Invisible Hand: Na dvě půlky | Matyho kostky

Invisible Hand: Na dvě půlky

Hvězdné války mám rád. Líbí se mi jejich atmosféra, baví mě sledovat osudy hrdinů a taky přehršel různých vesmírných lodí a další techniky. To ale neznamená, že znám jméno každé postavy, natož plavidla. Moje mizerná paměť nedokáže udržet ani děj jednotlivých filmů. A proto když jsem zahlédl název stavebnice 75377 Invisible Hand, hned jsem si nemohl vzpomenout, o co vlastně jde. Teď už to vím, takže se můžeme na „Neviditelnou ruku“ podívat v detailu.

Invisible Hand je obrovská válečná loď vyrobená společností Free Dac Volunteers Engineering Corps a Pammant Docks jako první svého druhu. Jejím nejznámějším kapitánem byl zcela jistě generál Grevious, který s ní zaútočil na Corusant s cílem zajmout kancléře Palpatina. Během tohoto pokusu bylo plavidlo zničeno, ale k tomu se ještě dostaneme. Rozměry „reálné předlohy“ jsou 1 088 metrů na délku, 347 metrů do výšky a 198 metrů na šířku. Na palubu se mělo vejít až 600 členů posádky, 1,5 milionu (!) bojových droidů a 400 kusů další vojenské techniky.

Invisible hand je, co se počtu kostek týká, nejmenší z letošní trojice (další jsou Millenium Falcon a Tantive IV) LEGO Star Wars lodí k 25. výročí založení této produktové řady. Všech 557 dílů naleznete v 5 plastových sáčcích uvnitř balení. Tam je doplňuje návod a štítek se samolepkami, který jsem v krabici našel dvakrát. I mistr tesař se někdy utne.

Začátek manuálu už tradičně okupují informace o předloze modelu, ilustrace a slova kreativního ředitele LEGO Star Wars Jense K. Frederiksena. Stavba začíná od zadní části, kterou téměř kompletně zabírá hangár. Hned po pár stranách návodu narazíte na droida R2-D2, ten svým hologramem prokládá stavební proces různými zajímavostmi. Protože je model relativně malý, všechny detaily uvnitř, například lodě Anakina Skywalkera Obi-Wan Kenobiho, jsou v mikroměřítku a bez R2 byste je mohli snadno přehlédnout. Jejich lodě typu Eta-2 Actis tvoří je jediný kulatý plate 1×1. Jádro této části je z většiny tvaru kvádru. Díky SNOT kostkám jsou na jeho boky umístěny oblejší panely. Transparentní díly s modrým nádechem umístěné na obou stranách plavidla umožňují průhled do hangáru. Z profilu lodi vyčnívá pouze kapitánský můstek.

Přední polovina Invisible Hand je méně stavebně zajímavá. Skládá se z velkého množství drobných dílků, které nakonec dají dohromady detaily na povrchu. Na tomto místě přijdou na řadu samolepky, kterých naštěstí není mnoho, pouze 4.  Až v úplné špičce se nachází zajímavá technika využívající množství tzv. headlight kostek. Autorům stavebnice se podařilo pěkně zachytit kónický tvar právě i díky nim.

Obě části plavidla lze spojit pomocí klipů. Vše je vyřešeno tak, že uprostřed nevzniká žádná mezera. Spojení je velice pevné, rozhodně se nemusíte bát chytit model za její střed. Právě tento detail nás vrací k předchozí zmínce o destrukci Invisible Hand. Díky možnosti ji rozdělit na poloviny si můžete přehrát scénu z filmu Pomsta Sithů, během které se loď při průchodu atmosférou planety Corusant rozlomila. To je za mě naprosto parádní detail.

Finále stavby představuje stojánek ve stejném stylu, jaký má zbytek, již zmíněných, letošních Star Wars lodí. Model je na něm pevně usazen a nabídne i místo pro plaketu s názvem plavidla a kostku upomínající na 25. výročí řady LEGO Star Wars.

Model vesmírné lodě měří přes 30 cm na délku, 9 cm na šířku a 17 cm na výšku.

I přes svou menší velikost je Invisible Hand plná povedených detailů. Návrhářům se úspěšně podařilo zachytit tvar lodi a její nejdůležitější části. Líbí se mi, že nejde o další z mnoha šedivých krabic, ale povrch zdobí barevné plochy. Třešničkou na dortu je možnost zlomit plavidlo na dvě půlky a připomenout si legendární scénu z Epizody III. Invisible Hand se povedla a vedle ostatních lodí z tzv. Starship Collection vypadá skvěle.

75377
Invisible Hand
💰  Doporučená cena: 1 299 Kč
🧱  557 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 3. 2024

0 %

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama