Zločin bují nejen v LEGO City | Matyho kostky

Zločin bují nejen v LEGO City

Když jsem poprvé slyšel spojení LEGO a zločin, představil jsem si minifigurky policistů, jak se prohánějí v ulicích LEGO City a chytají zločince v pruhovaném triku. Potom jsem ale zjistil, že kriminalita spojená s LEGO sety existuje i v reálném světě a případů, kdy došlo k loupežím nejen v obchodech s hračkami, není právě málo. Dnes si společně projdeme některé případy posledních let.

LEGO jako cíl zlodějů

V roce 2018 rozpletla policie v americkém Portlandu případ mnohonásobných krádeží dražších stavebnic. Celá operace probíhala tak, že organizátor motivoval různé osoby, většinou uživatele návykových látek, k tomu, aby za něj kradly LEGO v obchodech a následně ho od nich vykupoval. Zboží pak obratem prodával přes různé online bazary a sociální sítě. Když byl odhalen a usvědčen policistou v utajení, měl ve své garáži sety v hodnotě 50 000 dolarů. Jestli se vám tahle částka zdá docela vysoká, věřte, že v tomto ohledu byl tenhle kriminálník úplný amatér. Již o dva roky dříve byl totiž ve stejném městě dopaden jiný vykuk, kterému se podařilo nakrást stavebnice za čtyřnásobnou cenu. Ani tenhle zločinec ale nedrží rekord. Na Floridě byl totiž ještě dříve dopaden zloděj s trefnou přezdívkou LEGO bandita. Ten za svou kariéru z obchodů odcizil LEGO a další hračky v hodnotě 2 milionů dolarů!

Takhle vypadá hromada zadržených LEGO setů v hodnotě 50 000 dolarů.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Krádeže LEGO setů nejsou realitou jen ve Spojených státech. V loňském roce například varovala francouzská policie hračkářství, další obchody i domácnosti před nájezdy gangů jdoucích právě po naší oblíbené značce. Prodeje stavebnic vyrostly během pandemie Covid-19 do závratných výšin a popularita dánské stavebnice neunikla pozornosti ani členům podsvětí. V tomto konkrétním případě se podařilo odhalit skupinu Poláků, kteří jezdili na „nákupy“ do Paříže a svůj lup následně prodávali ve své domovině. Na podobné výlety přijížděli dokonce opakovaně. Podobné případy jsou známy i z Kanady, Austrálie nebo Irska.

Abych vás neochudil o případ z České republiky, tak i ten pro vás mám. V dubnu loňského roku se muži v Obchodním centru Letňany podařilo projít přes bezpečnostní rám s nákladem stavebnic v hodnotě přibližně 15 000 Kč. Jak to provedl se podívejte na následujícím videu.

LEGO a pašování drog

Spíše kuriozitou je pak případ dvou bývalých britských mariňáků, kteří pašovali kokain a jiné drogy z Nizozemska do Velké Británie. Jejich metoda nebyla nijak sofistikovaná, ale k mému překvapení fungovala – drogy zabalili do krabic s hasičským autem LEGO DUPLO a ty pak poslali běžnou kurýrní službou přes Lamanšský průliv. Dodací adresou byl dům jednoho z pašeráků nedaleko Liverpoolu. Protože ale nebyl dlouhodobě k zastižení, balíčky pro něj uchovávala jeho sousedka. Vše prasklo docela náhodou – jednoho dne si snacha této sousedky postěžovala, že jde na oslavu narozenin syna své kamarádky a nemá pro něj žádný dárek. Ta si okamžitě vzpomněla na několik krabic s hasičáky LEGO DUPLO, které si pašerák již několik týdnů nevyzvedl, a jednu jí věnovala. Společně krabici hezky zabalili a její obsah odhalila až matka onoho chlapce, když mu na oslavě pomáhala s otevíráním dárků. 😀 Oba mariňáci byli následně dopadeni a odsouzeni k 16,5 a 10 letům vězení.

Při tomto zločinu sehrál hlavní roli set 10901 Hasičské auto z roku 2019.

LEGO a podvodníci

V neposlední řadě tu samozřejmě máme nečestné jednání na bazarech. Podvedený se po platbě předem dočká při nejlepším falešných čínských kostek a při nejhorším krabice s těstovinami. Poslední dobou se také poměrně častou stává praxe, kdy povodník zakoupí LEGO stavebnici v e-shopech typu Alza nebo Mall, její obsah nahradí čínskou napodobeninou (nebo také zcela náhodnými pytlíčky kostek z jiných stavbenic), krabici znovu zapečetí a vrátí zpět e-shopu. Ta ji pochopitelně znovu prodá a na celý podvod přijde až zákazník, který si ji zakoupil:

A proč je LEGO vlastně tak dobrým zločinným artiklem? Prvořadá je hlavně jeho rostoucí obliba téměř po celém světě, zločinci tedy nemusí příliš řešit odbyt. Druhým důvodem je samozřejmě cena, za kterou lze ukradené stavebnice prodat. Zvláště u dražších, limitovaných nebo jinak vzácných stavebnic čeká na zloděje pěkný zisk. Na závěr musím také zmínit fakt, že krabice nemají dohledatelné výrobní číslo nebo jiný identifikátor, jehož pomocí by bylo možné zločince vypátrat.

Už jste někdy narazili na podezřelou nabídku LEGO setu k prodeji, nebo snad byli přímo podvedeni? Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama