Vzestup a pád 3D stavebních podložek | Matyho kostky

Vzestup a pád 3D stavebních podložek

Pamatujete ještě na základové desky (baseplates) s vystouplými strukturami a rozličným potiskem? Já za svou LEGO kariéru vlastnil jen jednu, konkrétně tu ze setu 4990 Rock Raiders HQ. Někdo je miluje, jiní zase nenávidí. Já osobně se k těmto velkým dílům stavím pozitivně. Právě díky nim některé stavebnice dosahovaly úctyhodných velikostí, a navíc bylo všechno hezky pohromadě. Na rozdíl od mnoha současných setů, kde jsou jednotlivé části volně a hrací prostor je třeba domyslet, šlo v minulosti jednoduše naskládat prvky stavby na podložku a bylo uklizeno. Této filozofie se vlastně držím dodnes – nekupuji sety skládající se z více struktur, které nelze pospojovat, nebo nemají společnou základnu. 

Klasické stavební podložky o rozměrech 32×32, nebo 48×48 studů má doma pravděpodobně každý LEGO stavitel. Jsou univerzální, dobře se skladují a vejde se toho na ně docela dost. Když ale chcete ve svém díle vyjádřit výšku, musíte sáhnout po kostkách a pěkně je navrstvit. Na druhou stranu může být taková podložka jednou základem pro vesmírnou stanici a o pár dní později třeba křižovatkou ve městě. Podložka o straně 32 studů se poprvé objevila v roce 1978, spolu s možná nejvíce ikonickými produktovými řadami TownCastle a Space. Právě vesmírná série dala světu první podložku s 3D efektem, tedy zvýšenou částí. Stalo se tak jen o rok později. Nový díl znázorňoval měsíční krajinu s kopcem ve tvaru písmene L a malými krátery v jeho rohu. Znát ho můžete například z legendárního setu 497 Galaxy Explorer, kde doplňoval přistávací plochu vesmírné lodi. 

Set 497 Galaxy Explorer obsahoval úplně první typ podložky s vyvýšenou částí.

První opravdu „prostorová“ stavební podložka, tak jak si ji nejspíš představíte na první dobrou, přišla v revolučním roce 1989 spolu s piráty. Tenhle kus plastu dostal v anglicky mluvících zemích nepříliš lichotivou zkratku CRAPP (Crummy/Crappy Ramp And Pit Plate, v překladu něco jako Podložka s mizernou rampou a dírou). Výslovnost této zkráceniny navíc odpovídá anglickému slovu vyjadřujícímu „blbost“.  Znát ji určitě budete z další ikonické stavebnice 6276 Pevnost Eldorado. Tento set se letos dočkal moderního remaku, který se již musel obejít bez 3D podložky. Nemohu si pomoci, ale mně prostě lépe seděla originální verze s rampou o výšce 6 kostek z jednoho kusu plastu.  

Takhle srovnal původní a novou verzi Pevnosti Eldorado blogger Jay. Originál vlevo využívá vyvýšené stavební podložky, kdežto remake spoléhá pouze na kostky.

Rytíři, piráti, všemožné vesmírné klany nebo podmořští objevitelé, ti všichni měli svou verzi CRAPP. Lišil se jen natisknutý dekor. V 90. letech se pytel s vystouplými podložkami doslova roztrhl a v menší míře tento trend pokračoval i v prvním desetiletí nového milénia. S mírnou nadsázkou se dá říci, že se bez nich neobešel žádný velký set. Přímo pro sérii Paradisa vznikla nová podložka o rozměrech 32×32 studů s méně vystouplým reliéfem a jámou v popředí. Prohlubeň sloužila jako bazén, ale zvládla být třeba i pastí pro Honzu Hroma (Johnyho Thundera), když jí v Dánsku vtiskli egyptský design. 

S blížící se polovinou 90. let 20. století LEGO vymyslelo další typ 3D základové desky. Tu tvořila obří skála protnutá stáčejícím se kaňonem. Přibližně ve stejném období se se stavebnicemi velkých hradů objevila i podložka obdélníkového tvaru 32×48 studů. Nesloužila jen jako základ středověkých staveb, ale své uplatnění našla i v džungli, orientu, polárních expedicích nebo právě v dolech, kde jsem ji využíval i já, jak už jsem zmínil v úvodním odstavci. Tato podložka měla na kratších stranách souměrně umístěné vystouplé struktury se dvěma dírami a kaňon mezi nimi procházející přímo středem. 

Na prvním obrázku baseplate s kaňonem do zatáčky. Všimněte si chytrého spojení s druhou, již plochou, podložkou. Na ostatních obrázcích různé potisky a využití 3D podložky o rozměrech 32×48 studů.

V druhé polovině nultých let 21. století se výskyt 3D podložek stával čím dál tím vzácnějším. Světlo světa spatřila poměrně vzácná základna s dvoustupňovým schodištěm a skálami a členitá podložka, která dobře posloužila policii i záchranářům. Tu nakonec recykloval i úplně poslední set, kde se jakákoliv forma prostorových podložek objevila. Byl jím 7327 Scorpion Pyramid z roku 2011. Společně s touto stavebnicí tak navždy odešly i všechny 3D základové desky. 

Na prvním obrázku unikátní baseplate s dvojitým schodištěm. Na posledním naopak poslední set, který přišel s 3D stavební podložkou. Ta byla stejná jako v případě hasičské a policejní základny, jen s jiným postiskem.

A jaké vlastně byly důvody pro ukončení produkce těchto dílů? LEGO se k této problematice nikdy nevyjádřilo, nebo se mi alespoň konkrétní sdělení nepodařilo dohledat. Důvody však nebude tak těžké odhadnout. Prvním z nich, a nejspíš hlavním faktorem, byla vysoká výrobní cena. Roli mohla hrát také křehkost těchto podložek. Zvlášť po několika letech užívání a vystavení slunci měly tendenci praskat. Ke konci mohla přispět i nepraktičnost podložek co se týká skladování nejen při výrobě, ale i u zákazníků doma. 

V jednom z předchozích odstavců jsem zmínil Pevnost Eldorado a její letošní reinkarnaci. Jako přiznaný fanoušek 3D podložek bych rád viděl více předělávek starších stavebnic, kde byly použité. Možná bych změnil názor, anebo se ještě více utvrdil v tom, že tyhle základové díly měly svůj smysl. Myslím ale, že se všichni shodneme na tom, že 3D podložka je lepší než se snažit převýšení dohnat pomocí tzv. BURPů (Big Ugly Rock Piece, v překladu velký ošklivý kus skály). 

Abych „nepotěšil“ i fanoušky klasických plochých podložek, LEGO v posledních letech výrazně omezuje také jejich výskyt. Prakticky se objevují výhradně jen u velkých modulárních budov. Důvodem je v tomto případě snaha zcela vymýtit potřebu externí výroby. Podložky 48×48 a 32×32 jsou totiž vyráběny mimo kapacity LEGO Group metodou tzv. tepelného tváření. Všechny ostatní díly vznikají vstřikováním do forem. 

Jaký názor na 3D podložky máte vy? Chybí vám? Napište do komentářů. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama