Víte, co spojuje LEGO a výrobce zavazadel Samsonite? | Matyho kostky
Sbírka pro Matyho na Doniu ❤️

Víte, co spojuje LEGO a výrobce zavazadel Samsonite?

V posledních týdnech jsem při brouzdání internetem několikrát narazil na obchodní název „LEGO by Samsonite“. Napadlo mě, že ne všem čtenářům musí být společná historie těchto dvou světově proslulých značek známá, a tak vznikl tento článek, který vám ji přiblíží.

O vzniku společnosti LEGO a jejím rozvoji toho jistě víte dost, a pokud ne, můžete si důležité milníky projít v sekci Historie LEGO na našem webu. Okolnosti vývoje Samsonite však pro mě byly do doby, než jsem začal vyhledávat informace k tomuto článku, neznámou a představím je i vám. Firma Samsonite je výrobce a prodejce zavazadel s celosvětovou působností. Vznikla 10. března 1910 v americkém Denveru, kde ji založil obchodník Jesse Schwayder pod původním názvem Schwayder Trunk Manufacturing Company. Duchovně založený zakladatel pojmenoval jeden ze svých prvních kufrů po biblickém Samsonovi. V roce 1941 pak začal pro svůj neprodávanější produkt používat obchodní značku Samsonite, která následně roku 1965 dala jméno celé společnosti. Samsonite si dodnes drží pozici jednoho z největších producentů zavazadel na světě a pod mateřskou společnost spadá několik dalších značek.

Kufr Samson, který dal jméno celé společnosti.

Z více než 110 let dlouhé historie značky Samsonite nás nejvíce zajímá jedenáctileté období mezi lety 1961 a 1972. Poválečné období a populační nárůst v USA představoval pro řadu výrobců příležitost k růstu. I Samsonite v této době hledal další oblasti pro svůj rozvoj. O tom, jak obsáhnout silný severoamerický trh přemýšlel i tehdejší ředitel LEGO Group Gotfred Kirk Christiansen. Pro svou firmu hledal licenčního partnera, neboť ze vzdáleného Dánska by pro samotné LEGO bylo uhlídat tak velkou oblast velmi náročné. Když se setkal s Kingem Davidem Schwayderem, synem zakladatele a tehdejším ředitelem Samsonitu, slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě. Gotfred oceňoval hlavně velké zkušenosti obchodního partnera s produkcí plastových výrobků. Jednalo se o stejný postup, jaký zvolil pro britský trh. Tam navázal spolupráci se společností Cortaulds Co.

Samsonite začal nové výrobky nabízet pod označením LEGO (System) by Samsonite od roku 1961 v USA a o rok později v Kanadě. Produkce se v úvodu výroby lišila od té evropské. Samsonite vyráběl pouze základní kostky a specializované dílky dovážel z Dánska. Asi nejzajímavější set z té doby je 725 Town Plan. Čtyři roky po zahájení spolupráce Samsonite otevřel svou druhou továrnu, která se specializovala pouze na stavebnice. Americký partner přivezl do Spojených států staré formy na vstřikování plastu přímo z Billundu a mírně je modifikoval. Proto byly americké kostky v detailech odlišné, ale přesto kompatibilní. Zajímavé je, že stavebnice „by Samsonite“ byly výrazně větší než ty prodávané v Evropě, ale výběr byl naopak mnohem chudší.  Třeba produktový katalog z roku 1967 obsahoval jen 27 stavebnic. V neúspěšnějším období, koncem 60. let, prodal Samsonite LEGO v hodnotě přibližně 8 milionů dolarů ročně. To bylo v porovnání s Evropou velice málo.

Samsonite stál za zajímavým pokusem dostat LEGO do rukou předškolních dětí. V roce 1964 totiž na trh uvedl tzv. Jumbo Brick. Ta měla rozložení 2×4, byla větší než klasická kostka, se kterou navíc nebyla kompatibilní. Do historie se tato snaha sice nijak výrazně nezapsala, ale alespoň Jumbo Brick připravila půdu pro budoucí LEGO Duplo.

Klasická kostka 2x4 a Jumbo Brick.

Právě v tomto období se začaly vztahy obou firem zhoršovat. Za problémy stál nejen obchodní neúspěch stavebnic na trhu, ale také špatně nastavené podmínky propagace. LEGO se muselo dělit o marketingové prostředky se širokou nabídkou produktů Samsonite. Z těchto důvodů se dánský výrobce rozhodl z dohody vycouvat. Samsonite na to zareagoval poněkud nedospělým způsobem – na truc výrazně omezil nabídku setů a na balení ještě více propagoval své vlastní logo. V roce 1972 se veškerá práva vrátila zpět LEGO Group, ale součástí odchodové dohody bylo to, že Samsonite může doprodat skladové zásoby a propagovat značku ještě několik let. LEGO navíc platilo Samsonitu licenční poplatky až do roku 1989. Za dobu trvání partnerství vzniklo celkem 270 stavebnic, mnoho z nich však obsahovalo jen pár dílků nebo doplňků.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama