V posledním článku série Mistr stavitel, jsem vám představil LEGO designérku a porotkyni americké verze show LEGO Masters Amy Corbett. Jak jsem slíbil, v dnešním pokračování se podíváme na jejího televizního kolegu, a hlavně velmi nadaného stavitele a návrháře, Jamieho Berarda.
Jamie se narodil 14. října 1975 v americkém Bostonu. O jeho dětství ani rodinném zázemí nemáme žádné informace, víme však, že od mala snil o kariéře LEGO návrháře a jeho sen se nakonec stal skutečností. V jeho cestě ho velmi podporovala celá rodina. Vystudoval umění na Marrimack College ve svém rodném městě. Jamieho cesta z USA do Dánska začala před více než 17 lety, kdy se náhodně setkal v obchodě s jedním z členů skupiny LEGO fanoušků New England LEGO User Group (NELUG), ke které se ihned přidal. Nedlouho poté na výstavě modelů z LEGO kostek potkal profesionálního návrháře setů a na základě jejich společného rozhovoru se rozhodl ucházet se o místo v LEGO Group. Získat práci snů se mu podařilo a stal se tak jedním z prvních, ne-li vůbec prvním, AFOLem mezi návrháři.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Stejně jako v případě Jamieho kolegyně Amy Corbett, ani k němu se mi nepodařilo dohledat obrázky staveb vytvořených před nástupem do LEGO Group. Ty nám však bohatě vynahradí 39 setů, na kterých se, již v rámci svého zaměstnání, podílel v řadách Creator, Creator Expert a Icons. Mezi ty nejznámější můžeme zařadit některé modulární budovy z let 2007 až 2017, sety s tématikou zábavního parku nebo zimní vesničky. O modulárních domech se rozpovídal v zajímavém rozhovoru pro web Brick Architect. Osobně bych z jeho práce vypíchl stavebnici vlaku 10194 Emerald Night, 10214 Tower Bridge, nebo můj vysněný raketoplán 10231 Shuttle Expedition. Všechny sety s Jamieho rukopisem, včetně jejich aktuální hodnoty, najdete v přehledném seznamu na BrickEconomy.
Kromě své práce za návrhářským stolem se Jamie proslavil také prezentací na Brickconu v roce 2006. V té se zaměřoval na legální a ilegální techniky při stavbě z kostek, a tak trochu dloubnul i do svého budoucího zaměstnavatele, když poukázal na to, že samotné LEGO někdy nedovolené způsoby používá. Konkrétně zmínil malý propagační set z německého LEGOLANDu znázorňující vůz Audi TT z roku 2002, na němž došlo k nedovolenému použití pinu a jeho následnému trvalému poškození. Říká se, že na základě této prezentace LEGO Group upravila své postupy a každá nová stavebnice prochází několika koly kontrol, která by měla podobné přešlapy včas odhalit.
Stejně jako Amy Corbett nebo Čech Milan Reindl, je i Jamie Berard krásným příkladem toho, že když si za svými sny jdete a k tomu se přidá i trocha štěstí, mohou se dít opravdu velké věci.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.