Závodní vozy všude kam se podíváš | Matyho kostky

Závodní vozy všude kam se podíváš

První březnový den se letos ponese na vlně oslav 25 let LEGO Star Wars a, jak se zdá dle poslední tiskové zprávy, budeme i závodit. LEGO si připravilo hned 7 novinek napříč několika produktovými řadami. A protože mě primárně zajímají hlavně novinky pro dospělé stavitele, budu se v následujícím textu věnovat hlavně jim. Avšak nemusíte mít strach, neochudím vás ani o dětské sety. Všechny novinky budou dostupné právě od 1. března 2024.

10330 McLaren MP4/4 & Ayrton Senna

Série Icons se již za pár týdnů rozšíří o legendární vůz Formule 1 z roku 1988. Podle informací a fotografií, které máme aktuálně k dispozici, bude mít model spoustu přesných detailů a také realistické funkce. Mezi nimi nebude chybět funkční řízení, odpružení, nastavitelné zadní křídlo, hladké pneumatiky, zrcátka, převodovka, a hlavně přeplňovaný šestiválec. Závodní vůz bude možné vystavit na dodávaném stojánku, který je doplněn plaketou s technickými detaily. Líbí se mi, že je podstavec převážně šedý a formule na něm, díky svým barvám, hezky vyniká. Vůz je ozdoben dobovými logy sponzorů. Z fotografií se zdá, že se dočkáme kombinace potisku a samolepek. Seberychlejší stroj není nic bez svého řidiče, a tak v balení najdeme minifigurku úspěšného pilota Ayrtona Senny. K němu náleží malá tribuna, plaketa s citátem a fotografií, vítězný pohár a samozřejmě helma. Celý model se skládá z 693 dílů. Formule měří na 32 cm na délku, 17 cm na šířku a 12 cm do výšky. Cenu výrobce nastavil na 1 949 Kč.

42171 Mercedes-AMG F1 W14 E Performance

Druhým novým setem pro dospěláky je, už podle názvu, závodní vůz pro šampionát Formule 1 týmu Mercedes-AMG Petronas. Tahle raketa na kolech byla využívána v sezóně 2023. Novinka patří do série Technic a oproti reálnému stroji je v měřítku 1:8. Z toho vyplývá úctyhodná délka 63 cm a šířka 26 cm. K sestavení bude třeba 1 642 dílů. Ani v tomto případě nás návrháři neochudí o funkční prvky a realistické detaily karoserie. Chybět nebude motor V6 s pohyblivými válci, pohyblivé přítlačné křídlo, nezávislé zavěšení kol, funkční řízení a tzv. slick pneumatiky. Fotografie ukazují, že se autorům podařilo zachytit divoké tvary karoserie. Model působí značně agresivně. Dramatičnosti přidává i černá barva s kontrastními logy týmových sponzorů. Ta jsou tvořena samolepkami. Ačkoliv nejsem velkým fandou tohoto typu motorsportu, musím uznat, že tahle formule vypadá výborně. Set 42171 vás vyjde na 5 499 Kč.

42165 Mercedes-AMG F1 W14 E Performance Pull-Back

Samostatnou zmínku si zaslouží jestě menší Technic novinka. Jde vlastně o totožný vůz, který jsem popsal výše, jediným rozdílem je určení stavitelům starším 7 let a hlavně velikost. Na dokončení tohoto závoďáku vám bude stačit 240 dílů a spokojit se budete muset s délkou 24 cm. Formule vypadá stejně dobře, jako její větší sourozenec, ale postrádá funkční prvky. Naopak ale nabízí natahovací pohon, což děti ocení rozhodně vice než třeba odpružení. Novinka byla naceněna na 629 Kč.

76919 2023 McLaren Formula 1 Race Car

Co by to bylo za oslavu rychlosti, kdyby si LEGO nepřipravilo novinky v řadě Speed Champions. Set 76919 představuje další vůz Formule 1 z roku 2023. Tentokrát se však podíváme do stáje McLaren. Vůz vypadá velmi podařeně a v rámci své produktové řady určitě neudělá ostudu. Obzvlášť ocenit musím potisknuté pneumatiky a disky kol. Ostatní loga tvoří samolepky. Samozřejmostí je minifigurka řidiče. Samotné LEGO tvrdí, že tato stavebnice doprovází loňský set 42141 Závodní auto McLaren Formule 1. Své si tak v portfoliu najdou dospělí i jejich potomci.  Na délku měří sympatických 19 cm a k sestavení vám bude stačit 245 kostek. Novinka vás vyjde na 629 Kč.

Která z novinek vás zaujala nejvíce? Dejte vědět v komentářích.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama