou špičku zadní části letounu. Otáčením zadního kuželu se podvozek synchronizovaně vyklápí i zasouvá. Negativním následkem menšího množství prostoru uvnitř modelu je neúplný interiér. Oproti reálnému Concordu zvládne ten z LEGO kostek přepravit pouze 12 cestujících. Na delších trasách jim poslouží 2 velmi chytře postavené toalety.

Stavba 4 motorů Olympus pohánějících Concorde dvojnásobnou rychlostí zvuku je také velmi nápaditá. Tvůrcům se dovnitř podařilo ukrýt francouzskou vlajku. Vše je sestavené tak, že ve výsledku nevidíte ani o jeden stud více, než je nezbytně nutné. I když je letadlo už z principu stranově souměrné, až u motorů jsem pociťoval maličkatý náznak nudy. Ten však brzo přešel, protože po pohonu následuje kokpit.

Letadlo Concorde se proslavilo nejen svou rychlostí, ale také systémem sklápění nosu. To bylo nutné implementovat proto, že piloti přes jeho délku během přistání a vzletů neviděli na dráhu letiště. V LEGO podobě byl mechanismus samozřejmě zachován. Nos jde manuálně sklopit a zase narovnat. Od několika různých recenzentů jsem zaslechl názor, že právě kvůli tomuto pohybu vzniklo kolem kabiny až moc děr, já ale tento názor nesdílím. Myslím si, že v této partii odvedl tým autorů opravdu skvělou práci. Přední část letadla má v sobě hned dva zcela nové díly, které vznikly speciálně pro Concorde. První z nich je samotné čelní sklo, druhým pak nový typ kuželu. Novinkou v této stavebnici je ještě šikmina o rozměrech 1×6 studů.

Někteří stavitelé kritizují mezery okolo sklopeného čumáku, ale musíme si uvědomit, že se jde pořád "jen" o LEGO se všemi jeho možnostmi i limity.

Pokud bych měl najít na Concordu část, která mi přijde nejméně povedená, bez váhání bych takto označil záď. Rozhodně nemám na mysli směrové kormidlo, to je naopak velmi povedené, ale zakončení trupu. Jak jsem chválil důmyslné ukrývaní studů během dosavadního průběhu stavby, v této části jako by to již autoři vzdali. Ladné tvary jsou pryč, místo nich je tu několik ostrých přechodů. Právě tady LEGO naráží na své limity. Úhel spodní strany je tak netypický, že bylo zapotřebí pokročilých technik na její přidělání ke zbytku trupu. Ani přes mou veškerou snahu se mi nepodařilo ji na místě zajistit dostatečně pevně a kvůli tomu je o kousíček níže, než bych si představoval. V trupu tím vznikla malá dírka. Pochválit musím alespoň smysl pro detail v podobě pomocného kolečka. To při vzletu zajišťovalo, že si letadlo neškrtne zádí o runway.

Na úplný závěr si postavíte ještě velmi povedenou plaketu v retro stylu, jejíž základna slouží zároveň jako výstavní stojánek. Vzdávám hold tomu, kdo dokázal takto perfektně model na stojanu vybalancovat. Ani přes velké rozměry nemusíte mít obavu, že by se vám letadlo převrhnulo.

Sestavený model měří 105 cm na délku, 43 cm na šířku a 15 cm na výšku.

Závěr

Když pominu za mě nepovedenou zadní část, je Concorde ukázkou toho nejlepšího, co LEGO aktuálně nabízí. Vysoká realističnost a skvěle zachycené nejdůležitější prvky letadla ze setu 10318 činí perfektní dárek pro všechny milovníky techniky a letectví zvláště. Dobrou zprávou pro všechny stavitele je absence, byť jen jediné, samolepky. Všechnu grafiku tvoří vysoce kvalitní potisk. Ten vynikne obzvlášť na černé plaketě se zlatým písmem. Chytré řešení vysouvání podvozku ve stylu Technic se v Concordu dokonale snoubí s klasickými dílky. Výsledkem tohoto svazku je jedna z nejpovedenějších stavebnic, které mi prošly rukama.

Až upotřebíte všech více než 2 000 kostek a vynadíváte se na tu nádheru, dojde vám, že tenhle Concorde má opravdu jen jediný problém: Kam s ním?

Set 10318 Concorde obsahuje 2 083 kostek a je v prodeji za doporučenou cenu 5 099 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Luboš Chvíla
Luboš Chvíla
před 5 měsíci

Skvělá recenze. Obvykle skoro na nic nereaguji, ale tentokrát musím. Už dlouho Vás oba sleduji a z každého dílu Matyho kostek mám radost. Dík za to.
Jako letecký modelář se pořád ještě rozmýšlím, jestli do Concorde jít. Vadí mi nemožnost udělat křídla na náběžné a odtokové hraně tak jak to má být. Na druhou stranu mně, jako skoro vždy u podobných setů, fascinuje, jak věrné nakonec podání modelů je. Je neuvěřitelné, jak si to člověk domyslí. Na Concorde mně baví všechny možné vychytávka a ta záď by mi asi nevadila.
A kam s ním? – no přece zavěsit pod strop, ať to lítá!!!
Moc dík.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama