Lamborghini Huracán Tecnica: Až příliš pružný italský býk | Matyho kostky

Lamborghini Huracán Tecnica: Až příliš pružný italský býk

Než se pustím do samotné recenze, chtěl bych vysvětlit svůj vztah ke stavebnicím LEGO Technic. Ačkoliv jsem primárně stavitel a sběratel setů z klasických systémových kostek, Technic má v mém srdci zvláštní místo. Hluboce totiž obdivuji všechny, kteří dokážou převést fungování reálných strojů a jejich součástí do LEGO podoby. Mým jediným Technic setem před touto recenzí byl 42009 Mobilní jeřáb MK II z roku 2013. Když jsem dostal možnost otestovat současné stavebnice, rád jsem tuto nabídku využil, protože mě velmi zajímá, kam se Technic za ty roky posunul. Teď už se ale podíváme na zoubek zelené střele z Itálie.

Úvod

Huracán je druhým nejprodávanějším vozem značky Lamborghini (předhání ho jen SUV Urus). LEGO nám ho servíruje rovnou ve speciální verzi Tecnica, která dle automobilky kombinuje to nejlepší ze sportovních vlastností s nastavením pro každodenní užívání. Mělo by tak jít o ideální vůz pro cesty do práce i za zábavou na trati. Do technických detailů raději zabíhat nebudu, protože jim nerozumím.

Čemu naopak rozumím jsou LEGO dílky. Těch v „Lambu“ najdete celkem 806. Dostanete je v pěkné ztvárněné krabici o rozměrech 38x26x7 cm. Zadní stranu balení zdobí, kromě fotografie modelu, také snímek opravdového vozu s několika nejdůležitějšími parametry. Uvnitř pak najdeme očíslované plastové sáčky s potřebnými díly, návod na stavbu, malý štítek se samolepkami a dvě volně uložené flexibilní tyčky. Oficiálně je stavebnice určena pro starší devíti let, ale troufám si tvrdit, že i zkušenější žák první třídy by si s ní poradil.

Stavba

Manuál je vytištěn na kvalitním papíru a světlém pozadí. Možná je to jen moje preference, ale světlé pozadí mám mnohem raději, zvlášť když stavebnice obsahuje větší množství tmavých dílků, jako v tomto případě. Stavební postup je srozumitelný a nic by vás nemělo překvapit. Narazil jsem pouze na malou chybičku na straně 72, kde jsou dva stavební kroky (5 a 6), se stejným obrázkem. Chvíli jsem pátral, zda něco nepřehlížím, ale opravdu jde o omyl. Dále už je vše v pořádku.

Už v úvodu jsem zmínil, že je moje zkušenost s LEGO Technic poněkud vousatá. Při stavbě jsem narazil na několik dílů, které jsem nikdy předtím neviděl. Zkušenější stavitelé ale určitě překvapeni nebudou. Co ale určitě překvapí, možná spíše zamrzí, je barevná nekonzistentnost. Ta se hodně řešila u setu 42115 Lamborghini Sián FKP 37. Huracán je sice téměř devítinásobně levnější, ale i tak je to problém. Jiný odstín zelené se nejvíce projevuje na dílcích, přes které prochází flexibilní tyčky tvořící rám předního okna a horní linii karoserie. Během procesu stavby je třeba aplikovat 17 samolepek, což není nijak velké číslo. Pokud ale patříte mezi vyložené odpůrce lepení, s klidem můžete většinu vynechat, aniž by to ublížilo výslednému dojmu.

Asi nejzajímavějším funkčním prvkem vozu je motor s 10 pohyblivými válci. Jeho pohyb zajišťuje otáčení jednoho ze zadních kol. Zatáčení lze ovládat ozubeným kolečkem na střeše automobilu. Přední kola se bohužel otáčejí jen ve velmi omezeném úhlu, a to je velká škoda. Značně to omezuje hratelnost. Skrze otevíratelné dveře lze nahlédnout do interiéru. Tady bohužel LEGO šetřilo. Budíky jsou vyvedeny formou samolepky a sedačky tvoří jeden velký polepený kus. Alespoň logo automobilky bylo natištěno na kulatý tile 1×1. Zdobí generický volant. Posledním pohyblivým prvkem vozu je otevíratelná kapota vepředu. Pod ní samozřejmě nenajdeme motor, ten je vzadu, a ani nic jiného. Tato funkce je tak naprosto zbytečná.

Motor V10 během stavby. Vpravo vidíte rozdíly v barevných odstínech dílů.

Výsledek

Postavený model má rozměry 28 cm na délku, 12 cm na šířku a 8 cm do výšky. Díky zelené barevné kombinaci, emblému na kapotě a nápisu Lamborghini na zádi je automobil snadno rozpoznatelný. Bez těchto nápověď by však méně znalý člověk mohl trochu tápat. Boční a zadní pohled napoví, z jiných stran už si tak jistý nejsem. Při náhledu shora se úplně ztrácí typické zúžení směrem k přídi vozu a vyniká téměř obdélníkový tvar.

Když pominu vzhled méně odpovídající realitě, malý úhel zatáčení kol a zbytečné otevírání kapoty, pořád by mohlo jít pro fanoušky vozů Lamborghini, či supersportovních aut obecně, o pěkný model na hraní i výstavku. Jenže pak je tu ještě jeden problém – stavebnice je neuvěřitelně konstrukčně flexibilní. Stačí malá síla a model se vám kroutí a ohýbá pod rukama. Následkem toho se samozřejmě odpojují a odpadávají různé drobnější části. U výstavních modelů bych nechtěnou ohebnost možná přešel, ale v tomto případě jde přeci jen o set určený primárně k hraní.

Současné LEGO Technic je o značný kus dále než to, které jsem znal před mnoha lety. Stále si však zachovává to hlavní – převádí reálná technická řešení do LEGO podoby. Set 42161 Lamborghini Huracán Tecnica patří k tomu levnějšímu, co dánský výrobce v „technicu“ nabízí, a není přecpaný všemožnými funkcemi. I tak byla radost se stavbou prokousávat k výsledku.

Set 42161 Lamborghini Huracán Tecnica obsahuje 806 dílů a bude v prodeji od 1. srpna 2023 za doporučenou cenu 1 329 Kč.

Stavebnici na recenzi nám zdarma poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama