Jestliže lze nějaké z mnoha LEGO minifigurek označit za ikonické, zcela jistě nebude ve výčtu chybět postava kapitána Rudovouse. Právě s ním zahajuji sérii článků, ve kterých představím vybrané figurky, konkrétně jejich příběh a historický vývoj. Myslím, že pro první příspěvek jsem si mohl jen těžko vybrat vhodnější objekt zájmu.
Kdo je Kapitán Rudovous
Zarytým fanouškům není třeba tuhle legendu mezi minifigurkami detailně představovat, ale pro méně znalé čtenáře to raději udělám. Kapitán Rudovous (v originále Captain Redbeard) je hlavní postavou produktové řady „Piráti“, která přišla na trh v roce 1989. Ve Spojeném království a některých částech Evropy je znám spíše pod svým křestním jménem Roger. A třeba v Nizozemí se uvedl jako Knot (Uzel). Je mazaný, krvežíznivý a nemá strach z žádného boje. Po mořích se se svou posádkou plaví na lodi jménem Black Seas Barracuda (Černomořská barakuda). Přesto, že většinu času tráví na moři, má i několik skrýší na pevnině. Tou nejznámější je Forbidden Island (Zakázaný ostrov), který můžete znát ze stejnojmenné stavebnice.
Životním posláním kapitána Rudovouse je hledání pokladů. Během něj se nebojí pustit do křížku s domorodci řady Islanders ani vojáky císařské gardy pod vedením guvernéra Broadsida. I přes svou drsnou povahu, udržuje kapitán i přátelské vztahy. Na palubě je mu oporou mladý loďmistr Will a na všech cestách ho doprovází také papoušek Popsy. Traduje se, že Rudovous zplodil tři potomky – dcery Dagger (Dýka) a Argentu a syna jménem Pete No Beard (v překladu nejspíše Péťa Bezvous). Údajnou manželkou mu měla být lady Anne Anchor (přeložit bychom mohli jako Anča Kotvová).
Dodnes se vlastně neví, jak skončil kapitánův příběh, a proto o něm stále píšu v přítomném čase. Někteří tvrdí, že byl zajat a hnije ve vězení, jiní jsou zase přesvědčeni, že pověsil kariéru piráta na hřebík a se svou lodí odplul do západu slunce na zasloužený odpočinek. Ať už je to jakkoliv, jeho příběh žije dál a mezi staviteli je i nadále velice oblíben.
Kdo stál inspirací pro vzhled kapitána Rudovouse je dodnes otázkou vášnivých debat. Nejčastěji se však zmiňuje stejnojmenný belgický komiks z roku 1959. LEGO figurka s komiksovou postavou sdílí hned několik společných prvků – opasek a pás přes hrudník, styl kabátce, zrzavé ochlupení tváře a samozřejmě pásku přes oko. Mimochodem věděli jste, že páska ve většina případů nezakrývala otvor po ztrátě oka, ale sloužila k tomu, aby měl kapitán vždy jedno oko přizpůsobené tmě v podpalubí a mohl tak rychle přecházet ze slunce do šera? Teorii o inspiraci v komiksu podporuje i alternativní obal LEGO katalogu z roku 1996. Na něm je zobrazen člověk oblečený v pirátské uniformě. Zajímavé je, že právě ošacení odkazuje spíše na kresleného hrdinu než na LEGO Rudovouse. Osobně bych se vůbec nedivil, kdyby byl kapitán složen z archetypálních znaků pirátů a směsky různých postav z historie.
Nenechte se zmást, v angličtině je občas kapitánovo jméno psáno s mezerou (Red Beard) a někdy zase bez ní.
Vývoj minifigurky
Na začátku první části tohoto článku jsem uvedl, že pirátská řada produktů poprvé přišla na trh roku 1989, a to je známý fakt. Jenže kapitán Rudovous si svou premiéru odbyl už o dva roky dříve a to během tzv. LEGO World Show 8. Světové show byly putovní výstavy velkých modelů z LEGO kostek sloužící k propagaci stavebnice. Od roku 1981 je pořádal přímo dánský výrobce a procestoval s nimi celý svět. Kromě úvodních ročníků měla každá z výstav své vlastní téma a v roce 1987 došlo na “Lodě a moře”. U příležitosti výstavy vzniklo video, ve kterém se vůbec poprvé objevil kapitán Rudovous. Samotný záznam propagačního videa se mi nepodařilo dohledat, ale našel jsem ho jako součást moc pěkně udělané neautorizované Rudovousovy biografie. Jde hned o první záběry na videu níže.
První oficiální minifigurky se tedy pirát dočkal v onom revolučním roce 1989 a jde o její nejpoužívanější verzi. Objevila se v celkem 14 stavebnicích. Kapitán si na svou premiéru oblékl nárameníky a klobouk se symbolem zkřížených hnát. Byla to úplně první minifigurka využívající hák místo ruky a dřevěnou nohu. Ve světlech reflektorů se znovu objevil až v roce 2001, a to doslova. Figurka byla součástí jediného setu 1411 Pirates Treasure Hunt, který patřil do série Studios. Tedy stavebnic z filmového prostředí. V druhé verzi přišel o nárameníky i potisk klobouku. Nejaktuálnější podobu získal v roce 2020, kdy se vrátil symbol na pokrývce hlavy, nárameníky dostaly zlatou barvu a potisk kabátu i obličeje byl aktualizován. Moderní Rudovous byl obsažen opět jen v jedné stavebnici, a to 21322 Zátoka pirátů z lodě Barakuda.
S LEGO Group je to někdy trochu složité, protože se jmény svých postav zachází poněkud neopatrně. Například stavebnice 70413 The Brick Bounty z roku 2015 zcela očividně obsahuje postavu kapitána Rudovouse, ovšem podle výrobce jde jen o „pirátského kapitána“. Podobný scénář se opakuje vícekrát, takže jsou statistiky výskytu postavy v stech poněkud zkreslené.
Verze minifigurky Kapitána Rudovouse od nejstarší po nejnovější (1989, 2001, 2020) a „pirátský kapitán“ z roku 2015.
Možná si teď říkáte, že variant minifigurek kapitána Rudovouse bylo mnohem víc. Jenže nebylo. V LEGO univerzu totiž existují ještě dvě velice podobné postavy, z nichž jedna není Rudovousem určitě a druhou lze považovat za jeho alternativní já. V prvním případě jde o kapitána IronHooka (Železný hák). Tento pirát byl kdysi členem Rudovousovy posádky, ale v roce 1992, se vzbouřil a založil vlastní pirátskou frakci. Od Rudovouse se liší jen svým torzem – místo kabátce obléká roztrhané tílko. Mnohem podobnější originálu je kapitán Brickbeard (překládám jako Kostkovous), tedy Rudovousův spin-off z roku 2009. V podstatě jde povahově o totožné osoby, ale ve smyšleném LEGO světě je Brickbeard méně známým pirátem a nejde o tutéž postavu. Minifigurka má dvě verze. Ta starší z úvodního roku má na klobouku typický pirátský potisk, o rok mladší varianta o něj přišla.
Na tomto místě je třeba zmínit ještě 2 pirátské stavebnice z roku 2004 určené pro věkovou skupinu 4+. Jako postava v nich, ve své junior verzi, nemohl chybět kapitán Rudovous. Zajímavé je, že v této variantě ještě více připomíná komiksového Rudovouse, o němž jsem psal v první kapitole. Oblečen je totiž v červené uniformě místo černé. Nejsem si zcela jist, zda jsou piráti tím nejvhodnějším vzorem pro takto malé děti a za mě je dobře, že rok 2004 byl pro podtéma i tím posledním.
Kde všude se Rudovous objevil
Celkově se oficiálně kapitán Rudovous ve své minifigurkové podobě objevil v 16 stavebnicích. To však nejsou jeho jediné stopy v LEGO světě. I když v tomto případě není jeho jméno vysloveně zmíněno, Rudovous se stal červeným králem v šachovém setu 40158 Pirates Chess Set i počítačové hře na stejné téma. Jako hratelná postava byl hned v několika videohrách (mj. LEGO Racers, LEGO Island 2, Soccer Mania či Legoland) a dokonce má i malou roličku v trháku LEGO Movie. Své místo našel i v komiksu. Povedený byl třeba bundle obrázkového příběhu se dvěma figurkami.
Na úplný závěr jsem si schoval naprosto úchvatný set 40504 Pocta minifigurce. Exkluzivně ho lze koupit pouze v LEGO House v dánském Billundu a já mám to štěstí, že jsem ho mohl přidat do své sbírky, dokonce s podpisem jednoho ze spoluautorů konceptu Stuarta Harrise. Set vzdává hold genialitě minifigurky a upomíná na jednu z nejikoničtějších postav. Skvělé spojení.
Máte svou oblíbenou minifigurku a chcete znát její příběh? Napište mi její jméno do komentářů.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Vlastimil Novák
Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.
Udělejte prosím příspěvek o the Bobovi a.k.a klasické minifigurce jako že setu zvětšená lego minifigurka
Johnny Thunder a jeho společníci 🙂