Křižník Blacktron přilétá jako lednový dárek k nákupu | Matyho kostky

Křižník Blacktron přilétá jako lednový dárek k nákupu

Pokud mezi 1. a 14. lednem 2023 (nebo do vyčerpání zásob) nakoupíte se svým VIP účtem v LEGO e-shopu, nebo v oficiálních prodejnách, alespoň za 4 999 Kč, k nákupu obdržíte dárek v podobě setu 40580 Křižník Blacktron.

LEGO Group se stále veze na vlnách oslav 90 let od založení značky, a proto nám opět připravilo nostalgický návrat do poměrně nedávné minulosti. Tento set v detailně vyvedené retro krabici je totiž poctou řadě produktů Blacktron, které LEGO vyrábělo v letech 1987-1988. Blacktron byla jedna z mnoha vesmírných frakcí LEGO vesmíru 80. a 90. let. Celkem v této „podsérii“ vzniklo pouhých 6 stavebnic (později vyšly i další stavebnice, ty ale byly označovány jako Blacktron II)

Křižník Blacktron svou koncepcí navazuje na set 6894 Invader, ale jeho návrháři jej patřičně zmodernizovali za využití nových dílků a stavebních technik. Asi nejviditelnější změnou je použití velkého krytu kokpitu v průhledné žluté barvě a možnost roztáhnout letky stroje. Na rozdíl od svého předchůdce je novinka modulární. To znamená, že vesmírné plavidlo lze rozdělit na několik částí, čímž vznikne malá základna, a i přesto je zachována možnost posadit minifigurku do létajícího stroje. V případě vyjmutí pouze střední protáhlé části získá loď mnohem dynamičtější tvary a já si živě představuju, jak s ní vesmírem naháním další z retro vzpomínkových setů 10497 Průzkumný raketoplán.

Minifigurka se dočkala vylepšení v podobě potisku na zádech. Nechybí ani legendární robot. Postava astronauta se do kabiny vejde i se svým dýchacím přístrojem, další místo pro nezbytné vybavení je pak v zadní části lodi, kde se nachází nákladní prostor.

Když přihlédnu k tomu, že je křižník „pouhým“ dárkem k nákupu, musím ocenit jeho 356 kostek a rozměry 29 centimetrů na délku, 23 centimetrů do šířky (s roztaženými křídly) a 5 centimetrů výšky. I přesto, že jsem žádnou stavebnici z tohoto tématu nikdy nevlastnil, vždy se mi líbila estetika založená na kontrastu černé a žluté barvy. Stejná barevná kombinace mě zaujala i u série ResQ, z níž jsem některé sety měl. Jediné, co bych novince mohl vytknout, jsou samolepky, kterých je celkem 8. Na kostkách bych samozřejmě raději viděl potisk. To je ale jen malá vada na kráse jinak povedeného setu.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama