Věž Avengerů: Z venku ohromí a uvnitř zklame | Matyho kostky

Věž Avengerů: Z venku ohromí a uvnitř zklame

Když nám v rámci LEGO Fan Media Day 2023 v sídle společnosti návrháři poprvé ukázali stavebnici 76269 Věž Avengerů, v sále zavládla vzrušená atmosféra a všeobecné nadšení. Tenhle obří set je vrcholem nabídky řady Marvel a troufám si tvrdit, že ostudu neudělá ani napříč celým portfoliem. Zda pocit ohromení zůstal i poté, co jsem stavebnici dostavěl, se dozvíte na následujících řádcích. 

Úvod

Fanouškům Marvel Cinematic Universe (MCU) nemusím budovu dlouze představovat, ale pro ostatní si dovolím alespoň krátký úvod. Fiktivní mrakodrap s originálním designem se nachází na newyorkském Manhattanu. Jeho původní název Stark Tower dává tušit, že jej jako sídlo společnosti Stark Industries nechal postavit samotný Tony Stark alias Iron Man. Budova poháněná obloukovým reaktorem sloužila po rozpuštění organizace S.H.I.E.L.D. jako oficiální útočiště Avengerů. Po Ultronově útoku se hrdinové přesunuli do nového sídla a stavba chvíli sloužila opět pro účely Starkova podniku, ale nakonec byla prodána soukromému majiteli. 

Tolik stručné info ze světa MCU a teď jdeme na to, co vás všechny zajímá nejvíce. Věž Avengerů obsahuje  5 201 kostek. Ty nám výrobce zabalil do velké krabice o rozměrech 48 x 52 x 21,5 cm . Její grafika neurazí, ani nenadchne. Přední stranu vyplňuje fotografie finálního modelu a zadní vlastně taky. Jen jsou na ní navíc menší snímky z interiéru. Díky oběma obrázkům alespoň získáte představu, jak si figurky na budovu naaranžovat. Buď se můžete držet předlohy, anebo využít vlastní fantazii. 

Uvnitř balení se nachází ještě jedna bílá krabice s dílky a papírovou obálkou ukrývající návod a 2 aršíky se samolepkami. V prťavé krabičce najdete ještě samostatně uložené kápě a křídla superhrdinů. Z nějakého důvodu LEGO vybralo pro svou novinku takto velký obal i přesto, že více než čtvrtina jeho objemu byla po otevření nevyužita. Díly jsou rozděleny do 39 plastových sáčků. Uvnitř každého z nich se nachází ještě jeden až dva menší pytlíky. Tu hromadu plastu, která vám po dostavění zbyde, si určitě umíte představit.  

Stavba

K úspěšnému dokončení stavby budete samozřejmě potřebovat návod. Ten je rozdělen do 3 samostatných sešitů. Nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat vrhnout se rovnou na stavbu věže, ale tvůrci manuálu měli jinou představu. Celý stavební proces začíná sestavením Leviathana. Pro neznalé, Leviathan je kyberneticky upravené stvoření využívané rasou Chitauri pro přepravu i útok. Matně si vzpomínám, že ve filmu má tahle příšera hnědo rezavou barvu, ale LEGO nám ji pěkně vypulírovalo. Odstíny hnědé zůstaly zachovány a tvoří jádro. Povrch je však doslova obalen zlatými prvky. Pro lepší hratelnost je tělo Leviathana rozděleno na několik sekcí, které propojují kulové klouby. Trochu tím utrpěl vzhled, ale zase si ho můžete opravdu pěkně nastavit dle svých představ. 

Když máte z krku tuhle vesmírnou potvoru, je čas budovat hlavní hvězdu večera. Na základně o velikosti 32×32 studů vám pod rukama začne postupně růst věž Avengerů. Kousek chodníku, malý zadní dvorek, a hlavně přízemí budovy, to vše vás na úvod čeká. V nejnižším podlaží se nachází recepce, náznak lobby se dvěma křesly, automat na plechovky s nápoji a výtah. Samozřejmě nechybí hlavní vstup i zadní dveře.  

To vše zní dobře do té chvíle, než dojde řada na fasádu. Tu tvoří z velké části stovky stejných oken s tmavým sklem. Celkově jich na budově najdete 269! Další části jsou postaveny z průhledných dílů s modrým nádechem. Okna jsou balena dohromady s ostatními dílky a mnoho z nich utrpělo během přepravy škrábance. Právě tady se poprvé objevily mé pochybnosti o kvalitě celé stavebnice. Nemohu se ubránit dojmu, že interiér značně pokulhává za pocitem ohromení, který přináší model jako celek. Jednotlivá patra se od sebe téměř neliší a jejich vybavení se omezuje na několik málo kusů nábytku či jiného vybavení. Druhé nadzemní patro hostí laboratoř a bitvu dvou Kapitánů Amerika, o poschodí výše se nachází dílna Tonyho Starka s robotem Dum-E, ve čtvrtém je cela, ve které byl ubytován třeba nezbedný Loki. Jednotlivá podlaží alespoň minimálně oživují klenuté sloupy nesoucí strop. I když mám pocit, že jsou tu hlavně kvůli strukturální pevnosti, nikoliv pro potěchu oka. A do toho stále ta stejná okna kolem dokola. 

Monotónní stavbu relativně často přetne nutnost nalepit samolepku. Stavebnice s nimi rozhodně nešetří a velmi často je třeba lepit na průhledné dílky. Pozor na otisky! Rozptýlení přináší i hlášky a vtipné komentáře, které najdete v návodu vždy po dokončení většího celku. Aby vás stavba úplně neodrovnala, téměř každý pytlík obsahuje také minifigurku. Můžete se tak postupně radovat z rostoucí sbírky. K minifigurkám se ještě vrátím. 

Pytlík číslo 17 vás zachrání od pocitu, že nad stavebnicí sedíte už roky, když vám naservíruje Quinjet. Fiktivní letoun v tomto setu je již 11. verzí od roku 2012, kdy se v LEGO světě objevil vůbec poprvé. Určitě můžu pochválit, že tvůrci stíhačku do balení přidali, ale je trochu škoda, že kvůli velikosti museli přistoupit na řadu kompromisů. Do kabiny Quinjetu se vejde jen jedna minifigurka, která navíc musí let strávit v leže, jinak by se kabina nedala uzavřít. Palebnou sílu zajišťují dva kanóny ráže kulatý plate 1×1. Náboje lze uložit do bedny v zádi stroje. Konce křídel jsou skládatelné. Bez tohoto prvku by se stroj do budovy vůbec nevešel. 

Letadlo má své místo v 5. podlaží. Tato část budovy vyčnívá z jejího, jinak pravidelného, půdorysu a dotváří tak ikonický vzhled mrakodrapu. Přistávací plošinu tvoří z velké části Technic díly zaručující její perfektní pevnost. V zadní části hangáru se nachází společenská místnost pro schůzky Avengerů. Kromě baru, obrazovek a dvou gaučů tu najdete i stůl s kladivem Mjölnir. Právě tady se jednotliví hrdinové ve známé scéně pokouší Thorovo kladivo marně zvednout. Další podlaží už jsou značně zredukována kvůli zužujícímu se profilu budovy. V úplné špici je už jen sklad a malá pracovna, ve které je zkoumáno Lokiho žezlo. Na úplném vrcholu věže, ve výšce 90 centimetrů, trčí pouze antény a komunikační zařízení. Stavební proces uzavírají dekorativní prvky fasády, včetně dvou log Avengers, a dva létající vozy bojovníků Chitauri. Milovníky Marvelu a LEGO zajisté potěší ukryté eastereggy. Rozhodně nechci prozrazovat všechny, ale potěšila mě třeba baterie značky Octan, nebo vydání komiksu Avengers válející se na podlaze skladu. 

Pro lepší přístup do vnitřních částí budovy tvůrci vymysleli chytrý způsob odejmutí fasády. Část mrakodrapu, pod přistávací rampou, není ke zbytku vůbec nijak uchycena a lze jí celou odebrat. Na uspořádání interiérů je patrné, že ke hraní je určena jen část nejbližší ke staviteli. Pro přístup do zadních částí jednotlivých pater je potřeby částečné demontáže, nebo velmi drobných rukou. 

Výsledná stavba má rozměry přes 90 cm na výšku, 34 cm na šířku a 25 cm do hloubky. Pomocí pinů ji lze připojit k dalším modulárním budovám. 

Minifigurky

Věž Avengerů obsahuje téměř rekordní počet figurek v balení. Celkem jich je 31 (29 minifigurek, 1 velká figurka a 1 nanofigurka). Tady je jejich kompletní výčet: Tony Stark, Iron Man MK7, Iron Man MK6, 2x Kapitán Amerika, Thor, Černá vdova, Ant-Man, Hawkeye, Wanda Maximoff, Falcon, Vision, War Machine, Pepper Potts, Wong, Nick Fury, Dr. Cho, Hulk, Erik Selvig, Tony Stark jako S.H.I.E.L.D. agent, 2x S.H.I.E.L.D. agent, Alexander Pierce, 4x voják Chitauri, Loki, Ultron a Kevin Feige. 

Tak tohle je celá partička figurek v balení. Slušný výběr, řekl bych.

Že vám mezi postavami nesedí posledně jmenovaný? Máte správný pocit, Kevin Fiege je od roku 2007 prezidentem Marvel Studios a šéfem Marvel Cinematic Universe. Jeho figurka byla do setu přidána jako poděkování za dlouholetou práci a nedostanete ji v žádné jiné stavebnici. Autoři stavebnice původně chtěli přidat legendárního Stana Lee, ale nakonec od nápadu ustoupili. Přesné důvody neznáme.

Většina postav má vlastní příslušenství či zbraň, a hlavně alternativní výraz obličeje na druhé straně hlavy. V balení najdeme také mnoho průhledných dílů, díky kterým lze minifigurky vystavit v pohybu nebo letu. Ostatně nejen na podlahových plochách, ale i stěnách budovy, je dostatek míst, kde se dají přichytit. Novinkou v LEGO světě je tělo Hulka. Nejenže lze oddělit jeho hlavu, ale nově mu můžeme měnit i účesy. Nebo snad chcete plešatého Hulka? I to je možné. 

Závěr

Postavit celý model mi trvalo odhadem přibližně 12 hodin. Bohužel však nemohu říci, že bych se během tohoto času nějak zvlášť bavil. Poslední hodiny bych označil vyloženě za utrpení, kdy jsem doufal, že bude brzy po všem. Možná si řeknete, že jsem zhýčkaný a nevážím si toho, že nám LEGO poskytlo set na recenzi zcela zdarma, ale tak jsem to prostě vnímal. Výsledek je fantastický a dokážu si představit ty hodiny hraní a pózování figurek, jenže já od stavebnice očekávám i zábavu a uvolnění během stavby. Toho se mi v tomto případě nedostalo. Opakování stejných stavebních kroků dokola je věc, která dokáže zničit prožitek ze sebelepší stavebnice a tady ho bylo prostě až moc. Množství skvělých minifigurek a pár eastereggů bohužel nepřehluší otravné cvakání skel do okenních rámů a lepení průhledných samolepek.  

Jsem si jistý, že Věž Avengerů bude ozdobou vašich interiérů a konverzačním tématem pro všechny návštěvy, ale od stavebnice, která dle návrhářů vznikala déle než 11 let, a za cenu 12 699 Kč bych prostě očekával trochu víc. Hlavně uvnitř budovy.

Takhle vypadá hotový model v celé své velikosti a kráse. Najít pro něj doma místo bude trochu oříšek.

Set 76269 Věž Avengerů obsahuje 5 201 dílků a bude v prodeji od 24. listopadu 2023 za doporučenou cenu 12 699 Kč. Právě od 24. do 27. listopadu mohou navíc členové programu Insiders k nákupu této stavebnice získat ještě dárek v podobě 5008076 LEGO Marvel Taxi. Set obsahuje 4 minifigurky – Black Panthera, řidiče taxi a dva nepřátele. Hlavním prvkem je ale vůz taxi z New Yorku. 

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama