Všichni pirrráti pozor! LEGO odhalilo nový retro set | Matyho kostky

Všichni pirrráti pozor! LEGO odhalilo nový retro set

LEGO dnes zahrálo na nostalgickou notu, když odhalilo nový set série Icons 10320 Pevnost Eldorado. Novinka je vzpomínkou na stejnojmennou stavebnici s číslem 6276 z roku 1989 a zajisté potěší všechny fanoušky volající po návratu pirátské řady. Do boje jsou tak znovu povoláni nejen piráti (správně bychom je měli nazývat bukanýry), ale i vojáci v modrých uniformách.

Oproti své předloze nová stavebnice výrazně povyrostla. Počet dílků je nyní přibližně pětinásobně větší – 506 vs 2 509. Finální rozměry aktuální verze v rozevřeném stavu činí přes 27 cm na výšku, 70 cm na šířku a 24 cm do hloubky. A když říkám „rozevřeném“ stavu, logicky existuje i stav zavřený. Celá stavba je totiž modulární a jednotlivé části lze volitelně rozmisťovat. Můžete tak vytvořit kompaktní pevnost, nebo budovy roztáhnout po pobřeží.

Součástí balení je celkem 8 minifigurek (9 pokud počítáme i kostlivce). Vojenskou posádku tvoří 6 členů, piráti mají jen dva zástupce. Faunu tvoří papoušek, krab a opice. Přesila obývající pevnost má k dispozici vše potřebné. Nechybí místnost pro admirála, vězení, tajné zkratky ani místnost pro zásoby. Ty lze vykládat z připlouvajících lodí pomocí funkčního jeřábu. Žádné opevnění se samozřejmě nemůže obejít bez kanónu, zde máme hned tři. Vojáci mají k dispozici relativně malou, ale pěkně vyvedenou loď s látkovými plachtami. Proti stavebnici z roku 1989 si významně polepšili. Vybavení pirátů je o mnoho skromnější, spokojit se musí jen s loďkou a pádly. To jim však nezabrání v pokusu přisvojit s alespoň kousek zásob modrokabátníků.

Předloha novinkového setu - 6276 Eldorado Fortress.

Celá stavebnice se drží originální předlohy, ale vylepšuje ji podle moderních standardů. Základnu pevnosti už netvoří jeden velký kus plastu, nýbrž je celá poctivě vystavená z kostek. To umožnilo vytvoření jemnějších detailů skal a pobřeží. Zvláště se mi líbí, že návrháři zachovali hlavní přístupovou cestu z kamenů. Tentokrát už jsou z opravdových dílků místo potisku. Zůstalo také ikonické barevné schéma.

Pevnost Eldorado je jasným důkazem toho, že LEGO poslouchá své (dospělé) fanoušky a snaží se jim nabídnout to, co dobře znají a mají rádi. Vůbec bych se nedivil, kdyby po případném úspěchu této stavebnice, výrobce celou řadu určitým způsobem restartoval. I v případě, že by tato situace nenastala, novinka si jistě najde své místo například vedle dalšího vzpomínkového setu 10305 Hrad lvího rytíře.

Set 10320 Pevnost Eldorado obsahuje 2 509 kostek a bude v prodeji od 7. července 2023 za doporučenou cenu 5 499 Kč.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jedna odpověď

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama