Mistr stavitel: Když auto, tak od Firase! | Matyho kostky

Mistr stavitel: Když auto, tak od Firase!

V našem seriálu o nejlepších světových LEGO stavitelích už jsme měli nejrůznější typy přístupů. Někteří chtějí za každou cenu dosáhnout toho, aby výrobce z jejich nápadu vytvořil oficiální stavebnici, jiní se dokonce v Dánsku nechali zaměstnat a ostatní používají kostky třeba jako médium pro své umění. Dnes si představíme borce, který si svými modely aut celkem slušně přivydělává a v komunitě LEGO fanoušků dosáhl celosvětového obdivu.

Skvělý stavitel s občanským jménem Firas Abu-Jaber pochází z jordánského hlavního města Ammánu a je mu 43 let. Během svého života se živil jako trenér v posilovně, nebo pracoval ve firmě svého otce zaměřující se na organizaci akcí a oslav. Nás ale spíše zajímá jeho „LEGO kariéra”. Ta začala ve velmi útlém věku. Firasovi rodiče často cestovali, a tak svému synkovi vozili sety z letištních bezcelních obchodů. Sám stavitel vzpomíná, že z DUPLO kostek tvořil různé vlaky. V 6 letech dostal svůj první System set. Šlo o vesmírnou loď 6862 ze série M:Tron. Ke světu aut ho definitivně přivedla stavebnice 5590 Whirl and Wheel Super Truck. Vůbec se mu nedivím, řada Model Team byla opravdu povedená.

Po letech stavění podle návodů se rozhodl sestavit vlastní model. Byl jím Lincoln Town Car. Jak to tak bývá, i na Firase přišla puberta, a LEGO šlo stranou. Trvalo deset let než se k němu, díky online komunitám a galeriím na Flickru, vrátil. S tím, jak se Firasovy stavitelské schopnosti vyvíjely, rostla i poptávka po pláncích na stavbu jeho krásných modelů. Ve většině případů se snaží o přestavbu již existujících oficiálních stavebnic, což je disciplína ještě o něco těžší než volné stavění z neomezeného počtu kostek. Kromě prodeje manuálů se občas věnuje i stavění na zakázku. Jeho Lamborghini Veneno Roadster dosáhlo na platformě LEGO Ideas hranice 10 000 hlasů, ale do výroby se nakonec nedostalo. A teď je čas podívat se na některé z Firasových děl.

Zaujala vás Firasova práce? Návody lze zakoupit na jeho webu či profilu na Rebrickable. Stavby si můžete prohlédnout na Instagramu a Flickru.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama