Spider-Manova maska: Přísný pohled a skvělé provedení | Matyho kostky

Spider-Manova maska: Přísný pohled a skvělé provedení

LEGO helmy a masky mě zaujaly už při svém uvedení na trh v roce 2020. Od té doby svou sbírku pravidelně rozšiřuju o nové přírůstky ze Star Wars, ale zatím jsem neměl možnost zabrousit i do jiných vesmírů. To se mi poštěstilo až letos, kdy se mi do rukou dostala stavebnice 76285 Spider-Manova maska, jejíž recenzi právě čtete. Zda mě bude bavit jako její Star Wars kolegyně, to se dozvíte v následujících odstavcích. 

Úvod

Ani Marvel nezaostal za Hvězdnými válkami a svou první helmu přidal do LEGO portfolia již před 4 lety. Tehdy šlo o přilbu Iron Mana. Stejně jako na helmách Star Wars z té doby, je vidět, že došlo k velkému pokroku. V roce 2021 nás dánský výrobce potěšil hned dvojicí setů, spojených se Spider-Manem: 76187 Venom a 76199 Carnage. Obě masky jsou stavebně téměř totožné, liší se samozřejmě hlavně barevnou paletou. Loni LEGO uvedlo helmu Star-Lorda ze Strážců Galaxie, která se setkala s řekněme vlažným přijetím. A to je kompletní historie podobných setů z Marvel Cinematic Universe. Teď už pojďme na aktuální novinku. 

Krabice o velikosti 35 x 19 x 9 centimetrů na první pohled příliš nezaujme. Na přední straně se nachází jen fotografie hotového modelu na černém pozadí. Ze strohého designu vyčnívá alespoň název stavebnice vyvedený v komiksovém stylu odkazujícím na starší vydání. Modrý pruh u spodní hrany krabice hlásá, že je stavebnice určena pro dospělé stavitele, kteří si užijí umisťování 487 dílů. Zadní strana obalu dodá ještě jeden pohled na set, technické údaje a dva menší obrázky z komiksu. Uvnitř balení se nachází 5 plastových sáčků s kostkami, volně uložený návod a arch se samolepkami.  

Stavba

Po otevření návodu, a zjištění, že má černé pozadí, jsem se trochu zděsil, ale naštěstí se to týká jen několika úvodních stran s povídáním. Na nich si budete moci prohlédnout dva obrázky z komiksů a přečíst pár vět o pavoučím hrdinovi. Na rozdíl od jiných stavebnic, kde se dozvíte i něco nového, či alespoň zajímavého, jde v tomto případě jen o povrchní, nic neříkající, text. Snad jediná zásadní informace říká, že byl model inspirován původním komiksem. 

Samotná stavba začíná podstavcem, což mě trochu zarazilo. Ze Star Wars helem jsem zvyklý, že na něj přichází řada nejdříve v průběhu, ale spíš až ke konci budování. Vlastně i systém uchycení „hlavy“ ke stojánku je tady jiný, nicméně stejně solidní. Vrstvení kostek příjemně ubíhá a nepřináší žádné velké vzrušení. Už na první pohled je ale jasné, že obsahuje mnoho prvků umístěných pomocí techniky SNOT, tedy se study do stran, nikoliv jen nahoru. Maska je z velké části dutá. 

Zaoblené tvary tvoří větší struktury z kostek a velké panely, které se připínají na hranatý vnitřek. Nedá se úplně říct, že by se návrhářům podařilo dokonale zachytit tvar lidské hlavy, ale ani nelze říct, že byste museli přemýšlet, na co se vlastně díváte. I přes všemožné specializované díly má LEGO stále ještě své limity. Zvlášť v místě přechodu tváře do boční části, je skok poněkud větší, než bych si představoval, ale v celkovém pohledu to až tolik neruší. 

Autoři stavebnice velmi chytře pracovali s kombinací samolepek a potisku. Na částech masky, které budou nejčastěji ve vašem zorném poli, použili potisk (přední obličejová část, zadní velké díly) a na bocích nás nechají lepit. Samolepky se aplikují i na docela velké a zaoblené plochy, ale stavitelé s alespoň minimem zkušeností, si jistě poradí. Mimochodem, potisku se dočkala i plaketa umístěná na podstavci. 

Absolutně nejlepší částí celé stavebnice jsou za mě oči. Nejen, že jejich tvar perfektně odpovídá předloze, ale navíc jsou šikovně zasazeny do hlavy pod správným úhlem pomocí kulových kloubů. Spider-Man se dívá přísně, ale spravedlivě. Velké bílé oči určitě zaujmou všechny návštěvníky vaší sbírky. Jedinou výtku mám k jejich křehkosti. Právě kloub je potřeba s poměrně velkou silou secvaknout, což způsobilo rozpad oka v mých rukou. Možná jsem ale prostě jen nešikovný.

Hotový model má na výšku 19 centimetrů.

Závěr

Spider-Manově masce vlastně nemám co vytknout. Staví se dobře, vypadá skvěle, a ke zbytku marvelovských helem bude skvěle pasovat. Model navíc funguje i samostatně, takže fanouškům Pavoučího muže udělá stejnou parádu jako zarytým vlastníkům celé kolekce. A abych odpověděl na otázku z prvního odstavce: Ano, Spider-Man mě bavil stejně jako helmy ze Star Wars. Od roku uvedení ušly helmy/masky pěkný kus cesty a já jsem rád, že se tenhle koncept neustále rozvíjí.

76285
Spider-Manova maska
💰  Doporučená cena: 1 699 Kč
🧱  487 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2024
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

5 1 hlas
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama