Prehistorie i budoucnost: LEGO Přírodovědné muzeum právě otevřelo | Matyho kostky

Prehistorie i budoucnost: LEGO Přírodovědné muzeum právě otevřelo

Pokud z kostek LEGO stavíte hlavně města, pak je jistě vaším nejoblíbenějším obdobím roku (stejně jako mým 🙂 ) jeho konec. Už tradičně se totiž dozvídáme podobu nového modulárního domu, kterým je letos set 10326 Přírodovědné muzeum.

Už na první pohled vás budova zaujme svou velikostí, je to totiž teprve podruhé v historii, co se modulární dům rozprostírá na ploše 32×48 studů namísto obvyklých 32×32. Poprvé se tak stalo v roce 2017, kdy byl u příležitosti desátého výročí vzniku série vydán set 10255 Shromáždění na náměstí. Oproti němu má muzeum o pouhých 12 dílků více (celkem 4 014), což z něj činí tu největší ze všech devatenácti doposud vydaných budov. Tomu odpovídá také cena, která je stejná jako u již zmíněného výročního modelu, tedy 7 599 Kč.

Muzeum po boku předchozích dvou modularů – Jazzového klubu a Butikového hotelu.

Exteriér budovy se drží ustáleného vzorce, kdy se rok co rok střídají budovy inspirované buď evropskou nebo severoamerickou architekturou. Zatímco tedy loňský Jazzový klub byl esencí architektury jižanských měst USA, letošní novinka připomíná spíše muzejní instituce evropských metropolí. Podoba setu bohužel unikla na internet den před oficiálním odhalením a tak jsem si již mohl přečíst některé reakce, které budovu označují za „mdlou“ nebo „nevýraznou“ a „nudnou“. To mi upřímně nevadí, podle mě ne všechny budovy ve městě musí mít pompézní prvky a secesní pozlátka, ostatně asi i v každém českém městě se najde alespoň jeden strohý funkcionalistický dům, který i přes svou jednoduchost dokonale zapadá mezi své podstatně starší sousedy.

Foodtruck na obrázku není součástí setu, že by se tam při focení zapomnělo GWP (dárek k nákupu na LEGO.cz), které jej bude doprovázet?

Už z prvních fotek je zřejmé, že si designér Chris McVeigh užil prostorovou volnost, kterou mu větší rozměr nabídl. Hned za vchodovými dveřmi tak najdeme velkorysou vstupní halu s recepcí a prodejnou vstupenek. V pravém křídle se nachází výstava „Go Back in Time“, na kterou upozorňuje povedený banner na fasádě budovy a jejímž highlightem je obrovská kostra Brachiosaura tyčící se přes obě patra budovy. Schody v levém křídle budovy vás zavedou z minulosti do budoucnosti – expozice „Explore the Future“ se věnuje objevování Vesmíru a jejím hlavním lákadlem je povedený model Sluneční soustavy. No a na půdě má svou kancelář kurátor muzea, který v ní prý aktuálně sepisuje své paměti. 😀

Set 10326 Přírodovědné muzeum obsahuje 4 014 kostek za 7 599 Kč. Dostupný je na předobjednávku od 30. října a na pulty obchodů dorazí 1. prosince 2023 (ano, o měsíc dříve než jsme zvyklí!)

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama