Mistr stavitel: Bývalý profík Tiago Catarino | Matyho kostky

Mistr stavitel: Bývalý profík Tiago Catarino

V našem seriálu už jsme představili amatérské mistry stavitele i jejich kolegy, jimž se podařilo svůj koníček přeměnit v zaměstnání. Nyní je na řadě borec, který profesi profesionálního návrháře LEGO stavebnic opustil, aby se mohl naplno věnovat kariéře Youtubera a LEGO stavitele na volné noze. Není jím nikdo jiný než portugalský sympaťák Tiago Catarino.

Tiago se narodil 22. dubna 1987, letos tedy oslaví 36. narozeniny. Se svou ženou a dvěma dětmi žije v Portugalsku. Jak sám uvedl v jednom z videí, rád drží informace o svém životě v soukromí, proto o něm na vlastním webu neuvádí zhola nic. Tiagova cesta z Portugalska do Dánska a zpět začala podobně, jako pouť mnoha dalších LEGO designerů. Ve zkratce: stavění z kostek miloval od dětství, v pubertě na LEGO zanevřel, na univerzitě ho zase objevil, přidal se do lokálního LUGu (LEGO User Group), poslal do Billundu své portfolio, prošel výběrovým řízením a stal se profesionálním návrhářem stavebnic. Po 3 a půl letech v Dánsku se rozhodl z rodinných důvodů práce snů vzdát a s rodinou se vrátil do své rodné země.

Tiagovou hlavní prací byla tvorba modelů řady Creator. Podepsal se však i pod dotvořením finální podoby Ideas setu 21313 Loď v lahvi a jako hlavní návrhář je uveden u stavebnice 10267 Perníková chaloupka ze série Creator Expert. Asi vás tedy nepřekvapí, že právě tyto série patří k jeho oblíbeným. Celkově má na svém kontě 16, povětšinou menších, setů. Iniciály „TC“ se na jeho počest objevily na dvou typech hladkých tiles. Jeden znázorňuje voskovou pečeť na lahvi s lodí uvnitř a druhý najdeme v setech, na kterých se Tiago spolupodílel před odchodem z LEGO Group. Jedná se o 10273 Strašidelný dům na pouti a 10294 Titanic.

Na všech těchto setech Tiago pracoval.

Kromě jeho děl, se mi na Tiagovi líbí i přístup k LEGO setům. Sám sebe považuje hlavně za stavitele a LEGO nebere jako investici. I přesto ale přiznal, že několik těžko sehnatelných stavebnic přece jen během své kariéry v obchodě pro zaměstnance zakoupil a uložil si je pro budoucí prodej. Své modely nejdříve tvoří digitálně a pak teprve fyzicky. Kvůli neustálému nedostatku kostek nemá žádná jeho stavba dlouhou životnost. Pokud by vás zajímalo, kdo je Tiagovým životním vzorem, budete asi trochu překvapeni. Není to žádný LEGO návrhář ani světový myslitel, nýbrž fotbalová megastar Christiano Ronaldo. Stavitel na něm obdivuje hlavně nezdolnou píli, pracovitost a profesionální přístup.

Tiago je aktivní na všech hlavních sociálních sítích, ale nejvíce si ho užijete na Youtube, kde pravidelně publikuje recenze stavebnic i stavitelské tipy a triky. Na vlastním webu má pak všechny svoje výtvory přehledně roztříděné podle kategorií. Já osobně na nich oceňuji hlavně realističnost a poměrně minimalistické použití dílků. V jednoduchosti je prostě krása.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Matyho kostky je web nadšence do LEGO kostek, který právě ukončil svá studia a nyní by také rád ukončil své temné období (tzv. dark ages) a po deseti letech opět začal rozšiřovat svou sbírku.

O tom, jak se mu to daří, ale i o mnoha dalších tématech, která mu přijdou zajímavá, píše tento blog.

Reklama