Hagridova bouda – neočekáváná návštěva | Matyho kostky

Hagridova bouda – neočekáváná návštěva

Když jsem se dozvěděl, že LEGO chystá v březnu 2024 vydat další, v pořádí pátou, Hagridovu boudu musím přiznat, že mne to moc nenadchlo. Vždyť to není ani pět let, co jsme dostali poslední verzi této stavby. Když ovšem vyšly promo obrázky, příjemně mě překvapilo a nesmírně potěšilo, že se designéři rozhodli zadaptovat boudu na motivy prvního filmu, kterou jsme naposledy od LEGA dostali v roce 2010. Ta poslední z roku 2019 byla na motivy třetího dílu, kdy režisér Alfonso Cuarón změnil design Hagridova příbytku na dvě napojené boudy (nutno podotknout, že to bylo poprvé a naposledy, kdy tato verze vyšla v LEGO podobě). Pojďme tedy společně zjistit, na kterou příčku v pomyslném TOP 5 tento set zařadit.

Stavba – vyniká v konkurenci přechozích hájenek?

Sada se skládá z Hagridovy boudy a třech postranních stavbiček.

Největší z nich je úložný prostor na dříví, ve kterém spí Hagridův věrný pes Tesák. Ano, čtete správně, LEGO konečně vyrobilo Tesáka, ale toho si rozebereme později.

Dvěma menšími stavbami jsou záhon s dýní a špalek na sekání dříví. Obě mini stavby lze napojit k Hagridově boudě zepředu ze stran.

Špalek také funguje jakožto stolička pro Malfoye, díky kterému může nahlédnout do Hagridova okna a zjistit, jaké dračí nekalosti se v chajdě provádí. Sice podle návodu má být špalek na druhé straně, ale krabice tvrdí něco jiného.

A nyní je čas podívat se na hlavní stavbu, tedy obydlí bradavického klíčníka a šafáře Rubeuse Hagrida.

Hned na první pohled je exteriér dost odlišný od předchozí verze. Bouda z roku 2010 využívala stejně jako její předchůdkyně spíše velké dílky a k dosažení kamenitého vzhledu byly využity samolepky.

Nová hájenka se ovšem skládá z menších kostiček a k tomu různě barevných.

Do toho jsou také použity na detaily i vystouplé cihličky, takže tato bouda skutečně působí, že je postavena z různých kamenných bloků. Někteří mohou namítnout, že stavba působí, jako by byla z Minecraftu, ale pro mě design funguje. Nejvíce se mi líbí kamenitý rám kolem dveří.

Ovšem ne všechno je perfektní. Největší chybu vidím ve volbě dveří. Designéři použili obyčejné hnědé dveře a jejich dokonale hladký povrch je trochu jako pěst na oko. Nevím proč zde není využit nový dílek dřevěných dveří s oknem, který se poprvé objevil tento rok v setu Středověké náměstí nebo později i v Dungeons and Dragons: Příběh rudého draka. V nejhorším případě by stačila i samolepka, jako u vchodových dveří předchozí boudy z roku 2019. Nejedná se ovšem o jedinou výtku. Spadané oschlé listí a dýně nedávají v této sadě moc smysl s ohledem na to, že scéna s Norbertem (kolem které je tento set vytvořen) se odehrává na konci školního roku, tedy v květnu nebo v červnu.

U vchodu rostou muchomůrky a ač se mi líbí, přijde mi škoda, že klobouček houby na sobě nemá bílé tečky, obzvlášť když před čtrnácti lety takový dílek existoval.

Další výtkou může být barevná kombinace boudy. Ve filmu Harry Potter a Kámen mudrců je bouda postavena ze světlejších kamenů. LEGO hájenka sice má pár elementů fasády v okrové barvě, ale zajímalo by mě, jak by vypadala celá v této barevné kombinaci. Rozhodně by vystupovala mezi ostatními LEGO verzemi z davu.

Ovšem tato verze je také dost originální ve srovnání s přechozími boudami, a to nejen po vizuální stránce, ale také hratelností. Všechny předchozí hájenky jste totiž mohli rovnou otevřít, abyste se dostali do interiéru…

… teď na to ovšem designéři šli jinak – jako první musíte sejmout celou střechu…

… a už vidíte krásný, ač na první pohled trochu přeplácaný interiér.

Pokud vám ovšem nestačí pohled z ptačí perspektivy, můžete hájenku zezadu rozevřít.

Stěny jsou k sobě připojeny SNOT dílky, což umožňuje nejen jednoduché otevření, ale pro mě překvapivě i pevné a stabilní uzavření.  Jen měkteré stěny u podlahy jsou průsvitné ven.

Co ovšem moc stabilní není, je střecha. Ne že by se snad hned rozpadla pod dotykem ruky, ale když ji sundáváte, dost pravděpodobně posunete jeden z menších elementů a mohou se při manipulaci i lehce oddělit od hlavní konstrukce. Není to ovšem nic, co nejde jednoduše opravit.

Musím ale zase pochválit design střechy, která je dost věrná předloze. Nejvíce se mi líbí detaily a různorodé pokrytí mechem.

Také využití dílku z Ninjaga na kouř z komína (naposledy byl tento dílek v kouzelnické světě využit v sadě Ministerstvo kouzel, ovšem v transparentní zelené barvě).

Nejvíce mě ovšem překvapil comeback dílku, který jsem mnoho let v novém setu neviděl. Tím je tmavě šedivý trojúhelník se světle šedým hrotem, který si pamatuji na stvůře z řady Power Miners.

Zpět ovšem do Hagridova příbytku, protože nás čeká šmejděníčko v jeho hájence. Interiér je za mě naprosto perfektní. Hned u dveří je sud, kam si Hagrid odkládá svůj kouzelný růžový deštník a vedle něj stojí komoda s šuplíky a poličkami, kde má Hagrid položené ingredience na vaření.

Mám za to, že na samolepce je i odkaz na šnečí ulity, které sehrály důležitou roli ve třetím filmu.

Naproti se nachází Hagridova obrovská lenoška, kam ho můžete uložit.

Vedle je umístěn krb, ve kterém žhne oheň, protože Hagrid musí udržovat dračí vejce hezky v teple (poněvadž dračí matky na vejce dýchají svým horkým dechem). Trochu mě překvapilo využití zlatého vejce, protože to mám ve světě Harryho Pottera spojené s prvním úkolem ve čtvrtém díle (a navíc v knize je Norbertovo vejce černé). Ovšem matně si vzpomínám, že ve filmu bylo vejce lesklé a mělo zlatohnědou barvu. Naprosto úžasný a roztomilý detail jsou kuchyňské rukavice, které vidím v LEGO podobě poprvé.

Na protější stěně od dveří je skříň, na které leží tuřín a klubko vlny (odkaz na Hagridovu vášeň pro pletení) a vedle má pověšené klíče a sekeru na dříví.

Po domě jsou také rozmístěny tři různě barevné koberce a různé židle, stejně tak jako šálky různých barev, což povedeně vystihuje Hagridovo obydlí z knížek, kde čajový servis má z různých hrnků a přikrývky sešité z malých kousků. Na stole se nachází už otevřené zlaté vejce, ze kterého se vyklubal dráček Norbert.

V sadě se také objevují nové sběratelské bradavické portréty, a to konkrétně dva (jeden na stěnu a jeden do skříně). Jaký ovšem dostanete je, stejně jako u čokoládových žabek z předchozí řady, náhodné a dohromady existuje 12 různých variant. Ač to může znít, že v malém interiéru je dost věcí (a také že je), přesto místnost nepůsobí ani přecpaně nebo přeplácaně. Vše je perfektně umístěno, aby to nevadilo při hře a zároveň plnost prostoru lépe prodá iluzi toho, že v obydlí někdo skutečně žije. Mě samotného překvapilo, jak dobře rekvizity drží, když jsem pro Matyho kostky využil sadu jako kulisu na krátké stop- motion video, kde jsem natočil scénu objevení vejce podle audioknihy. Mé velké ruce se dostaly bez problémů k usazeným minifigurkám a nic při tom nespadlo, což je obrovská pochvala designérům, protože obyčejně jsou interiéry setů pro brickfilmery moc stísněné a nepoužitelné. Na výsledek se můžete podívat na Instagramu.

Minifigurky – hlavní postavy v novém oblečení a exkluzivní zvířata

Sada obsahuje pět minifigurek a dvě zvířata.

Co se lidských postav týče, sice nedostáváme nové postavy, ale s výjimkou jedné dostáváme nové a exkluzivní varianty. Začněme u toho nejdůležitějšího, komu bouda patří a tím je Rubeus Hagrid. Jedná se o čtvrtou verzi bradavického klíčníka od roku 2018, kdy byl jeho design změněn, ovšem o sedmou když započítáme všechny verze od roku 2001.

Tento Hagrid je unikátní svým tělem, které je inspirováno filmovou scénou, kdy v zástěře vytahuje z kotlíku dračí vejce těsně před vylíhnutím (proto má v hájence kuchyňské chňapky). V tomto ohledu je unikátní i design našeho tria hlavních hrdinů.

Harry, Ron i Hermiona mají ve scéně mudlovské oblečení, které jinde ve filmu nemají. Tento smysl pro detail se mi neskutečně líbí a přijde mi jako fantastický kompromis –  sice dostáváme skoro v každém setu Harryho minifigurku, alespoň ale získáme do sbírky různé varianty. A jakožto brickfilmer nová torsa vždy ocením. Do toho má Ronův svetr na sobě natisknuté známky onošení, protože ho nejspíš zdělil po starším bratrovi. Jen škoda, že Ron i Harry mají stále stejné hlavičky jako v roce 2018. Naopak Hermiona má nové výrazy, které měla poprvé v Bradavickém expresu z loňského roku.

Jediná minifgurka, kterou jsme již v jiných setech získali úplně stejnou je Draco Malfoy. Ale ten se i ve scéně objeví v klasické zmijozelské uniformě, takže skutečně není LEGU co zazlívat.

Nejoriginálnějšími postavami setu jsou ovšem zvířata. Dostáváme dvě a pro obě LEGO vytvořilo zcela novou formu. Začněme u dračího mláděte Norberta, kterého jsme již dvakrát v LEGO podobě získali.

Svůj debut měl v roce 2001, kde na něho byla vyrobena také nová forma, která ho zpodobňuje ve vzpřímené poloze s křídly při těle a byl vyroben z měkčího plastu (jako např. první hlava Dobbyho či mistra Yody). Jeho barva byla pískově zelená a formička draka se objevila v následujících letech i v jiných tématech jako např. Ninjago nebo Castle. Ve stejné podobě se objevil v roce 2010 ovšem v tmavě zelené barvě. Nyní je v olivově zelené, vyroben z tvrdého plastu a jeho forma má roztažená křídla, což podle mě na mládě draka sedí mnohem víc. Děti mohou při hře předstírat, že lítá. Také má konečně potisk očí a tlamy, což na roztomilosti mláděte přidává.

A svůj debut zde konečně zažívá Hagridův ustrašený pes Tesák.

Upřímně nechápu, že to LEGO Group trvalo přes dvacet let. A ač se jedná o skvělého LEGO psa, bohužel není perfektní. Nechápejte mě špatně. Jeho nová forma je pro Tesáka fantastická a obličej naprosto geniální, má skutečně meme potenciál.

Ovšem za zcela nepochopitelnou chybu považuji barvu plastu – LEGO Tesák je hnědý… V knize je Tesák černý a ve filmech šedivý. Dokonce má šedivou barvu i v LEGO Harry Potter videohře. Moc nechápu, jak takovou chybu mohli dánští designéři dopustit. Jinak by byl tesák perfektní a možná by se stal i mým nejoblíbenějším LEGO zvířetem z kouzelnického světa. Tak snad příště.

Verdikt

Dle mého názoru se jedná o nejlepší a nejpropracovanější Hagridovu boudu, kterou LEGO kdy vyrobilo. Jsem moc rád, že si hájenka své místo v březnových novinkách odůvodnila a stala se mou nejoblíbenější stavebnicí LEGO Harry Potter jarní vlny. Skutečně mám minimum výtek, největší jsou nehodící se dveře a špatná barva Tesáka. Ovšem mám za to, že cena je o pár stovek dražší, než by musela být. Jsem si ale vědom, že v sadě je dost minifigurek a ač nedostáváme nové postavy, získáváme čtyři minifigurky v nové a exkluzivní variantě. Navíc se po čtrnácti letech vrací Norbert v zcela nové podobě, a hlavně jsme konečně dostali Tesáka! Takže cena 1 829kč je podle mě obhajitelná. Setu dávám skóre 9/10.

76428
Hagridova bouda: Neočekávaná návštěva
💰  Doporučená cena: 1 829 Kč
🧱  896 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Lukáš Tuzar

Jmenuji se Lukáš a jsem brickfilmer, už přes třináct let natáčím stop-motion animace s Legem. Svou tvorbu zveřejňuji online pod pseudonymem lluukkyy28. Posledních šest let natáčím svůj první dvouhodinový brickfilm. Krom toho brickfilming vyučuji na škole a různých přednáškách. Lego sbírám od dětství a k mým nejoblíbenějším řadám patří filmová tématika (hlavně Harry Potter a Superheroes) a Creator Expert modulars. Pracuji jako střihač a krom Lega k mým koníčkům patří filmy, videohry a s manželkou chováme papoušky.

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama