Když píšu o nových LEGO setech, nebo zajímavých modelech od tvůrců z celého světa, často zmiňuji měřítko, ve kterém jsou vyvedeny. V systému naší oblíbené stavebnice se měřítko určuje podle různých typů ztvárnění postaviček, z nichž nejznámější a nejpoužívanější je klasická minifigurka. Ačkoliv se obecně bere za to, že cokoliv menšího než měřítko minifigurek, označujeme jako mikroměřítko, někteří stavitelé jdou do ještě většího detailu. V dnešním příspěvku vám popíšu celkem 6 velikostí. Protože LEGO figurky ve všech svých podobách nemají stejné proporce jako reální lidé (rozdílný poměr výšky a šířky), je potřeba brát všechny níže uvedené údaje s nadhledem. I přesto ale pojďme na to.
Menší než minifigurka
Asi nejzákladnějším způsobem, jak lze znázornit postavu a zároveň ji alespoň nějak odlišit od ostatních, je naskládat na sebe tři kulaté plates 1×1 v různých barvách. Tím dosáhneme výšky figurky 1,12 cm a měřítka 1:150. Toto měřítko se hodí zvláště u opravdu obřích objektů, které chceme převést do LEGO podoby. Osobně jsem ale nikdy neviděl model, kde by autor reálně využil takto sestavené postavičky. Jen o 1,6 mm vyšší je nanofigurka, která se poprvé objevila v roce 2010 jako trofej sběratelské postavičky mistra karate. Z tohoto důvodu se také někdy označuje jako trofejová figurka. Stavby, které využívají tuto figurku jako model postavy dosahují měřítka 1:130. Výšku dvou základních kostek pak mají mikrofigurky. Ty dánský výrobce představil v roce 2009 v tématu LEGO Games, ve kterém sloužily jako opravdové postavičky ve stolní hře. Kromě této série se objevily i v několika jiných. S mikrofigurkami se staví v měřítku 1:80.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Minifigurka
Klasickou minifigurku zná snad každý, kdo měl někdy možnost si postavit nějakou LEGO stavebnici a většina staveb se přizpůsobuje právě jejím rozměrům. Je vysoká přesně 4 klasické kostky. S minifigurkou a meřítkem je to docela komplikované, právě kvůli disproporci výšky a šířky v konfrontaci s rozměry lidského těla. Pokud bychom měřítko určovali podle výšky, naměříme přibližně 1:43, dle šířky však dosáhne na 1:25. Zajímavé je, že kostky v LEGO světě obvykle mají počet studů v násobku dvou. V měřítku 1:43 by však například průměrný automobil měl šířku 5 studů. Problematice měřítka reálných objektů postavených z LEGO kostek se věnoval šikovný stavitel Ron Dayes na svém Flickrovém účtu, kde prezentuje několik moc povedených modelů automobilů a dalších dopravních prostředků v realistickém poměru k minifigurce.
Větší než minifigurka
LEGO systém uznává ještě dvě měřítka větší než je minifigurka, nic vám však nebrání jít ještě dál a stavět třeba v životní velikosti. Prvním z nich jsou minidolls, panenky známé hlavně z témat Friends, Disney Princess a Elfové. Tyto postavičky mají výšku 4,5 klasické kostky, to znamená měřítko 1:38. Druhou byste asi na první dobrou neuhádli, jedná se totiž o figurky, které se objevují v Minilandech. To jsou ty části světových LEGOLANDů, které reprezentují zmenšené budovy, města, nebo celá území. Jejich výška není pevně daná, v tomto ohledu záleží na každém staviteli. Obecně se ale pohybuje okolo 10 cm, což je přibližně 11 kostek. Měřítko je v tomto případě 1:17. Na rozdíl od předchozích figurek, nejsou ty z Minilandů vylisované z několika málo dílků, ale jsou postavené z kostek.
Preferujete klasické měřítko minifigurek, nebo dáváte přednost jinému? Dejte nám vědět v komentářích.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.
Samozřejmě minifigurky jsou the best. Poslední dobou se mi líbí i Friends sady (třeba divadlo 41714), ale vadí mi ty minidolls.
Vážený pane Nováku,
moc děkuji za informace. Potřebovala jsem vědět, jak velká je figurka z Lego Friends. Mám totiž po dceři mj. Lego Belville a uvažovala jsem, že to dám vnučce a přikoupím jí k tomu novou krabici Friends. Bohužel, figurky Belville jsou asi cca 2x větší, než figurky Friends. Mrzí mě, že Lego nedrží kontinuitu. I když mě vždycky nejvíc bavilo stavění z Basicu :-).