Minifig, microfig, nebo trophy fig? Vyznejte se v LEGO měřítkách | Matyho kostky

Minifig, microfig, nebo trophy fig? Vyznejte se v LEGO měřítkách

Když píšu o nových LEGO setech, nebo zajímavých modelech od tvůrců z celého světa, často zmiňuji měřítko, ve kterém jsou vyvedeny. V systému naší oblíbené stavebnice se měřítko určuje podle různých typů ztvárnění postaviček, z nichž nejznámější a nejpoužívanější je klasická minifigurka. Ačkoliv se obecně bere za to, že cokoliv menšího než měřítko minifigurek, označujeme jako mikroměřítko, někteří stavitelé jdou do ještě většího detailu. V dnešním příspěvku vám popíšu celkem 6 velikostí. Protože LEGO figurky ve všech svých podobách nemají stejné proporce jako reální lidé (rozdílný poměr výšky a šířky), je potřeba brát všechny níže uvedené údaje s nadhledem. I přesto ale pojďme na to. 

Menší než minifigurka

Asi nejzákladnějším způsobem, jak lze znázornit postavu a zároveň ji alespoň nějak odlišit od ostatních, je naskládat na sebe tři kulaté plates 1×1 v různých barvách. Tím dosáhneme výšky figurky 1,12 cm a měřítka 1:150. Toto měřítko se hodí zvláště u opravdu obřích objektů, které chceme převést do LEGO podoby. Osobně jsem ale nikdy neviděl model, kde by autor reálně využil takto sestavené postavičky. Jen o 1,6 mm vyšší je nanofigurka, která se poprvé objevila v roce 2010 jako trofej sběratelské postavičky mistra karate. Z tohoto důvodu se také někdy označuje jako trofejová figurka. Stavby, které využívají tuto figurku jako model postavy dosahují měřítka 1:130. Výšku dvou základních kostek pak mají mikrofigurky. Ty dánský výrobce představil v roce 2009 v tématu LEGO Games, ve kterém sloužily jako opravdové postavičky ve stolní hře. Kromě této série se objevily i v několika jiných. S mikrofigurkami se staví v měřítku 1:80. 

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Minifigurka

Klasickou minifigurku zná snad každý, kdo měl někdy možnost si postavit nějakou LEGO stavebnici avětšina staveb se přizpůsobuje právě jejím rozměrům. Je vysoká přesně 4 klasické kostky. S minifigurkou a meřítkem je to docela komplikované, právě kvůli disproporci výšky a šířky v konfrontaci s rozměry lidského těla. Pokud bychom měřítko určovali podle výšky, naměříme přibližně 1:43, dle šířky však dosáhne na 1:25. Zajímavé je, že kostky v LEGO světě obvykle mají počet studů v násobku dvou. V měřítku 1:43 by však například průměrný automobil měl šířku 5 studů. Problematice měřítka reálných objektů postavených z LEGO kostek se věnoval šikovný stavitel Ron Dayes na svém Flickrovém účtu, kde prezentuje několik moc povedených modelů automobilů a dalších dopravních prostředků v realistickém poměru k minifigurce. 

Větší než minifigurka

LEGO systém uznává ještě dvě měřítka větší než je minifigurka, nic vám však nebrání jít ještě dál a stavět třeba v životní velikosti. Prvním z nich jsou minidolls, panenky známé hlavně z témat Friends, Disney Princess a Elfové. Tyto postavičky mají výšku 4,5 klasické kostky, to znamená měřítko 1:38. Druhou byste asi na první dobrou neuhádli, jedná se totiž o figurky, které se objevují v Minilandech. To jsou ty části světových LEGOLANDů, které reprezentují zmenšené budovy, města, nebo celá území. Jejich výška není pevně daná, v tomto ohledu záleží na každém staviteli. Obecně se ale pohybuje okolo 10 cm, což je přibližně 11 kostek. Měřítko je v tomto případě 1:17. Na rozdíl od předchozích figurek, nejsou ty z Minilandů vylisované z několika málo dílků, ale jsou postavené z kostek. 

Preferujete klasické měřítko minifigurek, nebo dáváte přednost jinému? Dejte nám vědět v komentářích. 

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan
Jan
před 1 rokem

Samozřejmě minifigurky jsou the best. Poslední dobou se mi líbí i Friends sady (třeba divadlo 41714), ale vadí mi ty minidolls.

Dagmar
Dagmar
před 7 měsíci

Vážený pane Nováku,
moc děkuji za informace. Potřebovala jsem vědět, jak velká je figurka z Lego Friends. Mám totiž po dceři mj. Lego Belville a uvažovala jsem, že to dám vnučce a přikoupím jí k tomu novou krabici Friends. Bohužel, figurky Belville jsou asi cca 2x větší, než figurky Friends. Mrzí mě, že Lego nedrží kontinuitu. I když mě vždycky nejvíc bavilo stavění z Basicu :-).

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama