Maxifigurky: Bratranci z druhého kolene | Matyho kostky

Maxifigurky: Bratranci z druhého kolene

Když LEGO v červnu 2021 odhalilo zvětšené figurky Harryho Pottera a jeho parťačky Hermiony, ani chvíli jsem nepochyboval, že jde o hodně zajímavý koncept. Přišlo mi jen trochu zvláštní, že jako první přišly na řadu právě postavy z kouzelnického světa. V historii značky se přeci objevují mnohem více ikonická jména. Tím pro mě tenkrát zájem o tento styl stavebnic skončil, ale o to větší potěšení mi přinesla zpráva o dvou letošních setech, které právě mou jedinou výtku eliminují. V březnu 2023 LEGO ukázalo stavebnici 40504 Pocta minifigurce a o 3 měsíce později přišla „obyčejnější“ varianta v podobě setu 40649 Zvětšená minifigurka LEGO. Mně se podařilo přidat obě novinky do sbírky, a tak se na ně dnes společně podíváme.

Aktuální trojice dostupných stavebnic obsahujících maxifigurky.

Úvod

Pojem „maxifigurka“ sice není v LEGO světě ustálený, ale už i Google ví, co vám má po vyhledání tohoto slova ukázat. Navíc jsem jej několikrát použil v konverzaci s kolegy ze světových fanouškovských médií, a i ti vždy přesně věděli, o čem je řeč. Nevím, jak zvětšené verze figurek nazýváte vy, ale já se budu držet tohoto jména.

Minifigurka, tak jak jí dnes známe, existuje od roku 1978. I přesto, že úplně první figurka byla povoláním policista, stavebnice Zvětšená minifigurka LEGO na ni přímo odkazuje. Hlavním společným rysem je obličej s typickým úsměvem. Set Pocta minifigurce je pak přímou zvětšeninou postavičky kapitána Rudovouse z roku 1989. Ten se, kromě své dřevěné nohy a háku místo levé dlaně, proslavil hlavně tím, že jako vůbec první měl více propracovanou grafiku tváře. Klasický úsměv, doplněný dvěma tečkami místo očí, měl sice něco do sebe, ale díky mnoha různým obličejům, které LEGO od té doby nabízí, si mohou stavitelé po celém světě přehrát nesčetné množství různých příběhů. Zejména bojů padouchů s dobráky.

V úvodním odstavci jsem jako předchůdce obou testovaných stavebnic uvedl set 76393. Z hlediska designu a funkcí je tomu jistě tak, ale kdybychom zapátrali do hlubší minulosti, najdeme ještě starší pokus o ztvárnění minifigurky v maxi měřítku. Už v roce 2000 přišel výrobce se stavebnicí 3723 LEGO Mini-Figure. Tehdejší verze nevyužívala specializované díly, ale byla složena pouze z obyčejných kostek a destiček. Teď už ale k novinkám.

3723 LEGO Mini-Figure

Oba sety pojí velká příbuznost, avšak v mnoha detailech se také liší. Společnou mají rozhodně určitou míru exkluzivity. Zatímco klasickou figurku se stylovou kšiltovkou seženete jen v oficiálních obchodech a e-shopu LEGO, postavu kapitána Rudovouse už tak snadno nezískáte. Prodává se totiž pouze v jednom jediném obchodě na celém světě. Tím místem je prodejna umístěná v LEGO House v dánském Billundu, tedy ve městě, kde LEGO vzniklo. Vzácnosti stavebnice odpovídá i její balení. Žlutomodrou kombinaci barev na krabici nahradila v případě piráta černá s bílou a aby bylo vše naprosto jasné přibylo i několik symbolů a nápisů značících místo původu. V rohu exkluzivní krabice pak svítí nápis „limited edition“ a číslo 4, které značí, že jde již o čtvrtou stavebnici, kterou lze koupit jen v LEGO House.

Osobně považuji toto nastavení za dobré. Obyčejnější figurka je dobrým základem pro různé modifikace, a tak je více dostupná. Pirát je naopak limitován místem svého prodeje a slouží spíše jako výstavní kousek a vzpomínka z výletu do Dánska. V mém případě to platí dvojnásob. Nejen, že jsem si Rudovouse pořídil v LEGO House během účasti na LEGO Fan Media Days 2023, ale měl jsem tu čest asi 20 minut hovořit s autorem konceptu „maxifigurek“, legendou mezi staviteli Stuartem Harrisem, který mi krabici i stavební instrukce piráta osobně podepsal.

Stavba

Stejně jako se liší krabice obou stavebnic, i manuály uvnitř mají jinou úroveň. Nemluvím o provedení stavebních kroků, ty jsou samozřejmě ztvárněny obdobně, ale hlavně o tom, co jim předchází. Set 40504 Pocta minifigurce totiž na několika úvodních stranách návodu poskytuje detailní vhled do historie minifigurky, co stálo za jejím vznikem a informace o odkazech, které se k ní váží přímo v LEGO House. Druhá z maxifigurek s informacemi šetří a jde se rovnou na stavění.

Finální vzhled obou stavebnic se značně odlišuje, jejich základ se ale od dob maxifigurek Harryho Pottera a Hermiony Grangerové nezměnil. Stavba začíná torzem. To obsahuje některá velmi chytrá řešení, jak docílit typického lichoběžníkového těla minifigurek. Své místo uvnitř najdou i díly, které známe spíše z modelů řady Technic, a několik ozubených kol. Tření mezi nimi poskytuje možnost polohovat ruce figurek. Jejich hmotnost by jinak způsobila, že budou pořád viset podél těla. Když pomineme zdobný mundůr kapitána Rudovouse, jsou obě figurky stavebně téměř totožné. Tělo maxifigurek je, co se stavebních technik týká, asi nejzajímavější, ale ani nohy za ním příliš nezaostávají. Na první pohled jde o jednoduchý tvar ze základních kostek, jejich vnitřek však ukrývá důmyslnou sestavu dílků, které zajišťují jejich strukturální pevnost. I nohy lze ohýbat jako u minifigurek klasické velikosti. Hlavami se dá otáčet.

Oba sety bych si velmi oblíbil i tak, ale ukryté easter eggy je posouvají ještě o úroveň výše. Snad vám tím nezkazím budoucí zážitek, když prozradím, že to hlavní se odehrává v hlavách maxifigurek. Zvětšená minifigurka LEGO má pod čepicí, a to doslova. Pod polokoulí tvořící vrchní část kšiltovky má své místo opravdová minifigurka ve stejném designu. Sedí obklopena ovládacími panely a pákami a zdá se, že takto ovládá pohyb maxifigurky. Jedná se o originální odkaz na velmi oblíbené roboty – mechy. Kapitán Rudovous pečlivě střeží dvě zlaté cihličky ve svém podstavci (ten druhý set vůbec nemá). Uvnitř hlavy pak najdeme miniaturní opuštěný ostrov s palmou, tak jak jej známe z mnoha příběhů o pirátech hledajících poklad.

U pokrývek hlavy se ještě zastavím. Modrá kšiltovka je fajn, ale s jejím designem nejsem úplně spokojený. Rovný, dopředu vystupující kšilt je zcela v pořádku. To, že tato rovná část pokračuje i v zadní části, už se mi moc nelíbí. Věřím, že návrhář nad tímto detailem strávil mnoho hodin a přišel s nejlepším řešením, ale já bych se býval spokojil jen s hlavou a studem na jejím temeni. Úplným opakem je Rudovousův klobouk. Ten je tvořen až překvapivě velkým počtem kostek. Upřímně jsem ohromen, jak dobře se podařilo jeho komplikované tvary zachytit. A to včetně válcovitého otvoru pro umístění peříčka.

V obou stavebnících najdeme dohromady jen dvě samolepky. Obě využívá set Pocta minifigurce. I když bych samozřejmě velmi rád viděl velký tile 6×6 potisknutý pirátskou mapou k pokladu, chápu, že samolepka je ekonomičtější řešení. Druhá samolepka má design lebky se zkříženými hnátami a najdeme ji na klobouku. Vše ostatní je potisk – obličeje, vousy i plaketka s nápisem „A Minifigure Tribute – LEGO House“.

Závěr

Koncept maxifigurek mě velmi zaujal. Divím se, že ho LEGO nevyužívá mnohem intenzivněji. Takový Emmet si o zvětšené provedení vyloženě říká a určitě bychom ikonických figurek v dlouholeté historii značky našli ještě mnohem více. Úplně bez problému si je umím představit jako další sběratelskou řadu, podobně jako Star Wars helmy. Ty jsou taky ve svém jádru velice podobné a liší se převážně vnějším provedením. Případně by LEGO mohlo nabídnout jednu figurku jako základ a k ní menší sady s doplňky a různými převleky. Myšlenky z předchozích řádků jsou jen mými fantaziemi, které se pravděpodobně nikdy nezhmotní, ale to nic nemění na tom, že i současné provedení je výtečné. LEGO minifigurka je pro některé milovníky dánské stavebnice možná ještě více ikonická než kostka 2×4. Jsem rád, že můžeme této legendě vzdát hold i tímto způsobem.

Některé prvky figurek lze mezi sebou vyměňovat, ale někdy je třeba drobných úprav.

Stavebnice 40504 Pocta minifigurce obsahuje 1 041 kostek a je k dostání pouze v LEGO House za cenu 599 DKK (přibližně 2 000 Kč).

Stavebnice 40649 Zvětšená minifigurka LEGO obsahuje 654 kostek a je v prodeji za doporučenou cenu 1 199 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama