Legoland Deutschland Resort: LEGO zábava pro trpělivé | Matyho kostky

Legoland Deutschland Resort: LEGO zábava pro trpělivé

V minulém týdnu jsem s manželkou a dcerou navštívil německý Legoland, přesněji řečeno Legoland Deutschland Resort, jak zní celý oficiální název tohoto zábavního areálu. Nebyla to moje první návštěva, v minulosti už jsem si park užil dvakrát. Letos to však byl o dost jiný zážitek. Zaprvé díky pětileté dceři a zadruhé proto, že jsme přespali v přilehlé LEGO vesničce a nemuseli se tak po vyčerpávajícím dni hned handrkovat domů. Možná, že někteří z vás o podobném výletu také uvažují, a tak se  chci podělit o své zážitky a několik tipů pro příjemnější pobyt. Tento článek určitě nemá sloužit jako ucelený souhrn faktických informací pro naplánování cesty, ty najdete, dokonce v češtině, na webových stránkách parku. 

Mapka celého Legolandu a všech atrakcí.

Plánování

Pokud máte v plánu pouze jednodenní návštěvu parku s podvečerním návratem domů, můžete vstupenky zakoupit klidně až na místě. Jen je třeba počítat s frontou u pokladen. V případě, že chcete i přespat, doporučuji online rezervaci minimálně s měsíčním předstihem. S menším náskokem se výběr pokojů zužuje. Rezervace vstupů a ubytování probíhá v několika jednoduchých krocích, během kterých si můžete navolit i možnosti stravování, přednostní vstupy, nebo třeba to, zda bude při příjezdu na pokoji připraven plyšák pro vaše dítko. K mé smůle měly webovky Legolandu v době, kdy jsem se snažil o rezervaci, technické potíže a při pokusu o platbu vše selhalo. Z bezproblémového procesu se tak pro mě stala dvoudenní komunikace s podporou. Vše nakonec dobře dopadlo a věřím, že to není běžná praxe. Některé dozajista potěší, že celá komunikace ze strany Legolandu probíhá v češtině. 

Cesta

Německý Legoland leží přibližně na půl cesty mezi Mnichovem a Stuttgartem. Cesta z Prahy trvá za ideálních podmínek něco málo přes 4 hodiny. Ve své podstatě se dá říci, že až na poslední stovky metrů nesjedete z dálnice. Pokud patříte mezi dobrodruhy, kteří jsou schopni navigovat se i bez moderních přístrojů, rozhodně nespoléhejte na značení trasy k parku. O tom, že se blížíte do cíle neinformují žádné cedule ani billboardy u dálnice. Až těsně před sjezdem se na značce objeví nenápadné logo. 

K dispozici je dobře dimenzované parkoviště. Za celodenní stání dáte 6 euro. To neplatí pro budoucí ubytované, kteří ho mají zdarma. Při odjezdu stačí předložit vstupenku jejíž kód funguje i na parkování. Orientaci na parkovišti usnadňují sloupy s různými postavičkami. My parkovali u kachničky. Kdo má zaplacený nocleh, může zadarmo parkovat i přímo v prázdninové vesničce. My jsme však dorazili až po otevření parku a nechtěli jsme již ztrácet čas dalším přesunem z ubytování k atrakcím. 

Návštěva parku

Po příchodu ke vstupní bráně vás může překvapit nezvyklý šrumec a šílené fronty. Brzy ale zjistíte, že ty tvoří právě lidé, kteří nechali nákup vstupenek na poslední chvíli. Když se přes ně dostanete, čeká vás už jen bezproblémový průchod turnikety. Na rozdíl od některých jiných parků, v Legolandu absolutně neřeší, co si do areálu přinesete. Jídlo a pití na celý den v přenosném chladícím boxu? Není problém. Ani různé vozíky pro děti a kočárky nevadí. Hned za branou se po pravé straně nachází toalety, které zachrání plné močové měchýře po dlouhé cestě. U nich si také můžete vyzvednout mapku celého areálu v několika jazycích. Na nás zbyla jen německá verze, ale i s tou jsme si poradili.  

U jídla a pití se ještě zastavím. Byly to právě možnosti stravování, které bych označil za největší problém parku. V Legolandu jsou dvě větší restaurace (jedna na vstupním nádvoří, druhá vedle 4D kina), jejichž ceny jsou na můj vkus až příliš vysoké. Tomu odpovídala i docela nízká obsazenost. Naopak u stánků a menších podniků s různými typy fastfoodu se často tvořily až absurdní fronty. Nejsem z těch lidí, kteří by na dovolené tahali řízky a chleba s paštikou, ale nakonec jsem byl docela rád, že nám zbylo pár toustů z cesty. Nejvíce mě zarazila cena obyčejné vody, přes 4 eura za půl litru, a tak přichází můj další tip. Na každé toaletě teče krásně ledová pitná voda. Zvlášť při teplotách, které jsme zažili, jsme díky tomu hodně ušetřili, a ještě nemuseli čekat u stánku. 

Až se vzpamatujete z prvotního nadšení po vstupu, začnete řešit, do jaké fronty se postavit. A pak to přijde… Dojde vám totiž, že více času nejspíš strávíte čekáním než na samotných atrakcích. Ještě dlouho z hlavy nedostanu to neustálé „jak dlouho ještě budeme čekat?“. Teď už vím, že příště nebudu zbytečně šetřit a připlatím za tzv. Express Pass. Tyto přednostní vstupy existují ve 4 variantách a podle toho, kolik jste ochotni zaplatit, se vám zkrátí čekací doba. Výhodou je, že ani v jenom případě nemusíte frontu fyzicky vystát. Stačí se v aplikaci zapsat a pak přijít v určenou dobu. Milovníkům horských drah bych doporučil Express Pass s příhodným podtitulem Fast 4. Ten umožní okamžitý vstup na 4 vybrané atrakce. V parku se nachází právě přesně 4 horské dráhy, u kterých se také obvykle nejdéle čeká. Zvláště u novějších atrakcí si s námi architekti pěkně pohráli. Když už si totiž myslíte, že každou chvílí vstoupíte do dveří, za kterými čeká nástupní plocha, zjistíte, že jdete jen do další místnosti, kde fronta pokračuje. Ani přesto, že jsme v areálu strávili 2 dny, nepodařilo se nám bohužel dostat na všechny atrakce.

Legoland Deutschland má otevřeno od konce března do začátku listopadu. Pokud nepatříte mezi milovníky vysokých letních teplot, určitě doporučuji vyrazit na jaře či na podzim. I když je park plný zeleně, nachází se v něm až překvapivě málo míst, kde lze uniknout spalujícím slunečním paprskům. To samé platí o lavičkách a dalším posezení. Skoro se zdá, jako kdyby si tvůrci parku nepřáli, abyste se někde zbytečně zdržovali. Bohužel i přístřešky kryjící fronty k atrakcím stíní jen jejich část. Lidé na konci řady mají prostě smůlu. Čepicím a opalovacímu krému zdar! 

Návštěvu zábavního parku bych osobně nedoporučil s dětmi pod 120 cm výšky. Většina atrakcí je pro děti menšího vzrůstu zapovězena, nebo na ně mohou jen s doprovodem. I když je před začátkem každé fronty panel, kde je možné potřebnou výšku ověřit, několikrát jsme se setkali s tím, že byl někdo na jejím konci z přepravy vyloučen a zbytečně tak ztratil třeba hodinu času čekáním. 

V celém parku se bez problému dorozumíte anglicky, ale standardně veškerá komunikace začíná v němčině. Pokud někdo z personálu hovoří více jazyky, je to znázorněno vlaječkami příslušných států na jmenovce dotyčného. V jednom případě jsem narazil i na vlajku českou. V zásadě se dá ale říct, že se obejdete i bez znalosti jakéhokoliv cizího jazyka.  

Trochu bokem, schovaný mezi toaletami, kuřáckým koutkem a 4D kinem, se nachází outletový obchod. Za snížené ceny tam lze koupit docela zajímavé věci. Kromě stavebnic i docela slušný výběr speciálních DUPLO kostek, oblečení a různých předmětů s LEGO tématikou. Namátkou zmíním poznámkový blok s designem kostky 2×2. Ve standardním velkém obchodě u vstupu do Legolandu stál 19 euro, v outletu je za 8. 

Oproti naší přechozí návštěvě parku před cca 6 lety se Legoland o něco rozrostl. Loni přibyla například krásná horská dráha Maximus. Z otočné vyhlídkové věže bylo vidět, že na další rozšíření parku nebudeme čekat dlouho. Jámy pro základy jsou již vyhloubené. To hlavní se však nemění.

Ubytování

Rozložení prázdninové vesničky. Vlevo je vyznačená pěšinka a zadní vstup do parku.

Feriendorf, neboli prázdninová vesnička, leží pár stovek metrů za hranicí parku v hezké zalesněné krajině. V jejím centru se nachází recepce otevřená 24 hodin denně, restaurace/jídelna a centrální parkoviště. V očekávání bezproblémového ubytování jsem 3 dny před odjezdem udělal online check-in. Během návštěvy parku mi pak přišel e-mail s kódem a informací v kolik hodin bude náš pokoj připraven. Standardně je to v 15 hodin, ale lze připlatit za dřívější ubytování. Po příchodu na recepci stačí kód naťukat do jednoho z mnoha automatů, potvrdit předem vyplněné informace a displej vám sdělí číslo pokoje. Následně z přístroje vyleze vstupní karta a můžete se ubytovat. Problém je v tom, že z pouhého čísla pokoje nezjistíte, kde se v rozsáhlém areálu vesničky nachází. A tak jsme stejně museli vyčkat až si na nás najde čas obsluha a nasměruje nás do našeho tematického domku. Možná by stačila mapa na zdi, kde byste dle čísla pokoj lokalizovali. 

Vesnička nabízí hned několik typů ubytování. Úplným základem je stanové městečko a místo pro zaparkování karavanu či obytného auta. Další level představují chatičky ve tvaru obřích sudů. Nejlevnější možností, jak mít vlastní koupelnu a toaletu, jsou tzv. tematické domky. Kdo chce ušetřit jako my, nechá výběr domku na náhodě. Za volbu konkrétního tématu se připlácí 25 euro. K dispozici jsou témata Egypt, Rytíř, Dobrodruh a Závodník. Nám byl přidělen domek v egyptském stylu. I přes menší rozlohu jsme v něm našli vše potřebné – ložnici pro rodiče, oddělený dětský pokoj s palandou, ledničku a koupelnu s WC. Samostatným typem bydlení je pak Čtvrť Ninjago. Pokoje v ní nabízí to samé, co tematické domky, ale na rozdíl od nich nestojí samostatně. Jsou to větší patrové budovy. Ubytování hotelového typu poskytují 3 samostatně stojící hrady a jedna velká budova ve stylu pirátského města. 

Jednotlivé oblasti jsou propojeny cestičkami a na každém rohu číhá nějaké to hřiště či prolézačka. My dospělí jsme toho měli po celém dni na slunci tzv. plné kecky, ale dcera se rozhodně do postele nechystala. Podobně na tom byly další desítky dětí, které nám svým křikem kazily usínání téměř do půlnoci. Kromě uřvaných dětí vám pobyt znepříjemní také komáři. Přímo ve vesničce se nachází jezírko, které je jejich domovem. Pokoje jsou sice vybaveny sítěmi v oknech, ale na posezení na terase rovnou zapomeňte. Zapomenout můžete také na klimatizaci. Nejen v ubytování, ale i v jídelně a vlastně celém parku i vesničce. 

Jelikož jsme si zaplatili jen za snídaně, museli jsme první den vyřešit večeři. Při přejezdu z centrálního parkoviště do vesničky jsme proto zajeli do přilehlého městečka Günzburg, kde se nachází třeba supermarket Lidl. Centrální jídelna, kam jsme zavítali na snídani, nabízí slušný výběr pochutin v klasickém bufetovém stylu. Ve vesničce najdete i další formy vyžití – lanové centrum, minigolf, bowling a několik různých restaurací. Nechybí ani LEGO obchod otevřený až do večerních hodin. 

Ubytování ve vesničce má jednu docela slušnou výhodu – vede z ní lesní pěšinka k zadnímu vstupu do Legolandu. Zatímco se většina lidí tísní u hlavní brány do parku, obyvatelé Feriendorfu mohou proklouznout zadním vstupem a postavit se do fronty před všechny ostatní. I přesto, že oficiálně Legoland otvírá v 10:00, zjistili jsme, že minimálně od vesničky do něj lze vstoupit o desítky minut dříve. My jsme toho druhý den využili a dostali se tak celkem svižně na šlapací auto, které jede na kolejnicích nad parkem. Normálně se na něj čekalo minimálně hodinu. 

Rodinná návštěva Legoland Deutschland Resort určitě potěší všechny milovníky LEGO světa a zábavních parků. I když může předchozí text působit značně kriticky, výlet jsme si celkově užili. Bohužel už se nikdy nebude opakovat ten „wow” moment, jako při prvním průchodu branou před mnoha lety, ale i tak utracených peněz nelituji. Nadšení v očích naší dcery bylo k nezaplacení. Z výletu jsem sestříhal i krátké video.

Máte k německému Legolandu nějaké dotazy, nebo se chcete podělit o své zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

2 1 hlas
Hodnocení článku
guest

11 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš
Tomáš
před 9 měsíci

Dobrý den,

Díky za popis. Možná to jednou s dětma taky absolvujeme, ale stejně jako je popsáno, už jen s nějakými “express pass”. Na ty fronty si pamatuji do teď.

Šárka Večerníková
Šárka Večerníková
před 5 měsíci

Dobrý den,
Moc děkuji za popis. Chtěla bych se zeptat, zda je tedy možné ráno přijet do parku, projít si ho a až pak se ubytovat? Další den bychom šli do parku, přespali a po snídani jeli domů. Je to takto proveditelné?
Moc děkuji.
Šárka

Eva
Eva
před 3 měsíci

Dobrý den, před pár dny jsme objednali ubytování v legolandu, už jsme jednou byli, ale na jeden den to opravdu není. Ale chci se zeptat když jste si rezervoval ubytování – poslali email s potvrzením rezervace? My objednali, zaplatili, platba stržena, ale žádný email s rezervací nebo rezervačním číslem ještě nepřišel a jedeme v červnu. Tohle se bohužel na stránkách nikde nedočtete 🤷🏻‍♀️ děkuji za odpověď. Evka

Lenka
Lenka
před 1 měsícem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak s parkováním. Máme zarezevované ubytování v tématickém domě a 2denní vstup. Mám v plánu přijet na hlavní parkoviště ráno, jít do parku, večer přejety a zaparkovat ve vesničce (kde konkrétně se parkuje, přímo u domu nebo někde vepředu? ), ubytovat se a jít spát. Následně ráno, jak píšete vyrazit rovnou do parku. Můžu nechat auto zaparkované ve vesniččce až do večera do našeho odjezdu? Nebo jak jste to dělal vy? Musel jste přeparkovat? Děkuji 🙂

Tomas
Tomas
před 1 měsícem

Dobrý den, chci se zeptat, myslíte, ze je dobre nebo nutné kupovat express passy i když tam budeme ve všední den po státním svátku? Víkendy a svátky jsou samozřejmě nutné, ale co v úterý? 🙂 Diky moc. Tom

Markéta
Markéta
před 19 dny

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s 2-denní vstupenkou, kterou dostanu k ubytování ve vesničce. Když budu mít ubytování středa-pátek, je vstupenka platná středa-čtvrtek nebo čtvrtek-pátek anebo si můžu vybrat, který bude první den v parku? Doufám, že chápete můj dotaz a předem moc děkuji za případnou odpověď, Markéta

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama