LEGO jako televizní a seriálová hvězda | Matyho kostky

LEGO jako televizní a seriálová hvězda

Dánská stavebnice je velmi populární po celém světě, není tak divu, že mezi AFOLy nalezneme i mnoho filmových a seriálových tvůrců nebo hvězd stříbrného plátna. Těm se občas podaří LEGO zakomponovat i do audiovizuálních děl. V dnešním příspěvku se podíváme na některé známé seriály a filmy, kde si stavebnice střihla vedlejší roli. Určitě se však nejedná o kompletní výčet, protože ten by byl opravdu dlouhý. Vybral jsem ty příklady děl, které se opravdu proslavily, LEGO se v nich vyskytuje opakovaně, nebo je mám osobně rád. Z jasných důvodu jsem vynechal všechny filmy produkované přímo pod křídly LEGO Group, jako jsou LEGO příběh 1 a 2, nebo LEGO Batman.

LEGO ve filmech

Plastové kostky se objevují v různých filmech již celá desetiletí. Když jsem hledal informace pro tvorbu tohoto článku, zjistil jsem, že nejčastěji mají dvě základní úlohy. Buď na LEGO někdo šlápne, nejčastěji matka, což samozřejmě způsobí ohromnou bolest, nebo si zločinci z kostek staví model místa, které se později pokusí vykrást. Krásným příkladem druhé varianty je akční komedie Mistrovský plán z roku 2011, v hlavní roli s Benem Stillerem, nebo o dva roky mladší mysteriózní krimi Podfukáři.

V méně častých případech se pak ve filmech objevují přímo konkrétní sety. Jako fanoušek Marvelu nemohu nezmínit kasovní trhák Spider-man: Homecoming z roku 2017. Moje vysněná stavebnice 75159 Hvězda smrti se objevila ve scéně, kdy Ned zjistí, že jeho nejlepší kamarád Peter Parker je Spider-man. V šoku pak upustí na zem právě tento set.

Ani fanoušci hororu nepřijdou zkrátka. V moderním zpracování filmu To, podle předlohy Stephena Kinga, se mihne želva z LEGO kostek. Znalec si může povšimnout, že ačkoliv se děj odehrává v roce 1989, některé kostky jsou modernější a v tu dobu ještě neexistovaly.

Na závěr této kapitoly se vrátím znovu k Marvelu, konkrétně k filmovému hitu roku 2015 Ant-Man. Speciální schopností hlavního hrdiny je možnost měnit svou velikost, což může vést k nepříjemným následkům. Film obsahuje scénu, kdy je Ant-Man opravdu maličký jako mravenec a je společně s kostkou 2×4 vyluxován.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

LEGO v seriálech

Na ploše mnoha dílů seriálu je více prostoru pro zakomponování LEGO kostek nebo stavebnic, a proto jsem do této části vybral více zástupců. Začněme u hraných seriálů. V populární sérii Brooklyn Nine-Nine hraje Terry, že je sedmiletý chlapec a následně vzteky rozbije velký dům z kostek. Není bez zajímavosti, že si mnoho fanoušků přeje, aby LEGO vyrobilo oficiální set po vzoru seriálu a setu 21336 The Office, který je už v prodeji. Na platformě LEGO Ideas můžete najít hned několik návrhů.

Osobně mám velmi rád seriál Průměrňákovi, potěšilo mě tedy, že i tam se objevila má oblíbená značka, a to dokonce v několika epizodách. Ve většině případů jsou na obrazovce pouze stavby z různých dílků, v jedné části jsou ale vidět i dva konkrétní sety – Creator 3v1 6912 a 6913. Obří stavba z kostek se ukázala i ve veleoblíbeném seriálu Jak jsem poznal vaši matku. V tomto případě se filmaři opět nevyhnuli chybě a ve scéně, která se má odehrávat roku 1982, jsou vidět mnohem novější kostky.

Seriálem, který se dočkal dokonce svého vlastního LEGO setu je Teorie velkého třesku. Hlavní postava Sheldon Cooper je velkým fanouškem LEGO stavebnic a můžeme ho vidět stavět si hned v několika dílech. Nejprve se setem 10143 Hvězda smrti II a poté 6386 Police Command Base. V jedné z epizod je výhledem z okna vidět, že je ubytován u resortu LEGOLAND California. Seriálu Teorie velkého třesku dějově předchází série Mladý Sheldon, ve které si hlavní hrdina hraje s kostkami už v dětství. Je dobře, že mu tato záliba zůstala až do dospělosti.

Z animovaných seriálu musím zmínit Family Guy a Simpsonovi. V prvním zmíněném se LEGO objevilo jako hračka dětí, ale i jako postava minifigurky kněze, která pronikla z televize až do „reálného“ světa. V jednom díle mají postavy na hlavě study.

Propojení Simpsonových a LEGO kostek je mnohem širší. Na trh byly uvedeny celkem dvě velké stavebnice – 71006 Dům Simpsonových a 71016 Kwik-E-Mart, a také série sběratelských minifigurek. Jedna z klasických úvodních scének pořadu byla celá z kostek, postavy opakovaně chodí nakupovat do LEGO obchodu (v seriálu se stavebnice jmenuje Blocko) a jeden celý díl byl vytvořen počítačovou animací podobně jako film LEGO příběh. Dokonce byl odvysílán ve stejnou dobu, kdy byl uveden právě zmíněný LEGO příběh.

Pokud vás toto téma zaujalo, doporučuji navštívit stránky Bricks in movies, kde naleznete obsáhlý výčet všech děl, kde si LEGO zahrálo, a to včetně obrázku dané scény a krátkého popisu děje.

Vynechal jsem některý z vašich oblíbených filmů nebo seriálů, kde se LEGO objevilo? Napište nám o něm do komentářů.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama