LEGO Inside Tour – splněný sen každého fanouška se po 2 letech vrací | Matyho kostky

LEGO Inside Tour – splněný sen každého fanouška se po 2 letech vrací

Neznám snad jediného obdivovatele stavebnic LEGO, který by se nechtěl alespoň na chvíli podívat do zákulisí vzniku této legendární hračky. Bez větších obtíží lze navštívit některý z mnoha světových LEGOLANDů nebo se podívat do LEGO House v Dánsku, ale to pořád není ten nejlepší zážitek, kterého se vám může dostat. Pro ty nejoddanější fanoušky nabízí hračkářský gigant každý rok tzv. LEGO Inside Tour. Prohlídky konané od roku 2005 se po dvouleté odmlce způsobené pandemií Covid-19 letos opět uskuteční.

Tato speciální prohlídka se koná přímo v Billundu, tedy městě, kde LEGO vzniklo. Během 2,5denní akce dostanou účastníci možnost podívat se do původního domu zakladatele LEGO Group Ole Kirk Kristiansena, ve kterém se dřevěné hračky a později i první plastové kostky vyráběly, setkat se se současnými návrháři setů a nechat si ukázat jejich každodenní práci a také navštívit moderní továrnu, kde výroba probíhá v současnosti. Aby byl zážitek úplný, jsou návštěvníci ubytováni v hotelu náležícímu k LEGOLAND Billund, kam mají jednodenní vstup v ceně. Příjemným bonusem je umožnění nákupu v prodejně určené pro zaměstnance, tedy za snížené ceny.

Dům Ole Kirka Kristiansena (cihlová budova) společně s přilehlým bývalým administrativním sídlem společnosti (šedá budova) dnes nesou pojmenování LEGO Idea House a uvnitř se nachází veřejnosti běžně nepřístupné muzeum společně se sklepem obsahujícím exemplář od téměř každé jedné vydané stavebnice.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Pomyslnou třešničku na závěr celé prohlídky představuje unikátní set, který obdrží všichni účastníci. Ten se každý rok mění a nelze jej získat jinak než právě vlastní účastí. Na tvorbě těchto limitovaných setů se podílí i sám Kjeld Kirk Kristiansen, současný majitel LEGO Group a vnuk zakladatele značky. LEGO Inside Tour se koná pravidelně od roku 2009 (předtím v letech 2005 a 2007). Celkem vzniklo 14 setů s vysokou sběratelskou hodnotou.

Výběr některých exkluzivních setů z LEGO Inside Tour. (BrickNerd)

Pokud jsem vás tímto textem nalákal a rádi byste si podobnou prohlídku také užili, připravte si 14 500 DKK (téměř 50 000 Kč) na samotnou akci a také finance na dopravu do Billundu, ta jako jediná není zahrnuta v ceně. Co budete ale potřebovat ještě mnohem více než peníze, je velká dávka štěstí. Ročně jsou k dispozici pouze 4 termíny a zájem o ně je obrovský. 

Jestliže je pro vás uvedená částka až příliš vysoká, nebo máte jen jeden volný den, ale přesto chcete zažít více než běžný návštěvník Billundu, LEGO Group nabízí ještě LEGO Fan Tour – celodenní prohlídku nabitou zážitky. Za cenu 2 499 DKK (přibližně 8 500 Kč) se můžete připojit ke skupině dalších 24 návštěvníků a nechat se ve zrychleném režimu provést domem zakladatele i novou továrnou a zažít komentovanou prohlídku LEGO House. I v tomto případě je však dostupnost značně omezená, prohlídka se koná jen 5x ročně.

Místa pro letošní 1 i 2,5denní prohlídky jsou již beznadějně zaplněna. Termín otevření přihlášek na následující rok pro vás budeme hlídat a včas na něj upozorníme.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš
Tomáš
před 9 měsíci

Já jsem strávil v Billundu 5 dní, přímo v LEGO Campusu, jsem vyškoleným certifikovaným trenérem LEGO Education. Jestli se nepletu, tak je nás v ČR takových do desítky. A když čtu váš skvělý článek, musím říct, že jsem si ani neuvědomil, jak vyjímečná naše návštěva je. Prošli jsme si původní Kristiansenův dům, Idea house i další prostory. Mohl jsem si projít onu neveřejnou výstavu právě v těchto prostorách. Velkou část pobytu jsme ale strávili v kampusu. Bylo to skvělé a velmi inspirující. Vyjímečnost téhle akce jsem si popravdě uvědomil až po příjezdu domů.

1
Tomáš
Tomáš
před 7 měsíci
Odpověď pro  Tomáš

K tvojí otázce, co dělá LEGO Education certifikovaný trenér. Klidně si k tomu můžem třeba zavolat nebo napsat, můj email je tomas.hajek@prototypci.cz. Ale ve stručnosti je to tak, že ano školy, které si koupí výukové sady, tak je školím nejen jak sady používat, ale taky je provádím celým přístupem k učení, který LEGO Education do sad vkládá, a protože taky se sadami pracuju ve volném čase s dětmi, předávám jim spoustu mých zkušeností, které s LEGO kostkami mám.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama