Palác v Agrabahu: Konkurence pro Architecture? | Matyho kostky

Palác v Agrabahu: Konkurence pro Architecture?

LEGO nás někdy překvapí a na recenzi pošle set, který tak úplně nečekáme. Jedním takovým byl 40613 Palác v Agrabahu. Přišel sice v klasické krabici s designem Disney setů, na ní však chyběl název a další běžné údaje. Protože nejsem úplný znalec klasických pohádek, čekalo mě pátrání po tom, co mám vlastně před sebou. Malou nápovědu poskytl alespoň létající koberec na obrázku. Když už jsem tuhle záhadu rozluštil, pojďme se podívat, jak se mi stavebnice, navazující na zmenšené verze dalších pohádkových budov (40478 Malý zámek Disney, 40521 Mini strašidelný dům Disney), líbila.  

Úvod

Palác v Agrabahu je fiktivní sídlo sultána z příběhů o Aladinovi volně inspirované známým Taj Mahalem v Indii. Právě na tomto místě žije v pohádkách se sultánem i jeho dcera, princezna Jasmína. Zajímavostí je, že palác má být originálně krémový a zlatý. LEGO se však rozhodlo pro bílo zlatou kombinaci. Abyste si mohli jeho model postavit, budete potřebovat 506 kostek uložených v krabici o rozměrech 26 x 19 x 9 centimetrů. Dílky jsou rozděleny do 5 očíslovaných pytlíků, ten jediný bez označení obsahuje jen základové platy. V balení samozřejmě nechybí ani návod. 

Grafika obalu je jednoduchá a drží se stylu ostatních Disney setů letošního roku. Na přední straně najdete jen celkový obrázek modelu. Na té opačné je zdůrazněno několik detailů a v malém okénku snímek pohádkové předlohy. Přijde mi zvláštní, že LEGO z českého překladu názvu vypustilo slovo „mini“, které u setů uvedených v prvním odstavci dávalo jasně najevo, co můžeme v balení očekávat.

Stavba

Stavba začíná logicky odspodu a v tomto případě jdou první na řadu celkové základy a hned po nich obvodová zeď areálu. Její jediné přerušení tvoří brána na přední straně, kterou sultán sestupoval, aby promluvil k lidu. Jak model roste, postupně se objevují první budovy a věže. Okolo nich vzniká zahrada a fontána. Možná je to jen mými nešikovnými prsty, ale se zelení jsem se trochu pral. Očekával bych, že se na ni dostane o něco dříve. Protože jsou stromy hodně blízko zdí, špatně se mi usazovaly.  

Schody sestupující ke vstupní bráně jsou vytvořeny zajímavou technikou vrstvení dílů 1×2 s profilem ve tvaru písmene L. Z nepochopitelného důvodu ale nevedou až dolů, ale jakoby končí na střeše brány. S tím souvisí i zajímavá perspektiva, kterou se autoři setu snažili ošálit náš zrak. Brána je totiž od vrat do paláce podle předlohy velmi vzdálena, což však nebylo v tomto měřítku možné znázornit. A tak jsou vrata a vlastně vše v jejich okolí až nepřirozeně velké. Všechny jistě potěší, že grafiku věže tvoří potisk a ne samolepka. 

Na první pohled by se mohlo zdát, že stavět dokola věže a věžičky by mohla být nuda. Ve skutečnosti ale nejsou žádné dvě stejné. I přes podobné stavební postupy, se od sebe ve finále alespoň v detailech liší. Doslova mě irituje mostní spojení mezi dvěma věžemi v pozadí. Lávka totiž nevede až na druhou stranu, ale končí v prostoru. Pohled na model ze přední strany jasně ukazuje na bohatost palácové architektury. To samé se bohužel nedá říci o pohledu na stranu zadní, kterou hodnotím jako ošizenou. Stavba nemá žádný interiér. Výsledný model měří přes 15 cm na výšku, 14 cm na šířku a 16 cm do hloubky. 

Kromě sultánova paláce si postavíte ještě létající koberec, který lze zaparkovat u hlavní věže. Na něm se veze džinova lampa.

Závěr

Možná vás trochu zarazil nadpis tohoto článku, který si klade otázku, zda by se tento set nemusel stydět v konkurenci stavebnic řady Architecture. Dle mého názoru by mezi ně po drobných úpravách bez problému zapadl. Největší překážku tvoří pokřivená perspektiva, kterou by si architektonický set dovolit nemohl. Co se stavebních technik a detailů týká, si ale nezadá minimálně se staršími Architecture stavebnicemi. Anglický název stavebnice zní „Mini Disney Palace of Agrabah“. Z tohoto označení mám tak trochu dojem, že bychom se v budoucnu mohli dočkat i neminiaturizované verze paláce. 

Palác v Agrabahu je docela slušnou zásobárnou zlatých dílů. Zvlášť různých disků a kopečků zmrzliny. Je trochu škoda, že výrobce nepřibalil alespoň jednu minifigurku, jako tomu bylo u podobných mini stavebnic v minulosti. Takový sultán, nebo dokonce samotný Aladin, by setu vyloženě slušel. Fakt, že figurka v balení absentuje, připisuji tlaku na nižší cenu. I bez ní a s připomínkami, které k výrobku mám, se pořád jedná o pěkný model, který nejspíš primárně osloví hlavně fanoušky příběhů o pouličním zlodějíčkovi Aladinovi.

Set 40613 Palác v Agrabahu obsahuje 506 kostek a bude v prodeji od 1. října 2023 za doporučenou cenu 999 Kč. 

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama