LEGO Duplo: rozvoj díky hraní | Matyho kostky

LEGO Duplo: rozvoj díky hraní

Minulý měsíc jsem publikoval článek o spojení LEGO Group a amerického výrobce zavazadel Samsonite. Společná historie těchto značek dala světu takzvanou Jumbo Brick, která byla předchůdkyní pozdějších stavebnic určených předškolním dětem. Právě tato zmínka mě přiměla podívat se dnes blíže na historii produktové řady LEGO Duplo. I přesto, že mým primárním zájmem jsou sety pro dospělé, byla by škoda se Duplu nevěnovat.

Koncem šedesátých let začal svět na plno objevovat obrovské kreativní možnosti stavebnice LEGO. Výrobce si však dobře uvědomoval, že standardní kostky nejsou vhodné pro nejmenší stavitele, pro které představují nebezpečí. Vdechnout nebo spolknout takovou kostku 2×4 asi nebude ten nejlepší zážitek. Proto se chytré hlavy v ústředí společnosti začaly zabývat myšlenkou na speciální zvětšenou verzi vhodnou pro předškolní děti. Výsledkem jejich práce byla již zmíněná Jumbo Brick. Tato obří kostka existovala pouze ve variantě 2×4 a třech barvách – bílé, modré a červené. Nový produkt uvedl na severoamerický trh licenční partner Samsonite v roce 1964. S klasickými kostkami nebyla kompatibilní a jednalo se tak o úplně samostatný výrobek.

Jumbo Brick v porovnání se standardní kostkou 2x4.

I přesto, že stavebnice s touto obří kostkou zaznamenaly docela slušný prodejní úspěch, jejich nekompatibilita nezapadala do systému. LEGO bez kompatibility je jako hamburger v McDonald’s bez okurky. V oddělení Futura tak opět zasedli ke stolům a začali přemýšlet, jak tento problém napravit. Žádný z jejich nápadů však nebyl dost dobrý. Měřítka 4:1 a 3:1 byla rychle zavrhnuta a vítězem se stalo měřítko 2:1. Stále však nebyla zodpovězena otázka, jak větší kostky spojit s těmi malými. S řešením přišel nakonec až samotný tehdejší ředitel Godtfred Kirk Christiansen. Nápad na duté study, do kterých by zapadaly trubičky na spodní straně klasických kostek, se mu údajně zdál ve snu. Geniální nápad, patentovaný roku 1967, zajistil, že velké kostky z dětství není třeba vyhodit, když dítě doroste.

Řada dostala své jméno podle latinského slova „duplus“, které lze přeložit jako „dvojnásobný“. Název odkazuje právě na fakt, že jsou Duplo kostky v měřítku 2:1 oproti těm standardním. V roce 1968 byl spuštěn testovací prodej novinky ve Švédsku, o rok později se kostky pro nejmenší stavitele rozšířily do celého světa. V USA a Austrálii byl používán název Pre-School, respektive Nursery Bricks. Jméno bylo celosvětově sjednoceno až v roce 1979 po představení loga s ikonickým zajíčkem. Ze začátku prodeje byly dostupné jen 4 barvy – bílá, žlutá, modrá, červená.

Vývoj loga řady Duplo.

Jestli už vás omrzelo čtení, můžete přeskočit na tohle video, které historii LEGO Duplo moc hezky zpracovává.

V roce 1977 byl Duplo svět obohacen o vlastní figurky. Ty se od těch současných dost podstatně lišily. šlo vlastně jen o tělo a hlavu. Moderní postavičky spatřily světlo světa až o 7 let později a do dnešních dní se vlastně příliš nezměnily. Od té doby mají nezávisle pohyblivé ruce a ohebné dolní končetiny umožňující figurku posadit.

Dva roky po začátku nového milénia se LEGO rozhodlo Duplo opět přejmenovat. Tentokrát se název změnil na Explore. Společnost tím chtěla ještě více poukázat na vztah mezi kostkami a učením se. Ještě v jarním katalogu roku 2004 byla připomínka, že Duplo je nyní Explore, ale už na podzim téhož roku se název změnil zpět k tomu zažitému. Důvodem byl značný prodejní propad, za kterým stála nejistota zákazníků, zda je Explore kompatibilní s Duplo kostkami.

Duplo se za svou historii větvilo do různých podtémat a nevyhýbá se ani licencím. Tou první byl Medvídek Pú v roce 1999. Zajímavým odnožím se budu věnovat v některém z budoucích článků. Že Duplo není v LEGO hierarchii žádným outsiderem dokazuje jeho důležitá role v obou veleúspěšných filmech LEGO Příběh. Duplo najdete dokonce i jako součást některých Legolandů. V současné době se téměř všechno LEGO Duplo vyrábí v maďarské továrně ve městě Nyíregyháza.

Další zajímavé momenty z LEGO minulosti najdete na našich stránkách v sekci Historie.

Měli jste v dětství Duplo, nebo jste začínali na klasických kostkách? Napište do komentářů.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matouš Zemek
Matouš Zemek
před 1 rokem

Já jsem kompatibilitu Dupla a klasickýho Lega objevil teprve před asi dvěma lety 🤦🏻‍♂️😅 Celej život jsem si myslel, že to jsou dva nezávislý produkty. Byl jsem z toho v šoku 😄

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama