LEGO Group představila první recyklované kostky | Matyho kostky

LEGO Group představila první recyklované kostky

Již několikrát jsem zde na blogu zmiňoval, že se LEGO Group řadí k firmám, kterým velmi záleží na jejich pozitivním veřejném obraze, což s ohledem na její průmyslové odvětví dává smysl. Tato společnost se proto velmi dobře stará o své zaměstnance, pravidelně pomáhá znevýhodněným dětem a v neposlední řadě se snaží snížit svůj negativní dopad na životní prostředí.

Že to s posledně zmíněným myslí skutečně vážně dokázala společnost už v roce 2015, kdy si určila velice ambiciózní cíl – do roku 2030 vyrábět z udržitelných materiálů všechny klíčové produkty. Na výzkumu nových materiálů pro udržitelné produkty LEGO tak v současnosti pracuje tým čítající více než 150 zaměstnanců.

Vůbec prvními produkty vyrobenými udržitelného plastu se roce 2018 staly „rostliny z rostlin“ – tedy dílky stromů, keřů a rostlin, které se vyrábějí z polyethylenu vyrobeného z cukrové třtiny.

Prvním velkým setem, kde se objevily „rostliny z rostlin” se stal Dům na stromě.

V roce 2019 byl v USA spuštěn nový program LEGO Replay, prostřednictvím kterého vyzývá LEGO Group své zákazníky, aby už nepoužívané LEGO kostky darovali někomu, kdo si s nimi bude zase hrát.

LEGO Replay.

Další krok je výsledkem tříletého výzkumu, během kterého vyzkoušeli vědci a inženýři z LEGO Group už více než 250 různých druhů PET materiálů a stovky dalších druhů plastů. Nyní jsme se tak konečně dočkali udržitelné verze produktu, na kterém celá tato společnost stojí už více než 60 let – kostky LEGO. Tato kostka je vyrobena z plastu pocházejícího z recyklovaných PET lahví a zatím se nachází ve fázi prototypu, ještě tedy bude asi nějakou dobu trvat, než se s ní setkáme v běžných stavebnicích.

„Z tohoto průlomového objevu jsme neuvěřitelně nadšeni. Největší výzvou naší cesty za udržitelností je úprava a inovace nových materiálů tak, aby byly tak odolné, pevné a kvalitní jako naše současné kostky a zároveň, aby bylo možné je bez problému spojit se všemi LEGO díly, které jsme v posledních 60 letech vyrobili. Prostřednictvím tohoto prototypu chceme ukázat pokrok, kterého jsme prozatím dosáhli.“

LEGO kostky z recyklovaného plastu.

V průměru bude možné z jedné litrové plastové lahve vyrobit deset kostek 2×4. Pokud by však byl na kostku použit jen a pouze plast z lahví, kostky by v sobě nedržely tak pevně jako ty, které najdeme v krabicích dnes. Do výsledné směsi jsou proto přidávány ještě další látky, díky kterým by měly splňovat přísné nároky LEGO Group na trvanlivost (vydrží kostka tak dlouho jako její předchůdkyně?), odolnost (co se s ní stane, když na ni šlápnete?), bezpečnost (jak ostré jsou hrany, když se kostka zlomí?) a pevnost.

Nemalou překážkou k cestě za udržitelnými kostkami jsou však barvy. Dle Tima Brookse bylo do plastu nutno přidat ještě mnoho dalších aditiv, aby bezpečné barvení plastu bylo vůbec možné. Ty však zároveň ovlivňují odstíny barev samotných a proto v současné době LEGO Group nedisponuje technologií, která by zajistila totožnou barvu PET kostek s kostkami z ABS. Barvy tedy i nadále zůstávají jednou z výzev, kterou se výzkumníkům z Billundu ještě nepodařilo pokořit.

Testování a výroba kostek LEGO z recyklovaného plastu.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama