Populární série LEGO Architecture se v letošním roce dočkala zatím jen jednoho přírůstku v podobě VIP setu 40585 Svět divů, celkově ale obsahuje už 60 stavebnic a k tomu 10 setů, které výrobce rozdával exkluzivně pouze svým zaměstnancům. Kdy a jak vlastně tato řada vznikla a měla nějakého předchůdce? To všechno se dozvíte v dnešním příspěvku.
Řada Architecture se v hlavě jejího myšlenkové otce začala rodit někdy v roce 2006. Tenkrát totiž architekt Adam Reed Tucker z Chicaga hledal vhodný materiál pro vytváření modelů stávajících i budoucích staveb, zejména mrakodrapů. Jak už vám asi došlo, zvolil si právě kostky naší oblíbené stavebnice LEGO. Následně založil společnost Brickstructures a začal tvořit zmenšeniny neznámějších světových památek. Možná byste čekali složitější a zajímavější vývoj, i já bych o něm rád psal, jenže ten nenastal. Tuckerovy práce si totiž nedlouho poté všimla komunita stavitelů a následně i samotná LEGO Group. Americký architekt spojil své síly s profesionálními návrháři stavebnic z Dánska a už za dva roky spatřily světlo světa první sety, které položily základy série Architecture, tak jak ji známe dnes. Prostě žádné drama, ani zvraty.
Nápad Adama Tuckera nebyl prvním pokusem o práci s kostkami při modelování staveb. O mnoho desítek let dříve, konkrétně v roce 1962, LEGO vydalo 7 stavebnic řady Scale Model se zaměřením na stavitelství. Tyto sety nebyly nic jiného než soubor kostek a plates pro tu nejzákladnější stavbu budov. Právě v těchto stavebnicích se plates objevily vůbec poprvé. Jejich třetinová výška oproti standardní kostce posloužila pro detailnější modelování. V té době zasáhl do rozvoje architektonických stavebnic i sám tehdejší ředitel LEGO Group Godtfred Kirk Christiansen, jemuž se ze standardních kostek nedařilo postavit model nové budovy v areálu společnosti. Svým zaměstnancům proto zadal úkol vytvořit nové díly, se kterými by to bylo možné. Tyto kostky měly v rozložení 1×1 tvar krychle o délce hrany 5 mm, díky čemuž bylo mnohem lépe možné stavět v měřítku 1:20. Jedna kostka 2×4 tak symbolizovala typický kus cihlové zdi o šířce 20 cm. Ve spolupráci s dánským průmyslovým designérem Janem Trägårdhem společně vytvořili roku 1963 řadu produktů s názvem Modulex, speciálně určenou pro architektonické modely. Pokud vás Modulex a jeho vývoj zaujal, máme o něm na blogu samostatný detailní článek.
Nyní ale zpět k novodobé řadě Architecture. Vůbec prvními sety byly dva chicagské mrakodrapy Willis (dříve Sears) Tower a John Hancock Center v roce 2008. S přibývajícími stavebnice bylo potřeba sérii více diverzifikovat. Z tohoto důvodu vznikla tři podtémata – Architecture (architektura), Landmark (památky) a Skyline (panoráma). Do první jmenované kategorie řadíme sety představující budovy mimořádného významu z pohledu architektury, například vilu Savoye. Podtéma památky, jak už název napovídá, shromažďuje historické stavby hojně navštěvované turisty. Jako příklad můžeme uvést šikmou věž v Pise, nebo Eiffelovu věž. Do kolekce Skyline pak řadíme podlouhlé stavebnice, které v jednom balení představují ty nejznámější stavby z jednoho konkrétního města. Specialitkou je pak set 21050 Studio z roku 2013, který se vrátil ke kořenům ze 70. let. Obsahuje 1 210 bílých a transparentních kostek pro volné tvoření nejrůznější budov a k tomu téměř 300stránkovou publikaci s tipy a technikami, kterou vytvořila známá architektonická studia z několika kontinentů.
Trochu bokem stojí oněch 10 speciální setů pro zaměstnance, které jsem zmínil v úvodním odstavci. Všechny představují výrobní závody LEGO Group nebo jiné budovy využívané výrobcem. Nechybí mezi nimi ani dvě verze LEGO továrny ve středočeském Kladně. Tyto sety mívají na sekundárním trhu velkou hodnotu, protože jsou určeny pouze zaměstnancům a nedají se běžně koupit. V některých seznamech se u těchto exkluzivních stavebnic objevují i dva sety 21037 LEGO House a 40199 Billund Airport. Ty jsou však, na rozdíl o těch zbývajících, ve volném prodeji v místech, podle kterých vznikly, tedy v dánském Billundu.
Pro LEGO Architecture jsou typické černé krabice a také přítomnost kvalitně zpracovaného bookletu v nich. Knížečka obsahuje, kromě návodu na stavbu dané stavebnice, také informace a zajímavosti o její reálné předloze a architektovi, který ji navrhl. Myšlenka doplnit strohý manuál přišla právě od Adama Tuckera, který k tomu řekl: „Chci vyprávět příběh, ne jen prodávat krabici kostek“.
Architektonická řada je takovým fenoménem, že se dočkala i vlastní knihy nesoucí titul LEGO Architecture: The Visual Guide. V ní najdete nejen kompletní historii, ale i detailnější pohled po ruce návrhářů microscale modelů budov.
Jaký máte názor na řadu LEGO Architecture a baví vás stavět reálné, či fiktivní budovy? Dejte vědět v komentářích.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.