LEGO a udržitelnost – jak se z výrobce plastových hraček stává zelená firma | Matyho kostky

LEGO a udržitelnost – jak se z výrobce plastových hraček stává zelená firma

Když se řekne LEGO, většina z nás si pravděpodobně představí plastové stavební kostky. Od uvedení prvních stavebnic na přelomu 40. a 50. let 20. století skutečně platilo, že dílky byly z umělé hmoty, konkrétně acetátu celulózy a od roku 1963 z materiálu ABS (Akrylonitrilbutadienstyren). Ten můžete znát i ze své domácnosti, vyrábí se z něj například plastové nábytkové hrany. ABS má spoustu dobrých vlastností, například odolnost a tepelnou stálost, pořád se však jedná o plast a ten při nesprávné recyklaci zatěžuje životní prostředí. Podle odborníků může rozložení jedné kostičky v oceánu trvat i stovky let. Dánská společnost se proto rozhodla do roku 2030 investovat několik miliard dolarů, aby našla nové a ekologicky šetrnější způsoby výroby a následného zacházení s kostkami. Na následujících řádcích si představíme konkrétní kroky.

Figurky LEGO a DUPLO najdete jako příklad výrobku vyrobeného z ABS i v expozici Národního technického muzea. 🙂

Změna materiálu

Vyměnit ABS za jinou látku se zdá jako poměrně snadný úkol, zvlášť v době rychlého technického pokroku, LEGO Group však nehodlá ani o malý kousek ustoupit ze svých vysokých standardů kvality a tím se počet použitelných materiálů výrazně snižuje. I nové kostky musí pořád dokonale zapadat do těch desítky let starých a také vydržet hrubší zacházení dětí i dospělých. Již v roce 2015 se nová skupina více než 100 výzkumníků vrhla ke svým pracovním nástrojům a podařilo se jim vymyslet způsob, jak vyrobit dílky z cukrové třtiny. Bohužel z ní nelze vyrábět všechny kostky – dnes je takto produkováno zhruba 150 dílků, například keře, listy nebo některá příslušenství k minifigurkám. I když části z cukrové třtiny tvoří jen malou část objemu výroby, v celkovém počtu vyrobených kusů je to i tak úctyhodné množství.

Některé z LEGO dílků vyráběných z cukrové třtiny. Dnes už téměř polovina všech vyprodukovaných LEGO setů obsahuje alespoň jeden takto vyrobený dílek.

Set 21318 Dům na stromě se v roce 2018 stal jedním z prvních, které obsahovaly kostky z cukrové třtiny – a obsahuje jich hned více než 180! Převážně se jedná o ty, které mají symboliizovat listy stromu a další rostliny, tedy „plants from plants".

Cukrová třtina uspěla jen částečně, a tak se muselo hledat dál. A když nemůžete vymyslet nic nového, zkuste alespoň zužitkovat to, co je již k dispozici. Tímto heslem se v Dánsku evidentně řídí, protože dalším materiálem, na který zaměřili svou pozornost je PET (Polyethylentereftalát), všem známý z umělohmotných lahví s nápoji. Metoda recyklace PET lahví není žádnou novinkou, přesto LEGO do vývoje technologie muselo vložit stovky milionů dolarů. A protože recyklovat je lepší než neustále vyrábět znovu, kostky z materiálu rPET (recyklovaný PET) v budoucnu plně nahradí ty z ABS. 

LEGO kostky z recyklovaných PET lahví – z jedné litrové lahve je takto možno vyrobit až 10 kostek 2×4.

Všechno se ale netočí jen okolo samotných kostek. Když si koupíte nový LEGO set, máte v ruce papírovou krabici, v ní papírový návod a u větších stavebnic dílky v igelitových pytlících. Krabice a návody jsou již dnes vyráběny z recyklovaného papíru, takže v této oblasti se nic měnit nemusí, co ale ty plastové obaly? Od letošního roku bychom se měli stále častěji setkávat s tím, že i kostky budou zabaleny do pytlíků z recyklovaného papíru. LEGO Group se zavázala, že do roku 2025 budou všechny stavebnice zabaleny do kompletně udržitelných materiálů.

Budoucnost obalů stavebnic LEGO je čistě papírová.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Uhlíková neutralita

Hledání nových výrobních materiálů by postrádalo smysl, kdyby továrny a vůbec všechny budovy, které LEGO Group využívá, spotřebovávaly fosilní paliva. Společnost proto mohutně investuje také do obnovitelných zdrojů energie za cílem učinit své fungování uhlíkově neutrálním, tedy bez emisí CO2. Instalace solárních panelů všude, kde je to jen možné, a spolufinancování výstavby obří větrné elektrárny na severu Německa, jsou asi těmi nejviditelnějšími kroky. Uhlíkově neutrální chce LEGO být právě do zmíněného roku 2030.

Na střeše kladenské továrny LEGO Group najdete přesně 3 750 solárních panelů a zabírají plochu asi 3 400 metrů čtverečních.

LEGO Replay

Program LEGO Replay nabízí možnost, jak vdechnout použitým kostkám nový život, a navíc udělat dobrý skutek. Celé to funguje tak, že nepotřebné kostky umyjete, zabalíte a zdarma odešlete. Ty budou následně rozděleny mezi neziskové organizace pracující s dětmi. Ty tak budou také moci rozvíjet své schopnosti skrze hraní s LEGO kostkami. Program je v tuto chvíli dostupný pouze v USA a Kanadě, ale v budoucnu by se měl rozšířit i do dalších zemí. Pokud už nyní máte kostky, pro které nemáte využití, můžete je darovat lokálním dětským domovům i dalším organizacím i mimo oficiální aktivity LEGO Group. Váš dar bude určitě srdečně oceněn.

LEGO Replay.

Společnost LEGO má celosvětový dosah a je lídrem nejen v ekologii, ale i technologických a společenských inovacích. Svým jednáním firma ovlivňuje i další výrobce k většímu důrazu na ochranu životního prostředí. 

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

3.5 2 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama