LEGO Duplo: Zajímavá podtémata | Matyho kostky

LEGO Duplo: Zajímavá podtémata

Když jsem se před pár týdny nořil do historického vývoje řady Duplo, narazil jsem na několik jeho zajímavých odnoží. Právě na ty, dle mého názoru nejzajímavější, se dnes podíváme podrobněji. Některé zanikly celkem oprávněně, u některých je to ale škoda, a i dnes by mohly mít úspěch.

Playhouse

Téma Playhouse se poprvé objevilo v roce 1979. Nové sety v něm pak vycházely v těchto letech: 1979-1980, 1982,1986, 1988, 1990-1998, 2000-2001 a 2004. Název napovídá, že se jednalo o řadu zaměřenou na bydlení a doplňky do něj. Při pohledu na Playhouse sety mě zaujal hlavně otevíratelný kontejner, který bylo možné po dohrání zavřít a rázem bylo uklizeno. Navíc měl na horní straně šikovné madlo na přenášení. Naopak se mi moc nelíbí velké bloky stavebních panelů. Ty úplně potlačují kreativitu při stavění vlastních struktur. Doplňky do domácnosti a další prvky řady Playhouse jsou dnes běžnou součástí hlavní série Duplo.

Vlaky

Vlaky představují nejdéle běžící téma pod řadou Duplo. Vyrábí se od roku 1983 nepřetržitě až do dnešních dní. Vše začalo setem 2700 Freight Train – nákladním vlakem, který bylo třeba po kolejích ručně strkat. Trvalo dalších deset let, než LEGO přišlo s vláčkem na 9V baterii. Ten se uměl pohybovat sám, ale kromě jízdy a stání nešel jinak ovládat. Dnes už jsou vlaky na úplně jiné úrovni, pohání je tužkové baterie a lze je ovládat dálkově skrze mobilní telefon nebo tablet. Navíc mají na spodní straně senzor, který dokáže číst speciální panely uložené mezi kolejemi a tím aktivovat různé funkce (zastavení ve stanici, úplné zastavení, rozsvěcení světel, troubení). V nabídce vždy byla jak osobní, tak nákladní verze vlaku a mnoho doplňků. Osobně bych ani nespočítal, kolik hodin jsem s dcerou strávil pečlivým plánováním kolejiště a následným doplňováním okolní zástavby.

Na obrázcích níže můžete vidět srovnání původní a moderní verze nákladního vlaku.

Toolo

Toolo bylo pokusem LEGO Group naučit děti základní manuální zručnost při práci se šroubovákem. Vznikalo v letech 1992-1993 a 1995-2000. Stavebnice se většinou skládaly z kombinace klasických Duplo kostek a specializovaných dílů, které bylo třeba pospojovat k tomu určeným šroubovákem. Myslím si, že zrovna toto téma by dnes bylo vyloženě potřebné. Zvlášť když okolo sebe vidím čím dál tím větší neschopnost dětí poradit si i se základními pracovními nástroji. Za těch několik málo let produkce podtématu Toolo vzniklo jen 31 setů. Duchovním nástupcem pak byla série Action Wheelers (2000-2001) využívající stejného principu šroubování. Domnívám se, že celá idea zanikla z důvodu nutnosti produkovat neuvěřitelné množství velkých specializovaných dílů.

Western

Duplo Western navazovalo na velký úspěch tohoto žánru z klasických System kostek. Ten se však v případě Dupla nedostavil. Vydáno bylo jen 9 stavebnic, všechny v roce 1998. Pěkným pozůstatkem jsou alespoň detailně vyvedené figurky domorodých obyvatel. Ti měli k dispozici koně a samozřejmě i týpí. Překvapila mě divoká kombinace barev u některých setů. Například 2838 Native American Family tvoří doslova jen pár figurek a hromádka barevných kostek.

Podobně se na velmi omezenou dobu objevily sety pirátské (2006) a dinosauří (1997-1999, 2007-2008).

Medvídek Pú

Zaslouženou zmínku si zaslouží podtéma s hlavním hrdinou Medvídkem Pú. Šlo totiž o vůbec první stavebnice s oficiální licencí v řadě Duplo. Sety vycházely v letech 1999-2000. Roku 2011 pak k oslavě nového filmu vznikly další 3. Kromě pěkných postaviček a několika velkých jednoúčelových dílů nebylo téma nijak zvlášť zajímavé. Z řady vyčnívá pouze set z roku 2001 s extra dlouhým názvem 2979 Build and Play in the Pop-Up 100 Acre Wood. Ten totiž obsahuje podložku z tvrdého papíru rozdělenou stěnami na 4 různé scény. Dítě si tak může přehrát své oblíbené momenty z příběhů Medvídka Pú a jeho přátel ze Stokorcového lesa.

Na roztomilého chlupáče navázaly další licence, například Bořek stavitel (2001-2002, 2004-2009), Mašinka Tomáš (2005-2009), Příběh hraček (2010), Auta (2010-2011), nebo princezny od Disney (od 2012).

Panenky

Podtéma s dvouletou životností (2000-2001) představilo klasické hrací panenky a příslušenství pro jejich život. Zajímavostí je, že v tomto vesmíru jsou standardní duplo kostky hračkou pro postavy. Hezky je to vidět třeba u setu 9127 Dolls Large Set. Celkem bylo vyrobeno 10 setů s panenkami, ale další se objevily v jiné podsérii jménem Dacta. Nevím, jak na vás, ale na mě tyto postavičky působí naprosto děsivě a v jednom pokoji bych s nimi spát nechtěl.

Little Forest Friends

Malí lesní přátelé bylo podtéma vydávané mezi roky 1998 a 2001. Obsahuje 13 stavebnic, jejichž příběh se točí okolo malých lesních postaviček. Nic roztomilejšího asi v Duplu nenajdete. Asi nejzajímavějším prvkem jsou obří (nebo jsou hrdinové tak malí?) hmyzí přátelé – pavouk, beruška, včela a šnek. Nejsem si jistý, čím to je, ale toto téma je mi mnohem bližší než některé moderní licencované série. Navíc v něm vidím potenciál vytvoření užšího vztahu dětí s přírodou skrze hraní.

Zooters

Na závěr jsem si schoval asi nejbizarnější pokus LEGO Group o zaujetí nejmladších stavitelů. Podtéma Zooters obsahuje jen 3 sety z roku 2001 představující podivná stvoření se jmény Goozle, Tez a Waz. LEGO se k těmto produktům nikdy blíže nevyjádřilo, a tak ani nevíme jaký příběh za kreaturami vězí, nebo jaké s nimi měl výrobce plány v případě úspěchu, který se však nedostavil.

Tento příspěvek si nekladl za cíl zmapovat vše, co kdy pod značkou Duplo vzniklo, ale vybrat to nejzajímavější.

Chybí vám v Duplu nějaké téma, nebo byste si přáli návrat některého z ukončených? Napište nám do komentářů.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama