Tropické ukulele: Hraje na správnou notu | Matyho kostky

Tropické ukulele: Hraje na správnou notu

Produktová řada Creator 3 v 1 obvykle nabízí spoustu zábavy za rozumné peníze a už svou základní myšlenkou – přestavět hlavní stavbu na dva další připravené modely přímo odkazuje na nekonečné možnosti LEGO kostek. Někdy jsou všechny tři nabízené modely svou kvalitou rovnocenné, jindy z nich jeden vyčnívá. Jak je to v případě setu 31156 Tropické ukulele se dozvíte z následujících řádků. 

Úvod

Série Creator 3 v 1 je tu s námi už od roku 2004 a od té doby LEGO nevynechalo jedinou sezonu. Počet stavebnic zařazených pod toto téma se kvapem blíží číslu 250. Některé sety jsou doslova souborem několika málo kostek, jiné zase přináší slušnou komplexitu. Ať je to tak, či onak, je až neuvěřitelné, co autoři stavebnic dokážou s omezeným počtem dílů dělat za kouzla.  

Tropické ukulele patří se svými 387 dílky spíše k těm menším stavebnicím. Zatím největším „creatorem“ je loňská Hlavní ulice, která jejich počtem atakuje 1 500. Všechny kostky dostanete v balení o rozměrech 22 x 26 x 6 centimetrů. Uvnitř se pak nachází 3 papírové a 1 plastový sáček. Ten ukrývá větší dílky, a hlavně flexibilní tyčky, které u hlavního modelu slouží jako struny nástroje. Už klasicky nechybí ani samostatné návody pro jednotlivé připravené stavby.  

Stavba

Ukulele

Hlavní model, jehož jméno nese celá stavebnice, se opravdu povedl a nabízí několik velice chytrých řešení. První, na které narazíte, je použití automobilových blatníků za účelem vytvoření perfektně kulatého otvoru do dutiny ukulele. Autorům se díky chytře vymyšlenému postupu stavby podařilo dokonale zachytit tvary hudebního nástroje. Nejprve se totiž staví jádro ukulele a k němu se postupně připnou klenuté boky. Specializované zaoblené prvky zaručí většinově hladký povrch. Zvláštní pozornost si zaslouží krk a hlava nástroje. Nejen, že ladicí kolíky tvoří plácačky pro figurky policistů, ale hlavně se naprosto dokonale podařilo návrhářům vyřešit samotné napnutí strun.  Pro jejich snazší instalaci je hlava nástroje standardně v paralelní pozici ke krku. Protože je umístěna na polohovatelných kloubech, následně se zakloní, tak jak je to u reálného ukulele, a struny se vypnou. 

Hotové ukulele má na výšku přibližně 24 centimetrů. Jeho stavba příjemně utíká a nepřináší žádné momenty, které by vás měly nepříjemně překvapit. V návodu jsem však narazil na malou chybku – stavební kroky 106 a 107 jsou zcela totožné. Samotný nástroj je fajn, ale je jasné, že bez dalších detailů by stavebnice působila trochu nudně. A tak LEGO přišlo s řešením v podobě podstavce připomínajícího písek a tropických květů. Oba jsou postaveny stejnou technikou, liší se jen barevnou variací. Opět nemám co vytknout, celek působí sladěně a já už z dálky slyším šumění moře a uklidňující tóny písně Somewhere over the rainbow. 

Surf

O něco horším dojmem na mě zapůsobil druhý model. Opět nás vezme k oceánu, tentokrát za sportem i relaxací. Základnu opět tvoří písek v kombinaci s bohatou květenou v pozadí. Ocenit musím šikovně vymyšlený otvor v podložce, kam lze vertikálně vystavit surfové prkno. To je postaveno vlastně docela podobně jako ukulele, také vzniká obalením jádra. Zdaleka nejvíc mě zaujalo retro rádio. Je sice složeno jen z několika málo kostek, ale přesto není pochyb o tom, na co se díváme. Tentokrát byla minifigurková plácačka použita jako anténa pro lepší příjem. Nemohu říct, že by byl tento model vyloženě špatný, ale oproti ukulele mu něco chybí. Nějaký hlubší nápad, nebo prvek, který by mě přesvědčil, že právě tohle je ta podoba stavebnice, kterou si chci vystavit na poličce. 

Delfín

Vzhledem k tomu, že delfín je až třetím nabízením modelem, nečekal jsem mnoho, ale stavba ve mně zanechala vesměs pozitivní pocity. Hlavním prvkem je samozřejmě delfín vyskakující nad mořskou hladinu. Jeho hřbetní ploutev úplně neodpovídá anatomii těchto inteligentních savců, ale i tak vypadá celkem slušně. Mnohem více mě ale potěšil ostrůvek, a hlavně palma na něm stojící. I přesto, že je její kmen hranatější víc, než by bylo záhodno, vyvolala ve mně vzpomínky na dětství, kdy jsem vlastnil několik stavebnic řady Islanders. Kromě palmy vykvetla na ostrově ještě jedna tropická květina a moře na něj vyplavilo mušli s perlou uvnitř. 

Závěr

Můj předsudek, že hlavní model je tím jediným, který stojí za to, se tak úplně nepotvrdil. Všechny tři mají něco do sebe a určitě nebyla jejich stavba ztrátou času. To ale neznamená, že ukulele nad ostatními stavbami výrazně nevyčnívá, co do nápadu i kvality provedení. Hudební nástroj je fakticky jedinou stavbou, ze tří prezentovaných, kterou bych si byl ochoten vystavit doma. Možná kdybych byl aktivní surfař, nebo milovník mořské fauny, viděl bych to jinak. I kdyby v balení bylo jen ukulele, nebyl bych zklamaný. Chytré stavební techniky a povedený podstavec s květinami jsou prvky, na které budu ještě nějakou dobu vzpomínat. 

31156
Tropické ukulele
💰  Doporučená cena: 699 Kč
🧱  387 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama