Další italský retro stroj – LEGO Vespa 125 | Matyho kostky

Další italský retro stroj – LEGO Vespa 125

Sérii velkých modelů krásných historických aut a motorek jsem poprvé začal více vnímat v roce 2019, kdy byl vydán úžasný Ford Mustang a já skrze něj postupně začal zjišťovat, že zdaleka není jediný a že už jsem si během svých temných let nechal ujít nemalou řádku krásných vozů – namátkou třeba Volkswagen T1, MINI Cooper, Ferrari F40 nebo londýnský autobus. Od té doby řadu bedlivě sleduji a ačkoli se mi líbí skoro všechny modely, jsem nucen si vybírat, vždyť jen loni byly představeny hned čtyři nová auta – Porsche 911, Pickup, Volkswagen T2 a Fiat 500 v modré barvě. A právě k posledně jmenovanému (i k jeho žlutému dvojčeti) krásně ladí dnešní novinka – Vespa 125 z 60. let.

Už tradičně je model plný detailů, řídítka jsou tak plně funkční stejně jako stojánek, v zadním nosiči se veze pugét květin a když odejmete pravý kryt části karoserie pod sedačkou, můžete si prohlédnout propracovaný motor stroje. Oproti svým předchůdcům přichází Vespa pouze s jednou variantou SPZ, na které najdete označení Říma a číselnou kombinaci „230446”. Ostřílení sběratelé už jistě tuší, že se nejedná o náhodná čísla, nýbrž mají skrytý smysl. Tentokrát se jedná o datum 23. dubna 1946, kdy výrobce Vespy, společnost Piaggio, podala žádost o patentování designu tohoto legendárního skůtru. 

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, nové články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Pro vozidla z 60. let je typické, že jejich karoserie oplývá bohatými a často komplikovanými křivkami a nejinak je tomu u této Vespy. Designér Florian Muller se s nimi však popral velmi obstojně a po odkrytí levého krytu zadní části si můžete prohlédnout opravdu složitou konstrukci, kterou zvolil pro dosažení co nejdokonalejšího tvaru motorky.

Upřímně mne příliš neoslovila barevná kombinace stroje, i když chápu, že je zvolena tak, aby co nejvíce ladila s Fiaty 500, mnohem více se mi líbí typická sytě červená nebo žlutá. No aspoň tentokrát ušetřím a pořídím si spíše jen maličký model skůtru za 249 Kč, který byl odhalen současně s hlavním modelem. 🙂

Stavebnice 10298 LEGO® Vespa 125 obsahuje 1 106 kostek a k dostání bude od 1. března 2022 za 2 599 Kč,

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama