Středověké náměstí plné protikladů | Matyho kostky

Středověké náměstí plné protikladů

Když jsem se před nějakou dobou z kuloárů na sociálních sítích dozvěděl, že se chystá nějaký nový LEGO set s tématikou Castle, moje hradařské srdce zaplesalo. Po parádním setu 10305, tedy hradu Lvího rytíře, který za mě patří do opravdové TOPky produkce firmy LEGO, jsem čekal další parádní set, který pro mě bude položkou “must have”. Netrpělivě jsem tak čekal na první fotky připravovaného Castle setu, který s určitostí bude jednou z perel mé LEGO sbírky. A tak, když jsem jednoho krásného dne projížděl příspěvky na tom Fejsbůku, na mě konečně ty tak očekávané fotky vykoukly a….

A bohužel se tedy na první pohled žádný ten opravdový WOW efekt nedostavil. Ne, že by ten set vypadal špatně, to opravdu ne, ale prostě mé představy, jak by takové středověké náměstí mělo vypadat, úplně nesplnil. Můj první pocit byl spíše takový, že místo výstavních hrázděných domů lemujících náměstí s nějakým tím trhem, vidím spíše výřez z chudé vesnice s tak trochu fádnímy domky a bonusovým jedním prodejním stánkem uprostřed. Jak ale postupně přibývaly fotky různých detailů, figurek a interiérů, mému možná až moc kritickému pohledu začaly se zlehka obrušovat hrany. Co bych určitě hned na začátku vypíchl a utkvělo mi to v hlavě, jako super nápad je dílna na výrobu tapiserií, to je za mě prostě boží detail a pak ta dílna, kde se malují erby, to je opravdu super nápad. Takže abych shrnul své prvotní pocity z připravovaného nového setu, nemůžu říci, že bych byl tak natěšený, jako před představením prvních oficiálních fotografií, ale že zaručeně nebude chybět v mé sbírce, to jsem věděl určitě.

Vůbec jsem ale netušil, že tenhle set se mi dostane do rukou tak rychle a už vůbec by mě nenapadlo, že si na něj napíšu i svou vůbec první recenzi. Za to vděčím klukům z Matyho kostek, kteří mě oslovili, jestli jakožto hradař prý jeden z nejpovolanějších, což je prostě kompliment, který potěší (i když povolaných českých hradařů znám hned několik), nechci tenhle set zhodnotit a něco o něm napsat. Za to bych chtěl klukům moc poděkovat, protože vložit tento úkol do rukou někomu, kdo ještě nikdy pořádně nic nenapsal je podle mě dosti odvážný počin. Tak se pokusím neudělat sobě, ani jim velikou ostudu a zkusím Vás v následujících řádcích provést stavbou středověkého náměstí v podobě LEGO setu 10332 Medieval Town Square.

Ale už dost řečí, pojďme společně otevřít krabici…

Pečeti jsou přeťaté a obsah krabice se sype na pracovní desku. Počet vysypaných sáčků s nezaměnitelným chrastivým zvukem se ustálí na počtu rovných 25, dále vypadává ještě sáček s velkými plates, to budou asi podložky pro domky a aby byl soupis obsahu kompletní, nechybí kartonová obálka, která ukrývá dvě knížečky návodů a aršík samolepek (Ty jsou tak super, že se jim určitě blíž pověnujeme). Počet dílků činí dle informace na krabici 3 304, což slibuje několik hodin cvakací zábavy a jelikož je už za okny tma a hodina je dá se říci už večerní, není čas otálet a jde se na to.

Den první

První knížka návodu i sáček s číslem 1 jsou na stole. V rychlosti projedu prvních pár stránek návodu, kde je stručné povídání o setu, pár vět od designera, manuál, jak správně používat Brick separator (to je ta oranžová věc  na oddělování kostek, kterou asi všichni znáte) a konečně jsem na stránce 11, která startuje samotnou stavbu. Ano, jako i u mnoha jiných setů, první sáček je takový rozehřívací a obsahuje dílky na stavbu menších prvků. V tomto případě se jedná o stánek se sýry a pečivem, soustruh, židli a figurku truhlářky. Soustruh mi přijde jako super detail, ale nějak mi tam dobově nesedí. Beru tedy do ruky mobil, vyťukám vyhledávač a snažím se zjistit něco o historii soustružení. Pokud ty internety nelžou, něco jako soustruh vzniklo přibližně v druhé půlce 16tého století, takže můj prvotní pocit, že historicky do setu úplně nezapadá byl správný, na druhou stranu, hrajeme si přeci s LEGEM a nesedíme na přednášce historiků, takže je to vlastně OK.

Po prvotním rozehřátí otvírám sáček č. 2. Ten už obsahuje stavební materiál na domek. Konkrétně jde o patrový kamenný domek s truhlárnou v interiéru. Obracím návod stránku po stránce, stavím podle zadaných instrukcí a každým otočením stránky čekám, kdy konečně přijde na řadu nějaký zajímavý detail, či stavební technika. Bohužel ale čekám stále marně a tak se dokonce přistihnu, že chvílemi víc než stavební proces vnímám video na Youtube, které zrovna sleduje můj nastydlý synek, ve kterém nejmenovaný chlapík vysvětluje, jak se dělají správné florbalové brankářské přesuny. Co naplat, tenhle domek je fakt jednoduchý a kromě dvou hořících loučí u vchodu a navijáku, na který můžete zavěsit kolo od vozu na něm nic moc zajímavého není. 

Myslím, že i slaměná střecha by se dala udělat lépe, než použít pár velkých plates, jejichž studovatá jednotvárnost se (aby se neřeklo) sem tam rozbije pomocí pár nějakých drobných dílků (asi imitace slaměného povrchu). Abych ale nebyl jen kritický, Krovy, které drží střechu pohromadě jsou opravdu pěkně vyřešeny čistým a velmi pevným řešením. Celkově tento dům vypadá dost fádně, na druhou stranu z něj ve finále moc vidět nebude, jelikož bude z obou stran obestavěn dalšími staveními. 

Alespoň přízemní interiéry ožijí ve chvíli, kdy se do nich nainstaluje soustruh a stojan na nářadí z předchozího sáčku. Z dílků ve čtvrtém sáčku, kterým končí stavba prvního domu stavím i dvojkolový vozík se sudem a vidlemi, což je docela pěkný detail.

Druhý domek je bílý hrázděný přízemní příbytek tkalce. Otvírám sáček číslo 5 a ještě trochu rozladěný ze stavby předchozího domku se pouštím do stavby. K mému překvapení už po pár stránkách zjišťuji, že tohle už bude trochu jiná liga. Hrázdění je naznačeno sice jednoduchým, ale příjemným řešením, v interiéru nechybí kamna, vřetena s nitěmi, svíčka. V kontrastu s převážně bílými stěnami jsou tmavě červená okna s naznačenými okenicemi. Stavba odsýpá a musím říct, že mě fakt baví. Je už docela pozdní večer, spíše noc, ráno brzy vstávám do práce a měl bych jít spát, ale nějak se mi od stavby tohoto domku nejde odtrhnout 😀. Dostávám se ke krovům a k tmavě hnědé střeše, která vypadá fakt krásně. Co bych vypíchl, je zastřešení půlkulatého půdního okna, které vypadá fakt parádně, ale je naprosto jednoduše řešené. Je to skvělý prvek, kterým se určitě inspiruji při stavbě nějakého svého MOCu.

V sáčku číslo 7 pak čeká na sestavení figurka tkalce a… A tkalcovský stav s tapiserií, což je jeden z nejhezčích detailů tohoto setu (tedy alespoň za mě). Obraz na tapiserii tvoří krásná nálepka a zobrazuje LEGO set 375 Žlutý hrad ze 70. let a set 383 Rytířský turnaj ze stejného období. Tenhle odkaz na staré Castle sety se mi fakt líbí a není jediný, který tento set ukrývá. Co ještě u tohoto domku určitě stojí za zmínku je záhon s mrkvemi, dýňový záhon a úl, s průhlednou round tile 1×1 s potiskem včely. Tohle všechno jsou sice drobné detaily, ale tomu domku hodně přidají na líbivosti. Nakonec se pomocí ohebných dílků tento domek připojí k tomu prvnímu kamennému a jelikož je opravdu už hodně pozdě, tímto počinem pro dnešek kostky odkládám (ač se mi tedy moc nechce 😀 ) a jdu spát.

Den druhý

Dnes jsem se dostal domů až večer, tak toho asi nestihnu postavit moc, ale otvírám sáček s číslovkou 8. V tomto sáčku čeká figurka kluka s trpasličí čepičkou a jelikož je asi krapet mlsný, drží v ruce lžíci, tak uvidíme, co se v tomhle domku bude vařit. Tenhle béžový hrázděný domek má šachovnicově vydlážděnou podlahu, kamna, na kterých stojí hrnce, ve kterých se něco vaří. Hned vedle kamen jsou kuchyňské stoly a na nich se kupí drobné dílky dosti připomínající různé druhy sýrů. Tedy podle všech indicií stavím sýrárnu. 

Stěny tohoto domku jsou řešeny dost podobně jako u toho předešlého. Jediný rozdíl je v barevné kombinaci, kterou u tohoto domku tvoří hnědá a béžová. Z venčí sýrařský domek sice působí jednoduše, ale hrázděná textura mu vzhledově dost přidává. Avšak opět se tu objevuje nešvar z prvního domu v podobě studovaté střechy, která prostě jinak docela hezký domek zbytečně sráží. Nemůžu si pomoci, právě díky střeše domek působí tak trochu nedotaženě. Okolo domku je ohrada pro, na sociálních sítích dost propíranou, šedou kozu. Kromě zmíněné kozy v této části setu na stavitele čekají i jiní příslušníci zvířectva a to kočka a veverka.

Po propojení sýrárny s kamenným domem se zároveň uzavírá první blok domů, který takto dokončený nevypadá vůbec špatně.

Dvanáctým sáčkem se uzavírá první knížka návodu. Uvnitř jsou dílky na stavbu menšího pokřiveného stromu s náznakem vody na které plave květ leknínu. Tenhle ostrůvek zeleně pěkně doplňuje okolní domy. Strom jako takový vypadá hezky přirozeně. Na jeho kmeny jsou přibita tři lejstra v podobě polepených tiles, z nichž jedna samolepka opět odkazuje na jeden starý Castle set, tentokrát 6007 Netopýří pán z 90. let. Dodnes si pamatuji, jak jsem coby kluk toužící po tom černém drakovi koupil tenhle set mladšímu bráchovi s vidinou, že mu toho draka časem zkonfiskuji 😀. Ale to je jen malá odbočka na dětské vzpomínky. Vedle stromu je v tomhle sáčku ale opravdový poklad a to je figurka příslušníka rodu Vlčích lidí což byli mí oblíbení Castle záporáci na začátku devadesátých let.

Tím jsem se dostal přibližně do poloviny stavby tohoto setu. A tímto zakončuji druhý stavební večer a jdu nabrat sílu nejen na zítřejší pracovní nasazení, ale i na další stavební zážitky s touto stavebnicí.

Den třetí

Dneska jsem neměl žádné odpolední aktivity a tak můžu sáček číslo 13 otevřít už odpoledne a pustit se do toho. Má ambice je tenhle set dneska dostavit. Čeká mě, alespoň podle obrázku ta nejlepší část celého setu. Figurka, která čeká na sestavení ve 13tém pytlíku je zase super. Jedná se o ženu s dlouhými tmavě červenými šaty s epesním středověkým čepečkem a jelikož ten dům, co je na řadě dost připomíná krčmu, tipl bych si, že se jedná o hostinskou. Krčma je dům, který má v přízemní části místnost na sezení , zábavu a občerstvení. Nechybí stůl se šachovnicí a herními figurkami, loutna a sud s něčím dobrým na svlažení hrdla.

V prvním patře je kuchyně, kde se ty místní pochutiny připravují, která je vybavena kamny s plotýnkou, stolem s bagetou, krabem a něčím zeleným, asi salátem. Na háku na zdi visí celá krůta a na okně se chladí koláč. No, a když se člověk podívá ještě o patro výš, je tam taková malá jizba s postelí a psacím stolem, to asi aby měl případný pocestný kde složit hlavu. 

Co se týče pohledu z venku, jedná se opět o dům hrázděný, i když díky zvoleným barvám není rozdíl mezi trámovím a zdivem moc kontrastní. Co se mi fakt líbí, pak to je ten vývěsní štít, hořící louče u vchodu a střecha. Super jsou i okenice v horním patře, které díky nálepkám působí opravdu reálně. Jednoduše, tenhle dům je fakt parádní a kdyby vypadaly takhle všechny, byl by tohle jeden z nejvíc TOP setů, který kdy LEGO vydalo.

Společně s krčmou se staví i poslední dům tohoto setu s dílnou na výrobu štítů a kamennou věží. Narozdíl od prvních třech domů, které se stavěly každý zvlášť a až poté se spojovaly k sobě, tyto domy se spojují hned na začátku a tak rostou společně. V přízemí tohoto domku je dílna, kde se vyrábí štíty, či erby. Je tu kovárna kamínka, na kterých se pravděpodobně vaří nějaká barva, jsou tu štětce a spousta barevných kapek na podlaze. Na zdech visí štíty, které čeká malba nějakých těch heraldických figur a také na jedné ze stěn visí obraz. A máme tu další odkaz na starý Castle set, tentokráte 6008 Royal King z 90. let. V prvním patře, kam se dostanete po kamenném schodišti, které je spojené s kamennou věží je jizba s postelí a psacím stolem. Z venčí je tento dům v přízemí kamenný s červeným hrázděným patrem. A opět krásnou slaměnou střechou (sakra proč to na nějakých domech jde a na některých je to odbyté jen těma studovatejma nehezkejma plackama? ). Na boku pak z domku vyrůstá kamenná obraná věž, téměř totožná s těmi, co jsou na hradu Lvího rytíře. Kolem rohu věže pak obrůstá pěkný keř, vedle kterého hnízdí malý modrý ptáček v hnízdě, které je z rezavých fousů, což je jeden z detailů, co se mi fakt hodně líbí. Abych nezapomněl, v této části jsou další pěkné minifigy a to rytíř se lvem v erbu s velikým knírem, což je sakra velký rozdíl oproti setu Hrad Lvího rytíře, kde většina zbrojnošů rozhodně nebyli tvrdí chlapi, ale zástupkyně něžného pohlaví. Dále tu máme figurku písaře, který drží v ruce list s iluminací rytíře na koni a nakonec pak žena se štětcem a paletou barev, která tvoří ty krásné heraldické znaky a pravděpodobně bude majitelkou červeného hrázděného domku.

Tyhle dva domky jsou, jak jsem již psal u krčmy opravdu krásné a do detailu řešené jak zvenku, tak v interiérech. Trochu jsem měl pocit, že když jsem otevřel druhou knížku s návodem, stavím úplně jiný set, než byla ta první půlka stavebnice. A jelikož ta stavba opravdu šla od ruky a opravdu to byla velká zábava, stavebnici stíhám dokončit ještě dnes a to není ani nějaká úplně pozdní večerní hodina 😀

Verdikt

No, a teď je na čase celý ten set nějak zhodnotit.

Sedím před hotovým modelem a čeká mě ta nejtěžší fáze téhle recenze a tou je focení, protože to je činnost, která mi fakt nejde. A u toho tak přemýšlím, jak tenhle set vlastně zhodnotit. Jako celek vypadá dobře, i když nějaká ta slabší místa tam jsou prostě vidět. Popravdě musím říct, že oproti mým prvotním pocitům z prvních fotek vypadá tahle stavebnice v reálu mnohem lépe. Spousta věcí mě mile překvapila, jako například parádní interiéry, spousta zajímavých detailů a zapracování prvků, díky kterým je z modelu cítit taková ta středověká atmosféra. Je tu i spousta nových věcí, které hradaři jistě ocení  a využijí ve svých středověkých MOCech. Jsou tu i dokonalé figurky, což je ale u LEGA v posledních letech standard. 

Náměstí společně s Hradem Lvího rytíře.

Zkrátka je to další pěkný kousek, který by měl obohatit sbírku většiny fanoušků LEGO středověku a nejen jich. Set má ale i nějaká ta ale. Tím největším je pro mě taková ta nevyváženost samotného stavebního procesu. Narozdíl od příbuzného setu 10305 Hrad Lvího rytíře, u kterého jsem už od začátku stavby hltal každé zacvaknutí dílku a ta stavba mě naprosto uchvátila, u této stavebnice se tohle úplně nedostavilo. Ta stavba mi přišla taková nevyvážená, a střídaly se chvíle, kdy jsem se tím stavěním tak nějak prokousával s chvílemi, kdy jsem si to fakt užíval a nechtělo se mi od toho odejít. Jak jsem již psal, kdyby první půlka stavby byla stejně úžasná jako ta druhá, byl by to bezesporu jeden z nejlepších setů LEGO produkce, ale i tak jsem moc rád, že jsem si tenhle set postavil.

Náměstí společně s Hradem Lvího rytíře.

Úplně nakonec bych chtěl poděkovat těm hrdinům, co tento můj počin dočetli až sem a ještě jednou klukům z Matyho kostek, že mi tuhle příležitost dali,

Tak snad zase někdy příště u nějakého povídání o nějakém tom LEGO setu 🙂

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

10332
Středověké náměstí
💰  Doporučená cena: 5 699 Kč
🧱  3 304 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Michal Horáček

Stavitel, který se LEGU věnuje s krátkou přestávkou od dětství. Jeho specializací jsou hlavně hrady, středověk a v posledních letech i MOCy s temnou tematikou. Kromě LEGA rád společně se svou rodinou cestuje a poznává nová místa.

5 8 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mirek Turček
Mirek Turček
před 6 měsíci

Když jsem poprvé viděl délku recenze, trochu jsem se lekl 😃 Ale po dočtení můžu říct, že stálo za to dočíst ji až do konce. Moc hezky popsané 👍🏼 i když set neplánuju kupovat, mám teď o něm celistvější představu, diky 👍🏼

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama