1968

LEGOLAND

V roce 1962 se k LEGO týmu přidala Dagny Holm Jensen, Godtfredova sestřenice a sochařka. Začala pracovat v oddělení modelů, které tvořilo scenérie z LEGO staveb, které se poté objevovaly v katalozích, knihách nápadů nebo za výlohami hračkářství. Dagny však přinesla do LEGO modelářství úplně nový přístup. Její modely byly velmi propracované, realistické a s unikátním smyslem pro humor. Dokázala z LEGO kostiček postavit prakticky cokoliv, čímž revolucionizovala dosavadní modelářské umění, které doposud stálo především na modelech budov a vozidel. Společnost se s jejím přístupem velmi rychle sžila, Dagny se tak stala vedoucím designu modelů a v této pozici setrvala až do roku 1986, kdy odešla do důchodu.

„Viděla jsem v těch kostkách všechno. I při cestě vlakem v Kodani jsem si prohlížela ostatní cestující a počítala, kolik kostek by bylo třeba na jejich nos nebo tvář.“

Dagny Holm
Dagny Holm (zdroj: LEGO Group).

Umění Dagny Holm stálo tak trochu za myšlenkou prvního LEGOLANDu, avšak v úplně jiném smyslu, než by se na první pohled mohlo zdát. V 60. letech již byla společnost proslulá svými modely, které v jejím billundském sídle vznikaly. Díky tomu každým rokem enormně rostl počet žádostí na prohlídku továrny a v polovině 60. let již společnost přivítala 20 000 návštěvníků ročně. Z tohoto zájmu však nebyl příliš nadšený Godtfred, kterého neustálý ruch v továrně obtěžoval. Přišel proto s nápadem výstavy LEGO modelů pod otevřeným nebem.

Výstavní mísnost v sídle společnosti (zdroj: LEGO Group).

„Zprvu jsem měl na mysli velkou výstavu pod otevřeným nebem, zhruba o velikosti fotbalového hřiště, kde by párek penzistů prodával vstupenky a možná provozoval malou jídelnu. Když jsme ale v polovině 60. let začali přenášet naše nápady na papír, plány a ambice najednou začaly růst. Prakticky každý ale kroutil hlavou, bylo utopické myslet si, že můžete založit turistickou atrakci uprostřed pustých jutských vřesovišť, kam lidé neměli žádnou motivaci přijet. Naštěstí jsem ale po svém otci zdědil velkou míru tvrdohlavosti.“

Godtfred Kirk Christiansen

Inspirací se při tvorbě této nové atrakce Godtfredovi staly již existující zábavní parky: kodaňský Tivoli z roku 1843; kalifornský Disneyland, který byl otevřen o dekádu dříve a platí za průkopníka zábavních parků tak, jak je známe dnes a především také nizozemský park Madurodam, který se stal hlavní inspirací pro jádro LEGOLANDu – Miniland. Madurodam je venkovní dodnes existující atrakce tvořená pohyblivým miniaturním světem v měřítku 1:25. Na stejném základě je postaven také Miniland, tedy svět z LEGO kostek v měřítku 1:25 s funkčními automobily, vlaky i loděmi.

Nizozemský park Madurodam existuje dodnes.

V tomto měřítku tedy začla Dagny Holm se svým týmem v roce 1966 na tříakrovém pozemku mezi továrnou a letištěm stavět LEGOLAND. V Minilandu tak bylo k vidění například holandské městečko, švédská rybářská vesnice a také známé dánské památky – park nakonec obsahoval několik stovek budov sestavených z více než šesti milionů kostek.

LEGOLAND byl otevřen 7. června 1968 a zpočátku se v něm nacházely tyto atrakce: Miniland, Autoškola, LEGO Vlak, loutkové divadlo, indiánské tábořiště, sbírka historických panenek Titania’s Palace a stavěcí zóna. V první den park navštívilo 3 000 návštěvníků a za celý první rok neuvěřitelných 625 000, což bylo vysoko nad očekáváním společnosti (optimistické předpoklady hovořily o maximálně polovičních číslech). Návštěvnost v první den byla tak překvapivá, že Godtfred poslal Erika Tapdrupa, ředitele LEGO Futura, aby šel pomoci do kuchyně v parkové restauraci. Jakmile Erik dorazil na místo, našel zde Helge Torpeho, ředitele marketingu, jak již pomáhá s mytím nádobí. Společně pak strávili u dřezu celý den.

Otevření LEGOLANDu bylo tak velkou událostí, že o něm informoval i tisk v socialistickém Československu! Krátká zpráva však obsahuje několik nepřesností – Ole rozhodně nebyl negramotný a plastovým kostkám LEGO nepředcházely dřevěné kostky fungující na podobném principu (zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, 25. 7. 1968).

Britská reportáž z parku krátce po otevření.

Po úspěchu billundského LEGOLANDu společnost začala budovat další parky po celém světě, postupně tak vznikl LEGOLAND Sierksdorf (1973), Windsor (1996), California (1999), Deutschland (2002), Florida (2011), Malaysia (2012), Dubai (2016) a Japan (2017). V plánu jsou také další parky v New Yorku (2021), Koreji (2022) a Šanghaji.

LEGOLAND Billund dnes.